A magas energiaárak a fapados légitársaságok közt is zavart okoznak. Komoly bajba került a SkyEurope, az egyik vezető, elsősorban szlovák érdekeltségű fapados légitársaság, amely stratégiai befektetési és finanszírozási lehetőségek felkutatására bízta meg az NM Rothschild pénzügyi tanácsadó céget. Sajtóhírek szerint gyakorlatilag eladás előtt áll a SkyEurope, s hogy a télen is repülhessenek a gépei, legkevesebb 20-30 millió eurót kell valahonnan szereznie. A társaság a múlt héten már fel is vett tízmillió eurós – értesülések szerint jelzálogalapú – hitelt a York Global Finance nevű pénzalaptól. A légitársaságnak harminc százalékban az említett pénzalap a tulajdonosa. A hitelt üzemanyag vásárlására költik.
Az olasz légügyi hatóság vezetője szerint a csőd szélén álló Alitalia repülési engedélye már csak három-négy napig tarthat ki, ha a vállalat csődbiztosa nem tesz le az asztalra egy hiteles, a költségeket jelentősen csökkentő átalakítási programot. Ugyanakkor Augusto Fantozzi felszámolási biztos azt közölte, hogy szeptember 30-ig tehetnek ajánlatot az érdeklődők az összeomlás szélén álló olasz cég egészének vagy egyes részeinek megvásárlására. Az Alitalia megmentése a szakszervezetek ellenállásán bukott meg a múlt héten: a CAI befektetői csoport csütörtökön visszavonta ajánlatát, mivel újabb engedményekre már nem volt hajlandó.
Felfüggesztik a hónap végén az AiRUnion légiszövetség KrasAir, DAL és Szamara társaságainak működési engedélyét. A Malév tulajdonosa, Borisz Abramovics érdekeltségébe tartozó orosz szervezet működése ezzel fontos fordulóponthoz ért. – Bár a társaságok jogi személyekként fennmaradnak, s az Abramovics testvérek formailag továbbra is részvényesek maradnak, nem foglalkoznak többé repülési tevékenységgel – mondta a Vedomosztyi című lapnak nyilatkozva Vitalij Vancev, az AiRUnionnal foglalkozó válságstáb vezetője.
Kérdés, ezek után mi lesz a Malévval, a Borisz Abramovics által privatizált magyar nemzeti légitársasággal. A vásárló orosz üzletember a múlt év elején még azt mondta, a cég jövőjét az garantálja, hogy összeköttetést biztosít Oroszország és az EU légipiaca között. Ha Abramovics légiszövetsége már nem Abramovicsé, kérdés, hogy honnan hová vezet majd az Airbridge – a Malév kisebbségi tulajdonosa –, amely magyarul légihidat jelent.
A Malév a közelmúltban számos olyan intézkedést tett, amellyel megváltoztatta a cég korábbi üzleti stratégiáját. Megszüntette New York-i és torontói járatait, s a téli menetrendben öt középtávon repülő Boeing 737-es gépét is leállítja. Amikor a Malévet privatizálták, még 28 gépe volt, 2010-től azonban már csak 17-tel számol. Emellett nagyszabású létszámleépítést folytat, tavaly hat, ebben az évben pedig 22 százalékos karcsúsítást jelentett be. A Magyar Hírlap iparági szakértőkre hivatkozva azt írta, jelenleg a legfontosabb, hogy stabilizálják a Malév tőkehelyzetét, amit akár állami visszavásárlással, akár új befektető megjelenésével teljesíteni lehetne.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó