Olcsóbb lehetne a közbeszerzés

Csak részben kínál megoldást a közbeszerzési törvénynek a parlament előtt lévő módosítása azokra a felvetésekre, amelyeket az Állami Számvevőszék a 2003-ban életbe lépett törvénnyel kapcsolatban megfogalmazott.

2008. 09. 27. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A túlszabályozottság és a joghézagok együttesen vannak jelen a 2003-ban született közbeszerzési törvényben, ezért nehezen átlátható és bürokratikus – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a közbeszerzési rendszer működéséről napokban megjelent ellenőrzési jelentésében. Jelenleg nincs kiforrott, központi koncepciója a nemzeti közbeszerzési politikának és a közbeszerzési rendszer fejlesztésének – állapította meg az ÁSZ.
Az ellenőrző szervezet ezért azt javasolta, hogy a kormány kiemelten foglalkozzon az elektronikus közbeszerzéshez kapcsolódó állami feladatokkal, a kormányzati felelősséggel és a hatásköri illetékességgel. Az ÁSZ emellett egy olyan monitoringrendszer létrehozását szorgalmazza, amely alkalmas a közbeszerzési rendszer eredményességének, hatékonyságának a mérésére. A monitoringrendszer egyúttal feltárná a közbeszerzési szabálytalanságokat és a korrupciós kockázatokat is.
Azt is javasolták, hogy az új szabályozás rendelkezzen a biztonsági, nemzetbiztonsági érdeket érintő vagy különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzések törvénytől eltérést engedő szabályozásának pontosításáról. Emellett fontosnak tartotta a jelentés kiemelni a PPP-konstrukciók szigorúbb szemmel tartását.
A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat májusban került a parlament elé, jelenleg részletes vitára bocsátásra vár. A törvényalkotó megfogadta az ÁSZ javaslatát az elektronikus közbeszerzéssel kapcsolatban. A törvénymódosítás 2009. július 1-jével a közösségi eljárásrend szerinti eljárásokban, 2010. január 1-jével pedig az egyszerű eljárásban is kötelezővé tenné a közbeszerzési hirdetmények elektronikus úton történő feladását, valamint befogadását.
A korrupciós veszélyeket komolyan veszi a törvényalkotó. A részletes indoklásban például idézik a Transparency International tapasztalatát, amely szerint ma Magyarországon 20–25 százalékkal drágítja a beszerzéseket, míg az átláthatósági szabályok bevezetése akár 60 százalékkal is csökkentheti a beszerzések árát. Ennek érdekében a törvény előírja, hogy a közbeszerzési eljárással kapcsolatos minden információt eljárásonkénti bontásban az ajánlatkérőnek a honlapján közzé kellene tennie. Ugyancsak ezt a célt szolgálja, hogy az ajánlatkérő és az ajánlattevő úgynevezett átláthatósági megállapodást köthetnek egymással, amely alapján felkért független szakértő bevonásával a felek előmozdíthatják a közbeszerzési eljárásra, valamint az annak alapján megkötött szerződésre vonatkozó jogszabályi előírások és a nyilvánosság érvényesülését.
Nem tartalmazza ugyanakkor a törvényjavaslat az állami számvevők által javasolt monitoringrendszer felállítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.