A kormány félrekezelte a válságot – jelentette ki bevezető előadásában Matolcsy György. Az Orbán-kormány gazdasági minisztere bírálta a nemzeti bank október végi három százalékpontos kamatemelését, valamint azt, hogy az IMF-kölcsön felvétele után a jegybank nem szállította le 5-7 százalékosra az alapkamatot. – Magyarországon beruházás-központú válságkezelésre van szükség, ugyanakkor új kormány nélkül nem lehet gazdaságpolitikai fordulat sem – jelentette ki Matolcsy.
A szakpolitikus szerint teljes körű, radikális adócsökkentésre van szükség, valamint át kell rendezni az uniós forrásokat úgy, hogy több pénzt fordítsanak a gazdaságfejlesztésre, és emelkedjen a hazai kis- és közepes vállalkozások támogatása. Emellett szerinte szükség lenne egy új high-tech iparra, amely a megújuló energia felhasználására, illetve az azt kiszolgáló háttértevékenységre épülhet.
Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke leszögezte: Magyarországnak kötelessége bevezetni az eurót, és azt a lehető leggyorsabban véghez kell vinni.
– Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne tartozzunk az unió vezető országaihoz – fejtegette. Szapáry szerint akkor érdemes céldátumot megnevezni, amikor a gazdaság már jó úton halad a maastrichti kritériumok teljesítése felé. De szükségünk lenne egy céldátum megjelölésére, hogy a magyar gazdaságpolitika ne bolyogjon az űrben, mint egy eltévedt műhold – mondta Szapáry György.
A válság legsúlyosabb következménye, hogy egész Európában, de nálunk különösen romlik a foglalkoztatási helyzet – mondta Őry Csaba. A Fidesz európai parlamenti képviselője a helyzet jellemzésére elmondta, hogy ma akkora a munkanélküliség hazánkban, mint 1998-ban, ráadásul ez romlani fog, valószínűleg már ebben az évben meghaladja a 10 százalékot. – A jelenlegi gazdasági helyzet nehéz, de nem megoldhatatlan – fogalmazott előadásában Csaba László. A közgazdász, aki erre az évre nulla, plusz-mínusz 1 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált, rámutatott: Magyarországnak jelenleg is van növekedési potenciálja, egyszerűen csak mozgásba kell hozni. Mindehhez elsősorban a bizalom helyreállítására van szükség – fűzte hozzá.
– Nézzünk szembe a tényekkel: Magyarországot nagybefektetői környezetben mára leírták – hangsúlyozta Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke. Mint elmondta, munkája során naponta szembesül olyan döntésekkel, hogy komoly befektetések és fejlesztések nem Magyarországot, hanem a régió más országait választják. Bienerth Gusztáv leszögezte, hogy a válságos helyzetből a kiutat a felelős és fenntartható gazdaságpolitika, az államháztartási reform, a szolgáltató egészségügy és a versenyképességet növelő adóreform jelentheti. Emlékeztetett, ezeket a követelményeket már a 2006-os választások estéjén nyilvánosságra hozta az az üzleti kör, amelynek az AmCham is tagja.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?