Vegetáló eMagyarország

Már nem a mennyiségi növekedés a gazdasági tárca célja az eMagyarország közösségi internetvégpontok esetében. A minisztériumban sem tagadják, tavaly nyáron tetszhalott állapotból kellett újjáéleszteni a hálózatot.

2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor 2003-ban az Informatikai és Hírközlési Minisztériumban (IHM) elindították, még 6000 eMagyarország-pont – közösségi széles sávú internetelérési hely – létrehozása volt a cél. Az IHM megszüntetésekor, 2006-ban ennek csak a felét, mintegy 3000 pontot sikerült regisztrálni – olvasható a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) honlapján. Tegyük hozzá, ezeket az adatokat független szervezetek nem auditálták. Érdekes, hogy a GKM által tavaly megrendelt – ám nyilvánosságra azóta sem hozott – szakértői anyag, egy KPMG-tanulmány szerint ennek a számnak a fele sem igaz: a szakemberek a tavalyi év első felében alig több mint 1500 működő pontot találtak. A GKM – ugyancsak nem auditált adatai – szerint jelenleg Magyarországon közel 2000 működő eMagyarország-pont van, dacára annak, hogy tavaly nyáron 280 millió forint pályázati keretből 1000 pályázót támogattak.
Az, hogy valójában hány működő eMagyarország-pont lehet, a program portáljának adataiból sem derül ki. Talán azért, mert úgy tűnik, alapjaiban változott a GKM célkitűzése: mennyiségi növekedés helyett ezután a kommunikáció javítására, a jelenleginél sokkal hatékonyabb eszközrendszer működtetésére törekednek.
A KPMG-tanulmány másik fontos megállapítása, hogy a beindított programok nyomon követése szinte teljesen hiányzott az IHM-nél. A KPMG szerint az egyik fő tanulság, hogy bármi is legyen a program folytatása, a rendszeres ellenőrző tevékenység elengedhetetlenül fontos. Ezt támasztotta alá lapunk tapasztalata is; a hozzánk forduló, eMagyarorsztág-pontot üzemeltető olvasónk heteken keresztül hiába keresett kapcsolatot a tárca illetékesével, s csupán lapunk érdeklődése után biztosították róla, hogy hamarosan intézkednek ügyében.
A GKM tájékoztatása szerint egyébként 2007 márciusától folyamatos volt a kapcsolatfelvétel és az adategyeztetés az eMagyarország- pontokkal. A megújított eMagyarország-program részeként megkezdődött egy on-line monitoringrendszer bevezetése is. A programot koordináló eMagyarország Centrum működésétől várja a tárca a szakmai támogatás és kapcsolattartás biztosítását.
Az eMagyarország-programnak a filozófiájával van baj – vélik egyes szakértők. A második Gyurcsány-kormány megalakulása után még Kóka János is bírálta az IHM alapállását. – Az államnak nem kell feladatot vállalnia az infrastruktúra kiépítésében – nyilatkozta tavaly nyáron. Utódja százmilliókat szán ebben az évben is e célra, holott közismert, hogy egy üzleti alapra helyezett, kisvállalkozók által üzemeltetett modell – a TSR – kiadások helyett megtakarításokat jelenthetne az állam számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.