A spanyolok cifra nyomorúsága

Tizenkét évvel ezelőtt kitört a spanyol digitális háború. Látszólag a labdarúgó-bajnokság mérkőzéseinek közvetítési jogaiért feszült egymásnak két ellenérdekelt cég, valójában azonban kíméletlen politikai küzdelem zajlott a jobb- és a baloldal között a médiapiac újraosztásáért. A néppárti José María Aznar (1996–2004) kormányra kerülése után ugyanis így akarta csökkenteni a baloldal nyomasztó kommunikációs fölényét. Az erőpróba tavaly újrakezdődött egy új szereplővel, és ma is tart. A vetélkedés közben azonban a legnépszerűbb spanyolországi sportág könnyen bajba kerülhet, mert a globálissá fejlődő pénzügyi és hitelválság már nem kíméli az élcsapatok támogatóit sem.

2008. 05. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennyolc évvel ezelőtt az uniós rendelkezések átvétele értelmében gazdasági társaságokká szervezték az egyesületeket, azonban négy klub megmaradt sportegyesületnek a pártolói tagság kezelésében: a fővárosi Real Madrid, a katalán Barcelona, a baszk Athletic de Bilbao, illetve a navarrai – de szintén baszknak számító – Osasuna. A szponzorok gyorsan cserélődnek, és feltűnő, hogy jelentős részben az Egyesült Államokból begyűrűző jelenlegi jelzáloghitel-válságra kifejezetten érzékeny ágazatok – idegenforgalom, ingatlanpiac és építőipar – cégei támogatják a csapatokat. Pedig a szabályozást hivatalosan éppen az eladósodás megszüntetése céljából vezették be, hogy a csapatok ne nyakló nélkül vegyenek fel kölcsönöket.
Március végén a spanyol baloldali napilap, az El País már címoldalon közölte a hírt, hogy a Seop ingatlancég tulajdonosa, a Racing Santander fő támogatója körbetartozás miatt fizetésképtelenséget jelentett be. (A csapat honlapján azonban a cég nem szerepel a fő támogatók között.) A hírrel csaknem egy időben hoztak elmarasztaló ítéletet a Real Betis korábbi tulajdonosa, Manuel Ruiz de Lopera ellen hivatallal való visszaélés és sikkasztás miatt. A többi gárda sincs jobb helyzetben, mivel támogatóikat is érzékenyen érinti az egyre nyilvánvalóbb és jobban fenyegető – egyelőre – építőipari és ingatlanválság. A helyzet súlyosságát érzékeltetheti, hogy 42 ezer Spanyolországban működő ingatlan- és építőipari céget érint kisebb-nagyobb mértékben a krízis, csak tavaly 240 ezer dolgozót bocsátottak el az építőiparban. A galíciai Deportivo La Coruna mezén látható építőipari cég, a Fadesa tulajdonosa, Fernando Martín március végén kénytelen volt gyorshiteleket felvenni, mert 321 millió eurót kellett visszafizetnie. (Talán mondanunk sem kell, de a Depor honlapján ez a cég sem szerepel a hivatalos támogatók között.) A csapat csak akkor lélegezhetett fel, amikor Martínnak nem sokkal később sikerült újratárgyalnia ötmilliárd eurós össztartozásait, és három évig haladékot kapott. Ez meg is látszott a futballklub eredményén, egyre feljebb tornázza magát, jelenleg tizedik. Nem tudni, hogyan rendeződött a Seop helyzete, de a Racing Santander tartja ötödik helyét, amely feljogosítja az UEFA-kupa-szereplésre, és öt fordulóval a bajnokság vége előtt van még esélye a BL-részvételre, de mindennek az ellenkezőjére is.
A jobboldali El Mundo három héttel ezelőtti cikke alaposan végigjárta a Real Madrid háza táját is, és nem túl biztató helyzetről számolt be. Ramón Calderón, aki 21 hónapja vette át a legnagyobb spanyol futballklub elnökségét, nemrég 30 milliós kölcsönt kapott a katalán La Caixa takarékpénztártól, és úgy tűnik, még ez is kevés lesz. Pedig ha az idén megnyeri a Bajnokok Ligáját, 40 millió euróhoz jutott volna a Real, de kiesett a nyolcaddöntőben, és már a hazai Király Kupát sem szerezheti meg, mert kiverte a Mallorca, ugyancsak a nyolcaddöntőből. A Madridnak sikerült visszafizetnie bankkölcsönét az utóbbi öt évben, az elnökség pedig elérte, hogy mindig legyen 110 millió euró a kasszában. (A csapat honlapja szerint a Real Madrid költségvetése 2006-os adat alapján 346 millió euró volt, az idén ez az összeg körülbelül 360 millió euró.) A királyi klubnak tehát sürgősen pénzre van szüksége, és ehhez hozzá is jut, mert a Mediapro 2010-től megvásárolta a Real mérkőzéseinek közvetítési jogát, sőt két részletben már 84 millió euró előleg átutalása is megtörtént. A helyzet mégsem rózsás, mert ahogy a lap cikke fogalmazott, a klub ügyei már nem keltenek bizalmat a bankokban.
Ha az elsősorban az idegenforgalomra és az építőiparra – tulajdonképpen a tégla és a cement magas árára – alapozó spanyol államban elmélyül az ingatlan- és a jelzáloghitel-válság, nem kell különösebb jóstehetség hozzá, hogy előrevetítsük a nem túl biztató jövőt: rosszabb anyagi helyzetbe kerülnek az egyesületek, vagyis a gazdasági társaságok, mert kevesebben járnak majd a mérkőzésekre, tehát csökkennek a csapat bevételei, elvándorolnak a külföldi húzóemberek, következésképpen a tévéközvetítésekből sem folyik majd be annyi pénz, mint a válság előtt. Mi lesz akkor a minőségi spanyolországi foci hazai és külföldi szerelmeseivel?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.