Harmadolódó fuvarozási piac

Akár 25-35 százalékkal zsugorodhat a magyarországi közúti fuvarozási piac az év során. A 22500 vállalkozás túlnyomó többsége családi méretű, amelyekre az jellemző, hogy gyenge tőkehelyzetűek, hiányos az üzleti kultúrájuk, s nem szívesen szövetkeznek. A válság kedvező hatása lehet, hogy tisztul a piac, sok botcsinálta vállalkozó kiszáll, míg az életképesek megerősödnek.

2009. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabad a kabotázs. Idehaza május elsején feloldják a kabotázs – vagyis a külföldi fuvarozók által országon belül végzett szállítási tevékenység – tilalmát. Ez a nemzetközi fuvarozóknak új piaci lehetőséget jelent, de a belföldi tevékenységet végzőket s ezen belül főleg a kisvállalkozásokat nehezebb helyzetbe hozza. A hazai szabályozás szerint – amely igazodik a 2010-ben a közösség teljes területén életbe lépő jogszabályhoz – csak nemzetközi fuvarfeladathoz kapcsolódóan, a lerakodást követő egy héten belül legfeljebb három kabotázsműveletet lehet végezni, ám ezek bármely útba eső országban végrehajthatók. A szakmai szervezetek elutasítják a hazánk területén uniós honosságú járművel végzett tevékenység egyoldalú liberalizációját, s elvárják a hatóságoktól az engedély nélküli kabotázsfuvarozás szigorúbb ellenőrzését és büntetését.


Nemcsak az építőipar, a járműgyártás vagy az elektronikai ipar teljesítményének a visszaesése, de a 30-40 ezer megszűnt munkahely is a fuvarozói piac munkalehetőségeit szűkítheti ebben az évben. Ezért alakulhat ki az a helyzet, hogy a személyszállítást végző fuvarozók teljesítménye várhatóan erőteljesebben esik vissza, mint a fuvarozói szakma átlaga – mondta el lapunk kérdésére Dittel Gábor, a NIT Hungary főtitkára.
Magyarországon a bruttó hazai termék (GDP) minden egyszázalékos csökkenése a fuvarozási igények 2,5 százalékos visszaesésével jár, ez pedig 2009-ben több száz vállalkozást és több ezer munkahelyet érinthet az ágazatban. Magyarországon napjainkban 22-22,5 ezer cég foglalkozik közúti fuvarozással, amelyből mintegy 20-20,5 ezer a családi és kisvállalkozás. Ezt a tevékenységet körülbelül 70 ezer haszongépjárművel, járművenként átlagosan 1,5 alkalmazottal végzik. A cégek közül 8 ezer vállalkozás nemzetközi fuvarozással is foglalkozik, 36-37 ezer járművel.
Az elmúlt években, változatlan számú géppark mellett, a járművek tonnakapacitása 20 százalékkal nőtt, ami azt mutatja, hogy több, nagyobb teherautót üzemeltetnek a cégek, mint korábban. Ezzel szemben a Transporeon, a fuvaroztató és fuvarozó vállalkozások közvetítésével foglalkozó szoftverfejlesztő cég szerint a tavalyi év végén 34 százalékkal több volt a szabad kapacitás Európában, mint az ezt megelőző évek azonos időszakában. Hazai tapasztalatok szerint az M1-es autópályán az év eleje óta 20 százalékkal csökkent a kamionok száma, a NIT Hungary tagjainak fenntartott üzemanyag-állomásán pedig felére zuhant a forgalom.
Ebben a helyzetben Dittel Gábor szerint a fuvarozók 80-85 százalékát adó kis- és középvállalkozások vannak a legnagyobb veszélyben. Tőkehelyzetük ugyanis nem elég erős, így az új járművek megrendelésének elhalasztásával sem biztos, hogy túlélik a válságot. A NIT Hungary országjáró szakmai találkozóin azt tapasztalják, hogy a vállalkozók tanácstalanok, elbizonytalanodtak, és halogatják az életmentő lépések meghozatalát. A közúti szállítási piac az elsők között, már tavaly ősszel megérezte a munkalehetőségek szűkülését. Először az építőipari megrendelések terén jelentkezett a visszaesés, ez december–januárban a 30 százalékot is elérte. A gépiparban az export 22, az import 32 százalékkal szűkült, a jármű-kereskedelemben 49 százalékos volt a visszaesés az év első két hónapjában.
A fuvarozó kisvállalkozások jellemzően nagyobb cégek alvállalkozójaként jutottak munkához, ám a válság megjelenésekor a fővállalkozók épp a külsősöket építették le. A családi vállalkozások esetében nem jellemző, hogy a fuvarozáson kívül más, kiegészítő tevékenységgel is foglalkoznának, például raktározással vagy járműjavítással. A finanszírozásukat jellemzően maguk oldják meg a bevételeikből, a pénzintézetek számára többnyire érdektelenek az egészen kis vállalkozások. De nem csak a külső körülmények okolhatók az ágazat nehéz helyzetéért – fejtegette Dittel Gábor. A vállalkozások pénzügyi, adminisztratív felkészültsége alacsony szintű, ezért szinte teljesen kimaradnak olyan állami programokból, mint a munkahelyteremtő támogatás. Az is köztudott, hogy a cégek nem szívesen működnek együtt egymással sem, pedig Európa számos országában jelentős megtakarítást érnek el a beszerzési szövetkezések. Akár jármű-, akár alkatrészvásárlásról van szó, nagyobb tételben, flottában beszerezve jelentős kedvezményt érhetnek el az együttműködést vállaló cégek. A válság kedvező hatása lehet Dittel Gábor szerint, hogy tisztul a piac, a leggyengébb vállalkozások kihullanak, míg az életképesek, azok, amelyek bekebelezik versenytársaik eszközeit és piacát, megerősödve kerülnek ki a megpróbáltatásokból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.