A minap a kubai pártlap, a Granma arról számolt be, hogy Havannában a rendőrök feloszlatták a Fehér Ruhás Asszonyok, a politikai foglyokat tömörítő ellenzéki szervezet tiltakozó gyűlését. Ebben a hírben az az újdonság, hogy eddig csak a külföldi lapok írtak az ilyen megmozdulásokról.
De egyelőre szó sincs a nyugati értelemben vett sajtószabadságról, csupán annyi történt, hogy felsőbb utasításra most majd többet írnak ezekről az eseményekről. Tavaly augusztustól az akkor még ideiglenes államfő, Raúl Castro kifejezetten kérte a médiát, írjanak többet a kormányzás árnyoldalairól, hogy ki tudják javítani a hibákat. A gorbacsovi glasznoszty (nyilvánosság) kubai változatának legújabb eredménye többek között, hogy leváltották a 18 évig oktatási miniszteri posztot betöltő Luis Ignacio Gómezt, „mert veszített forradalmi lendületéből és öntudatából”. Az egyik baszk lap viszont megtudta, hogy a lendületvesztés mögött inkább az oktatási rendszerben eluralkodó káoszt kell keresni. A Diario Vasco tudósítója úgy tudja, azért kevesebb a tapasztalt tanárok száma, mert sokan nyugdíjba mennek, a végzős tanárok pedig jobban fizető állások után néznek.
A két legfontosabb állami tisztségéről február végén lemondó Fidel Castro közben szokásos heti vezércikkében a leváltás kapcsán közzétett véleményével ismét tudatta a világgal, még mindig ő hozza a fontos döntéseket.
Raúl ideiglenes, majd végleges államfői kinevezése óta sorra hozzák az újabb és még újabb engedményeket. Így a kubaiak megművelhetik az eddig parlagon hagyott állami földeket, vásárolhatnak háztartási gépeket, DVD- és videolejátszókat, ezentúl a kubaiaké lehet az a lakás, amit eddig csak bérelhettek, vagy végre ők is alhatnak az eddig csak külföldieknek fenntartott szállodákban. Ez utóbbi engedmény szépséghibája, hogy ezt csak azok tehetik meg, akik ki tudják fizetni a legmagasabb tarifát. Sőt már utazhatnak is külföldre, de az utazási kedvnek gátat szabnak az eddig is megszokott adminisztratív akadályok, és persze megint csak a pénz. Alig több mint két hete arra is engedélyt kaptak a kubaiak, hogy most már ők is vásárolhassanak mobiltelefonokat is, és több mint hétezer készüléket adtak el azóta. Valószínű, hogy nem sokáig fognak örülni a lakástulajdonosok, ha nekik kell állni a felújításokat. Az Európai Unió és Kuba közötti tervezett megállapodások egyik pontja épp a lakásfelújítások támogatása.
A fentiek alapján talán nem alaptalan a feltételezés, hogy a többek között krónikus tőkehiányban szenvedő szigetország vezetése át akarja menteni hatalmát. Erre utal, hogy az ország pártvezetése behatóan tanulmányozta a kelet-közép-európai államok átalakulási folyamatát, és valószínűleg átveszi a neki megfelelő és már bevált módszereket.
Lakatos Márkot utolérte a végzete, Wellor a céltáblájára tűzte