Figyelni fog az IMF

Az elmúlt hat év elhibázott gazdaságpolitikája vezetett a magyar államháztartás csődközeli állapotához – Varga Mihály Fidesz-alelnök szerint ebben egyetértettek az ellenzéki párt és a Nemzetközi Valutaalap tárgyalói.

2008. 12. 22. 21:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat év rossz gazdaságpolitikája – ebben foglalható össze, mi okozta a magyar államháztartás csődközeli állapotát. Ebben egyetértés volt James Morsing, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának munkatársa és a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője között lefolyt tájékozódó beszélgetésen – mondta Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke a megbeszélés végeztével. Az IMF, miután megkötötte a szerződést a mintegy 16 milliárd dolláros kölcsönről hazánkkal, tájékozódik a kormány, a jegybank és az ellenzék vezetőinél, hogy lássa, mire számíthat, és hogy szerződött partnere tartja-e magát a kölcsön felvételekor vállalt feltételekhez. Ezeknek a vizsgálódásoknak az alapján dönti el, hogy hozzájárul-e további részösszegek lehívásához. Mint ismert, a kormány a hónap elején hívta le az első, 5,071 milliárd eurós részletet.
Lapunk kérdésére, hogy nem hibázott-e az IMF, amikor szó nélkül hagyta, hogy a szocialista kormányzat 2005–2006-ban meghamisította az államháztartási adatokat, Varga Mihály kifejtette, ezt inkább az Európai Unió vezetőinek, név szerint Joaquín Almunia pénzügyi biztosnak lehetne a szemére vetni. Varga elmondta, személyes találkozójukon ezt fel is vetette a biztosnak, ám az elhárította, mondván, azokból az adatokból dolgozott, amelyeket a rendelkezésére bocsátottak.
Egy másik párbeszédet is idézett a Fidesz alelnöke, amelyet a cseh Reflex lap tett közzé, és amely Mirek Topolánek cseh miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia államfő, az Európai Unió soros elnöke között folyt le. Ebben a cseh vezető azt mondta, az EU segítsége nélkül „Magyarország halott lenne”. Sarkozy erre azzal válaszolt, hogy hazánk összeomlóban volt, meg kellett menteni. Mindebből Varga Mihály arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország valóban államcsőd közeli helyzetben volt, és külső segítség nélkül bedőlt volna. Vagyis nem igaz, hogy a kormány mentőakciója járt sikerrel. Ellenkezőleg, az bizonyosodott be, hogy a kormány nem volt képes kezelni a helyzetet.
A Fidesz alelnöke szerint abban is egyetértés alakult ki a megbeszélésen az IMF munkatársával, hogy nem elégségesek az eddig meghozott megszorító intézkedések, ehelyett szerkezeti átalakításokra volna szükség, hogy a novemberi krízishelyzet ne ismétlődhessen meg.

Újabb csomagot fogadtak el. Jóváhagyta jövő évi válságfinanszírozó költségvetését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely minden eddiginél nagyobb értékű új finanszírozással kívánja segíteni a válságtól súlyosan érintett közép- és kelet-európai térséget, visszafordítva a megkezdett „kivonulási” folyamatot a fejlettebb közép-európai EU-tagállamokból. A tágabb értelemben vett Kelet-Európa átalakulásának finanszírozására 1991-ben létrehozott EBRD-nél szerdán késő este bejelentették: az igazgatótanács elfogadta a 2009-es üzleti tervet, amely csaknem 20 százalékkal, „hozzávetőleg” hétmilliárd euróra növeli a bank jövő évi finanszírozási csomagját. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.