A Deutsche Bahn (DB) azt tervezi, hogy megvásárolja a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező Romtrans céget, Románia legnagyobb szállítmányozási vállalatát. A felvásárlással a német vasút bővíteni akarja szállítmányozási tevékenységét Délkelet-Európában. Az ajánlatot szerdán adta be a Deutsche Bahn az osztrák leányvállalatán keresztül, s október végéig kell választ kapnia. Az ügylet értékét nem közölték, korábbi információk szerint 80-100 millió eurót fizethet a DB a román cégért. A Romtrans 1952-ben jött létre, s mintegy negyven évig az egyetlen román nemzetközi szállítmányozóként működött. 1994-ben privatizálták, jelenleg néhány román üzletember tulajdona – tette közzé az MTI. A bukaresti székhelyű cégnek 1500 dolgozója van, éves árbevétele 90 millió euró.
Korábban felröppentek olyan híresztelések is, amelyek szerint a DB Magyarországon is terjeszkedne, de a MÁV Cargo privatizációján adott szerény ajánlata arra utalt, hogy a cég más irányban terjeszkedik. Kovács Imre, a Cargo azóta elmozdított vezérigazgatója lapunknak adott interjújában nem zárta ki, hogy a DB megegyezik az osztrák állami vasúttal, az ÖBB-vel, s a magyar szállítóvállalat végül így kerül a német vasút fennhatósága alá.
Eközben az orosz államvasút elnöke azt nyilatkozta, hogy ötszázalékos részesedést vennének a német Deutsche Bahnban, ha a terveknek megfelelően idén ősszel aktuálissá válik a DB részleges privatizációja. Vlagyimir Jakunyin szerint a cég stratégiájának fontos része a nemzetközi integráció. A DB vezérigazgatója, Hartmut Mehdorn elmondta: nem ellenezné, hogy az orosz vállalat részesedést vegyen a DB-ben.
A német csoport október végén-november elején tervezi tőzsdére vinni a személy- és árufuvarozást végző – összforgalmának háromnegyedét bonyolító és az üzemi eredmény nagy részét előállító – leányvállalata, a DB Mobility Logistics AG 24,9 százalékát – olvasható az MTI közleményében. A magánosítástól – amelyhez hasonló léptékű privatizációs ügylet utoljára nyolc éve volt Németországban –
5-8 milliárd euró bevételre számít a német kormány. Az eladásra kínált részvények 80-90 százalékát intézményi befektetők vásárolhatják majd meg.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó