Székesfehérvár irányítását tavaszszal vette át a helyi jobboldal, miután – az MSZP–SZDSZ-koalíció felbomlását, illetőleg a Fidesz és a város MDF-es alpolgármesterének megállapodását követően – többségbe került a közgyűlésben. A polgármesteri székben ugyan a szocialista Warvasovszky Tihamér ül, de a bizottsági helyeket és a város gazdasági pozícióit zömében a jobboldal tölti be. Cser-Palkovics András fideszes frakcióvezető lapunknak elmondta, érdekes helyzet állt elő a városban. – Az MSZP polgármestert és alpolgármestert ad, és az SZDSZ is alpolgármesterrel képviselteti magát a vezetésben, ugyanakkor a pártok frakciói úgy tesznek, mintha ellenzékben lennének. A frakcióvezető kijelentette, a polgári oldalnak megvan a többsége, hogy keresztülvigye programját. Végrehajtják a fontos fejlesztéseket, a hatékonyság növelése érdekében átszervezik az önkormányzati cégeket és a hivatalt. Vizsgálatot indítottak a kötvénykibocsátás és a hitelfelvétel miatt is.
Átvette a kezdeményezést a polgári oldal Vácott is: a helyi Összefogás nevű, Fidesz és KDNP alkotta frakció a július 9-i testületi ülésen fegyelmi eljárást kezdeményez Bóth János (MSZP) polgármester ellen. Úgy tudjuk, fel is függesztik a szocialista településvezetőt. A polgári képviselőcsoport szerint Bóth megsértette a szervezeti és működési szabályzatot, amikor nem engedte, hogy a jobboldal sürgősségi indítványait napirendre tűzzék, bár Dora Péter jegyző úgy foglalt állást: vita nélkül szavaztatni kell a sürgősségi indítványról. A jobboldali Összefogás-frakció a pénzügyi kiadások lefaragása érdekében nyújtotta be javaslatait, hozzávetőleg 300 millió forintos megtakarítás reményében. Információink szerint a polgári oldal képviselői a július 9-i ülésen újra beterjesztik indítványaikat, ezúttal rendes napirendi pontként. A jobboldalnak azóta van „többsége” Vácott, amióta két önkormányzati képviselő felfüggesztette tagságát a szocialista frakcióban. A politikusok nem vesznek részt a párt munkájában sem.
Pécsett a május 10-i időközi önkormányzati választás eredménye nyitotta meg az utat a változás előtt, amikor Páva Zsolt, a Fidesz–KDNP jelöltje óriási fölénnyel nyerte el a polgármesteri széket. Nem sokkal ezután két MSZP-s, valamint egy független képviselő frakciót alakított a polgármesteri program támogatására, ezzel a szocialisták elvesztették többségüket a közgyűlésben. Az erőviszonyok átrendeződése miatt Tóth Bertalan, Pécs egyik szocialista alpolgármestere távozott tisztségéből.
Egyfős többsége van a helyi jobboldalnak Szombathelyen is, miután a Fidesz– KDNP és a Pro Savaria Egyesület 15 főt tud felsorakoztatni az MSZP-s polgármestert támogató 13 képviselővel szemben a közgyűlésben. Tavaly szeptemberben ugyanis rendkívüli közgyűlésen Soós József kilépett az MSZP-frakcióból, és csatlakozott a Pro Savaria Egyesülethez. Ezután az új többség átalakította a bizottsági szerkezetet, és a legtöbb javaslatukat is keresztül tudták vinni a közgyűlésen. A városvezetők nem mondtak le, s MSZP-s polgármester és szocialista, szabad demokrata és MDF-es alpolgármester irányítja Szombathelyet.
Pikáns az a tegnapi hír is, miszerint az MSZP–SZDSZ vezette fővárosi IX. kerületben Bácskai János fideszes képviselőt választották alpolgármesterré. Az eredmény annak is köszönhető, hogy nem írtak elő kötelező szavazást.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!