Hat év rossz gazdaságpolitikája – ebben foglalható össze, mi okozta a magyar államháztartás csődközeli állapotát. Ebben egyetértés volt James Morsing, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának munkatársa és a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője között lefolyt tájékozódó beszélgetésen – mondta Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke a megbeszélés végeztével. Az IMF, miután megkötötte a szerződést a mintegy 16 milliárd dolláros kölcsönről hazánkkal, tájékozódik a kormány, a jegybank és az ellenzék vezetőinél, hogy lássa, mire számíthat, és hogy szerződött partnere tartja-e magát a kölcsön felvételekor vállalt feltételekhez. Ezeknek a vizsgálódásoknak az alapján dönti el, hogy hozzájárul-e további részösszegek lehívásához. Mint ismert, a kormány a hónap elején hívta le az első, 5,071 milliárd eurós részletet.
Lapunk kérdésére, hogy nem hibázott-e az IMF, amikor szó nélkül hagyta, hogy a szocialista kormányzat 2005–2006-ban meghamisította az államháztartási adatokat, Varga Mihály kifejtette, ezt inkább az Európai Unió vezetőinek, név szerint Joaquín Almunia pénzügyi biztosnak lehetne a szemére vetni. Varga elmondta, személyes találkozójukon ezt fel is vetette a biztosnak, ám az elhárította, mondván, azokból az adatokból dolgozott, amelyeket a rendelkezésére bocsátottak.
Egy másik párbeszédet is idézett a Fidesz alelnöke, amelyet a cseh Reflex lap tett közzé, és amely Mirek Topolánek cseh miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia államfő, az Európai Unió soros elnöke között folyt le. Ebben a cseh vezető azt mondta, az EU segítsége nélkül „Magyarország halott lenne”. Sarkozy erre azzal válaszolt, hogy hazánk összeomlóban volt, meg kellett menteni. Mindebből Varga Mihály arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország valóban államcsőd közeli helyzetben volt, és külső segítség nélkül bedőlt volna. Vagyis nem igaz, hogy a kormány mentőakciója járt sikerrel. Ellenkezőleg, az bizonyosodott be, hogy a kormány nem volt képes kezelni a helyzetet.
A Fidesz alelnöke szerint abban is egyetértés alakult ki a megbeszélésen az IMF munkatársával, hogy nem elégségesek az eddig meghozott megszorító intézkedések, ehelyett szerkezeti átalakításokra volna szükség, hogy a novemberi krízishelyzet ne ismétlődhessen meg.
Újabb csomagot fogadtak el. Jóváhagyta jövő évi válságfinanszírozó költségvetését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely minden eddiginél nagyobb értékű új finanszírozással kívánja segíteni a válságtól súlyosan érintett közép- és kelet-európai térséget, visszafordítva a megkezdett „kivonulási” folyamatot a fejlettebb közép-európai EU-tagállamokból. A tágabb értelemben vett Kelet-Európa átalakulásának finanszírozására 1991-ben létrehozott EBRD-nél szerdán késő este bejelentették: az igazgatótanács elfogadta a 2009-es üzleti tervet, amely csaknem 20 százalékkal, „hozzávetőleg” hétmilliárd euróra növeli a bank jövő évi finanszírozási csomagját. (MTI)
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást