A MÁV vízfején spórolna a KDNP

2009. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átlátható finanszírozást, a közszolgáltatási szerződést, s a pályavasút és az ingatlankezelés önálló cégbe szervezését hiányolta a KDNP politikusa az államvasútnál. Molnár Béla szerint egyszerre van jelen az alulfinanszírozás és a pazarlás, amelynek egyik oka a korrupció.
– A vasút hivatása, hogy támogassa a gazdaság működését, adjon lehetőséget a termékek piacra jutásához. Ezért minden olyan kormányzati megvonás, amely rontja a szolgáltatás színvonalát, egyben rontja a gazdasági válságból való kilábalás lehetőségét is – mondta Molnár Béla. Lapunk felvetésére, hogy párttársa, Szászfalvi László, Csurgó polgármestere szerint pazarlás minden forint, amit a MÁV-nak fizetünk, Molnár úgy reagált, a MÁV-nál egyszerre van jelen a túl- és az alulfinanszírozottság. A pénzhiányra példaként elmondta, hogy az állam a MÁV-nak 2009-ben pályaműködtetésre a költségvetéséből egyetlen fillért sem ad, s ezzel mintegy 40 milliárdot von el a cégtől. A korábban kényszerűen felvett hitelek kamatterhe pedig 25 milliárd forint, azaz máris 65 milliárd a mínusz. De a pazarlás jeleit is tapasztalhatjuk, a központi „vízfej” tovább működik a MÁV-igazgatóságon, százával dolgoznak ott olyan emberek, akiknek nincs valós feladatuk. A menedzsment tagjainak százmilliós nagyságrendű javadalmazása, a szolgálati gépjárműpark fenntartása, a már középtávon is nyilvánvalóan veszteséges székházcsere feleslegesen terheli meg az államvasút költségvetését, s a pénzkimentésben a korrupció jelei is felfedezhetők.
Kérdésünkre, hogy a jelenlegi ellenzék mit kezd a MÁV-val, ha kormányra kerül, Molnár Béla elmondta, holdingosítani kell, feladatfinanszírozással, korrekt közszolgálati szerződéssel, s emellett ki kell dolgozni a térségi vasutak,
a térségi közlekedési vállalatok struktúráját, működőképes rendszerét.

Csak 41 milliót kapott a vezér. Tiltakozik a MÁV Zrt. a sajtóban megjelent hír miatt, amely szerint a cég vezérigazgatója tavaly 78 millió forintot vihetett haza. A társaság közleménye szerint ezzel szemben az az igazság, hogy a vezérigazgató munkaszerződése alapján havi fizetése bruttó 3,42 millió forint, ami mellett 80 százalékos prémiumjuttatásban is részesülhet, ám tavaly Heinczinger István nem kapott prémiumot. Így a vezető éves fizetése „csak” 41 millió forint volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.