Ha már érvényben van a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról (kgfb) szóló törvényjavaslat néhány eleme, nem fordulhatott volna elő, ami egyik olvasónkkal megesett. Az autós számára csak koccanáskor derült ki, hogy az a biztosítási alkusz, amelynél felelősség-biztosítását megkötötte, nem jelentette be a biztosítónál az eseményt, így olvasónk hónapokig – jóhiszeműen – kgfb nélkül járt, bár a díjat fizette. A jogszabálytervezet, amelyet a Pénzügyminisztérium nyújtott be a minap a parlamenthez, tartalmazza többek között a kötvények központi nyilvántartását is. Az adatbázisban szereplő adatokat negyedévente kell összefuttatni a gépjármű-nyilvántartással, és a biztosítatlan járműveket ki kell vonni a forgalomból. Ha már tavaly élt volna ez a rendszer, olvasónk korábban értesülhetett volna a biztosítási alkusz mulasztásáról. Emellett a törvény nemcsak a kötvények, de a káresemények központi nyilvántartását is előírja, s az ezt végző szervezet adja ki a bonus-malus igazolásokat is. Emellett a biztosítók információs központot is működtetnek, amely a károsultaknak nyújt segítséget. Magáról a bonus-malus rendszerről mindössze néhány bekezdésben emlékezik meg a törvénytervezet. A részletes szabályozást egy később megalkotandó miniszteri rendeletre bízza.
A tervek szerint jövő január 1-jén – bizonyos intézkedések tekintetében 2010. július 1-jén – életbe lépő törvény legfontosabb újítása az év végi kampányidőszak megszüntetése lehet. A biztosítási szerződés továbbra is határozatlan idejű lesz, viszont a díj egy évre szól. A következő évi tarifát október utolsó napjáig kell meghirdetni két országos napilapban, s az év közben nem módosítható. Maga a szerződés viszont nem a naptári évhez kötődik, hanem a megkötésétől számított egy évre szól. Így elmarad az év végi a kampány, de csak néhány év után lesz általános az év közbeni lejárat és újrakötés.
A tervezet szerint a biztosító helytállási kötelezettsége a dologi károkra – káreseményenként – továbbra is maximum 500 millió, míg a személyi sérülésekre a jelenlegi 1,5 milliárd helyett 1,6 milliárd forint lesz. A magyar biztosító kifizeti a külföldön okozott károkat is, ha azok a európai gazdasági térség országaiban és Svájcban, valamint a zöldkártyarendszer országaiban következnek be.
Társasházi lakás ég Budapesten