Csökkentenék az adót az argentin gazdák

2008. 04. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az argentin gazdák három hete kezdtek tiltakozni a kormány hirtelen adóemelései ellen. Biztosra mentek: tudták, hogy a kormánynak végül engednie kell, mert a kivitelre szánt szójatermés eladásának elmaradásával – Kína a legnagyobb felvásárló – az ország óriási dollárbevételektől eshet el, ráadásul éppen a héten kellene megkezdeni a termés betakarítását is.
Cristina Fernández de Kirchner, a tavaly decemberben férjét – Néstor Kirchnert – váltó első megválasztott argentin elnök asszony azért rendelte el – előzetes tárgyalások nélkül – többek között a szója és a napraforgó adójának nagyobb mértékű emelését – 35 százalékról 41-re, illetve 45-re –, mert az ország külső adóssága ismét a 2001-es pénzügyi összeomlás előtti szintre szökött: a két hete közölt adatok szerint meghaladta már a 144 milliárd dollárt is. Lapzártánkkor a gazdák azt fontolgatták, hogy felhagynak az útblokádokkal, és mégis tárgyalásokba bocsátkoznak.
A BBC spanyol változata kicsit jobban utánajárt, mi is állt a gazdák tiltakozásának hátterében. Az argentin földbirtokviszonyok elemzése után két következtetést vont le: a nagybirtokrendszer újra terjed, ráadásul megint fenyeget a termőföldek monokultúrás művelése. A dél-amerikai ország 30 millió hektáros termőföldjének felén termesztik a szóját – világviszonylatban Argentína a harmadik legnagyobb szójatermesztő ország –, amelynek 95 százaléka Kínába kerül. Hivatalos adatok szerint a 84 ezer szójatermesztő gazda 20 százaléka rendelkezik a földek 80 százalékával, a többi kis- és középbirtokosoké. Még beszédesebb adat, hogy ennek a 20 százaléknak a 2,2 százaléka kezeli az ország szójatermesztésének több mint felét. A nagybirtokosok mögött pénzügyi körök is állnak, amelyek úgy döntöttek, hogy részt vesznek az ágazat irányításában.
Azok is ráépültek a gazdák tiltakozására, akik könnyedén ki tudják fizetni az új adókat, az elnök aszszony pedig egyik beszédében nyilvánosan levonta a következtetést: tulajdonképpen meg akarják osztani a lakosságot, és a tiltakozást kihasználva meg akarják dönteni őt és kormányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.