Leírtak minket a nagybefektetők

A gazdasági növekedés lehetőségeiről, a világgazdasági válság kezeléséről és az euró bevezetéséről vitatkoztak közgazdászok és szakértők a Növekedés Európája címmel tegnap megrendezett Fidesz-konferencián. A hozzászólók egyetértettek abban, hogy a legfontosabb feladat a bizalom helyreállítása a piacokon és a társadalomban egyaránt.

2009. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány félrekezelte a válságot – jelentette ki bevezető előadásában Matolcsy György. Az Orbán-kormány gazdasági minisztere bírálta a nemzeti bank október végi három százalékpontos kamatemelését, valamint azt, hogy az IMF-kölcsön felvétele után a jegybank nem szállította le 5-7 százalékosra az alapkamatot. – Magyarországon beruházás-központú válságkezelésre van szükség, ugyanakkor új kormány nélkül nem lehet gazdaságpolitikai fordulat sem – jelentette ki Matolcsy.
A szakpolitikus szerint teljes körű, radikális adócsökkentésre van szükség, valamint át kell rendezni az uniós forrásokat úgy, hogy több pénzt fordítsanak a gazdaságfejlesztésre, és emelkedjen a hazai kis- és közepes vállalkozások támogatása. Emellett szerinte szükség lenne egy új high-tech iparra, amely a megújuló energia felhasználására, illetve az azt kiszolgáló háttértevékenységre épülhet.
Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke leszögezte: Magyarországnak kötelessége bevezetni az eurót, és azt a lehető leggyorsabban véghez kell vinni.
– Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne tartozzunk az unió vezető országaihoz – fejtegette. Szapáry szerint akkor érdemes céldátumot megnevezni, amikor a gazdaság már jó úton halad a maastrichti kritériumok teljesítése felé. De szükségünk lenne egy céldátum megjelölésére, hogy a magyar gazdaságpolitika ne bolyogjon az űrben, mint egy eltévedt műhold – mondta Szapáry György.
A válság legsúlyosabb következménye, hogy egész Európában, de nálunk különösen romlik a foglalkoztatási helyzet – mondta Őry Csaba. A Fidesz európai parlamenti képviselője a helyzet jellemzésére elmondta, hogy ma akkora a munkanélküliség hazánkban, mint 1998-ban, ráadásul ez romlani fog, valószínűleg már ebben az évben meghaladja a 10 százalékot. – A jelenlegi gazdasági helyzet nehéz, de nem megoldhatatlan – fogalmazott előadásában Csaba László. A közgazdász, aki erre az évre nulla, plusz-mínusz 1 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált, rámutatott: Magyarországnak jelenleg is van növekedési potenciálja, egyszerűen csak mozgásba kell hozni. Mindehhez elsősorban a bizalom helyreállítására van szükség – fűzte hozzá.
– Nézzünk szembe a tényekkel: Magyarországot nagybefektetői környezetben mára leírták – hangsúlyozta Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke. Mint elmondta, munkája során naponta szembesül olyan döntésekkel, hogy komoly befektetések és fejlesztések nem Magyarországot, hanem a régió más országait választják. Bienerth Gusztáv leszögezte, hogy a válságos helyzetből a kiutat a felelős és fenntartható gazdaságpolitika, az államháztartási reform, a szolgáltató egészségügy és a versenyképességet növelő adóreform jelentheti. Emlékeztetett, ezeket a követelményeket már a 2006-os választások estéjén nyilvánosságra hozta az az üzleti kör, amelynek az AmCham is tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.