Elrontott közbeszerzési törvény

Életképtelen, nehezen alkalmazható a gyakorlatban – így minősítették jogászok a ma életbe lépő közbeszerzési törvény módosítását. Különösen kirívó, hogy a jogszabály a tender kiírójának alkalmazottját – akár a beosztott referenst – sújthatja pénzbüntetéssel, ha jogellenesnek találják az eljárást megindító hirdetményt.

2009. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok tenderkiírónak fájhat a feje, mától ugyanis, ha csak egyetlen érvényes ajánlat érkezik a tenderre, a közbeszerzés érvénytelen. A közbeszerzési törvény életbe lépett módosítása számos más eszközzel is meg kívánja akadályozni, hogy a pályázat kiírója előre megegyezzen a leendő győztessel. Ez a törekvés helyes, hiszen miként Várday György, a közbeszerzési szakértők doyenje korábban lapunkban is több alkalommal megfogalmazta, a magyar közbeszerzési eljárások 90 százaléka korrupt vagy szakszerűtlen.
A kérdés tehát az, hogy a jogszabály életbe lépő változásai véget vethetnek-e a személyre szabott pályázatoknak – tette közzé kétségeit a Vállalkozások Országos Szövetsége pályázati partnere, a Körics Euroconsulting. A jogszabály bevezet egy új elemet, a személyi felelősség elvét. Ha az eljárást megindító hirdetményt utólag szabálytalannak ítélik, a törvény alapján nemcsak az ajánlatkérőt, hanem a tendert készítő munkavállalót is saját személyében bírságolják meg. A Körics Euroconsulting vezető tanácsadója, Pirisi Szilvia lapunk kérdésre azt mondta, ez azért különösen aggályos, mivel az érdemi munkát végző közbeszerzési referens a legritkább esetben befolyásolhatja a jogsértő döntést. Ráadásul a jogszabály nem határozza meg pontosan a felelősök körét. Megeshet, hogy ha egy önkormányzat tendert ír ki például szennyvízcsatorna-beruházásra, a pályáztató önkormányzat nevében a polgármester tárgyal a lehetséges pályázókkal, majd iránymutatása alapján a hivatal beosztott közbeszerzési referense elkészíti a hirdetményt. Ha az utólagos ellenőrzés során derül fény a turpisságra, nem a korrupt polgármestert, hanem a végrehajtó alkalmazottat bünteti a törvény, a pályázat értékhatárától, valamint számos más körülménytől függően akár több millió forintra. Pirisi Szilvia szerint ezen a példán is látható, hogy a jogszabály a gyakorlatban nemigen éri el a célját. Életképtelen lehet a hatályba lépő új közbeszerzési törvény számos rendelkezése – jelentette ki egy szakmai konferencián Fibriczer Gabriella, a Közbeszerzések Tanácsa titkárságának főosztályvezető-helyettese. Mint mondta, az új törvény intézkedéseinek célja, hogy fokozza a közbeszerzések átláthatóságát, és segítse a kis- és középvállalatokat, azonban ezek várhatóan csak részben valósulhatnak meg. Ugyanezen a rendezvényen Tátrai Tünde, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója úgy vélte, az új rendelkezések figyelembe vételével a korábbinál nehezebb lesz eredményes közbeszerzési eljárást lefolytatni, s a teljesen elektronikus közbeszerzés 2010. januári bevezetése is számtalan bizonytalanságot hordoz magában. Az új törvény alapján április 15-ig minden ajánlatkérőnek el kell készítenie idei közbeszerzési tervét, amit egy teljes évig nyilvánossá kell tennie. A hirdetmények megjelentetéséért – Európában egyedülálló módon – továbbra is fizetni kell majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.