Az argentin gazdák három hete kezdtek tiltakozni a kormány hirtelen adóemelései ellen. Biztosra mentek: tudták, hogy a kormánynak végül engednie kell, mert a kivitelre szánt szójatermés eladásának elmaradásával – Kína a legnagyobb felvásárló – az ország óriási dollárbevételektől eshet el, ráadásul éppen a héten kellene megkezdeni a termés betakarítását is.
Cristina Fernández de Kirchner, a tavaly decemberben férjét – Néstor Kirchnert – váltó első megválasztott argentin elnök asszony azért rendelte el – előzetes tárgyalások nélkül – többek között a szója és a napraforgó adójának nagyobb mértékű emelését – 35 százalékról 41-re, illetve 45-re –, mert az ország külső adóssága ismét a 2001-es pénzügyi összeomlás előtti szintre szökött: a két hete közölt adatok szerint meghaladta már a 144 milliárd dollárt is. Lapzártánkkor a gazdák azt fontolgatták, hogy felhagynak az útblokádokkal, és mégis tárgyalásokba bocsátkoznak.
A BBC spanyol változata kicsit jobban utánajárt, mi is állt a gazdák tiltakozásának hátterében. Az argentin földbirtokviszonyok elemzése után két következtetést vont le: a nagybirtokrendszer újra terjed, ráadásul megint fenyeget a termőföldek monokultúrás művelése. A dél-amerikai ország 30 millió hektáros termőföldjének felén termesztik a szóját – világviszonylatban Argentína a harmadik legnagyobb szójatermesztő ország –, amelynek 95 százaléka Kínába kerül. Hivatalos adatok szerint a 84 ezer szójatermesztő gazda 20 százaléka rendelkezik a földek 80 százalékával, a többi kis- és középbirtokosoké. Még beszédesebb adat, hogy ennek a 20 százaléknak a 2,2 százaléka kezeli az ország szójatermesztésének több mint felét. A nagybirtokosok mögött pénzügyi körök is állnak, amelyek úgy döntöttek, hogy részt vesznek az ágazat irányításában.
Azok is ráépültek a gazdák tiltakozására, akik könnyedén ki tudják fizetni az új adókat, az elnök aszszony pedig egyik beszédében nyilvánosan levonta a következtetést: tulajdonképpen meg akarják osztani a lakosságot, és a tiltakozást kihasználva meg akarják dönteni őt és kormányát.
Szijjártó Péter: Megkaptuk Paks 2 első beton öntéséhez szükséges zöld lámpát