
origo.hu
Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról
Újraszervezés. „A diktatúrából hozott uralkodó, hatalmat gyakorló rendőrség nem változott át közbiztonságot szolgáltató, demokratikus rendőrséggé. Újra kell szervezni a rendőrséget” – fogalmazott a Népszabadságnak adott interjújában Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke. Az ellenzéki politikus azt mondta: a rendőrség beteg, a kezdő rendőri fizetés 80 ezer forint, a rendészeti szakiskolákban 2,3 a tanulmányi átlag, az elmúlt három évben tízezer rendőr hagyta el a pályát. Hozzátette: egy 15-20 évet leszolgált körzeti megbízott 140 ezer forintot keres, ha dolgozik, és 180 ezret kap, ha nyugdíjba megy. Arra a kérdésre, hogy a hírek szerint egy Fidesz-kormányban ő lehetne a belügy- vagy rendészeti miniszter, és hogy készül-e erre, azt válaszolta, hogy gondolkodik a kérdésen, bár nagyon sok munkája van Hódmezővásárhelyen is.
A szocialisták közpénzből települési őrségek megszervezését javasolják – adta hírül tegnap a Népszabadság. A lap úgy tudja, hogy az EP-választás eredményének értékelése után az MSZP arra a következtetésre jutott, hogy a Jobbik vidéki előretörése elsősorban a közbiztonság hiányára adott – szerintük hibás – válaszokkal magyarázható. A MSZP-sek szerint pártjuk nem hallotta meg a vidékiek problémáját. A szocialisták azzal érvelnek, hogy vidéken minimalizálni kell a bűnözést, illetve felgyorsítani a „reparáló” igazságszolgáltatási folyamatokat. Ehhez jogi és szakmai hátteret is biztosítanának: el akarják érni, hogy a helyi közösségek, önkormányzatok aktív szerepet vállaljanak a rend biztosításában, s ösztönöznék a civil részvételt. A települési őrség nevű szervezet egyfelől hatósági feladatokat (közterület-fenntartást) látna el, és megkapnák a jelenleg a jegyzőhöz rendelt eljárási jogkörök egy részét.
A jelenlegi jogszabályok értelmében ugyanis húszezer forintos értékhatár alatti cselekmények csak szabálysértésnek minősülnek, amelyben a rendőrség helyett a jegyző jár el. Ezekben az ügyekben a terv szerint a települési őrség akár nyomozati jogkörrel is rendelkezhetne. A szocialisták elképzelése az, hogy az ellenőrzés továbbra is a jegyző jogköre lenne, a végrehajtást azonban az új szervezet végezné. A lap kitért arra is, hogy ma az önkormányzatok öszszesen körülbelül 5-7 milliárd forintot költenek a helyi rendőrség támogatására, az MSZP elképzelései szerint ezeket a forrásokat a jövőben nem a rendőrség, hanem a települési őrség működtetésére fordítanák. Az elképzelést várhatóan a hét végi kongresszus elé viszik a párt vezetői.
A Fidesz elutasítja, hogy az erős állam, az erős rendőrség helyett önkéntes alapon különféle egyesületek vagy cégek tetszelegjenek rendvédelmi szerepben. Az ellenzéki párt helyettes szóvivője, Cser-Palkovics András szerint a Fidesz a törvényesség, a rend pártja, és következetesen elutasítja az alkotmányos rend, valamint „a közbiztonság védelmének privatizálását”. Úgy fogalmazott: a Magyar Gárda után itt a Vörös Gárda. – Ha a Fidesz kormányra kerül, haladéktalanul több ezer fővel megemeli a rendőrség létszámát, minden településen biztosítja a hatékony rendőri jelenlétet, az erőszakos, visszaeső bűnözőkkel szemben pedig a jog teljes szigorával fog fellépni a „három csapás” törvény alapján – írta a helyettes szóvivő.
Megkerestük az ügyben Gál Zoltánt, akit a szervezet finanszírozásáról kérdeztünk. Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának MSZP-s alelnöke azt mondta, az ő felfogása szerint a települési őrség megszervezéséhez és működtetéséhez központi forrásokat kell biztosítani. Az új szervezetet csak azon a több mint 250 településen állítanák fel, ahol a bűnügyi kockázat nagyon magas. Hozzátette: az elmúlt hónapokban elemezték a településeket ebből a szempontból. Kitért arra is, hogy az önkormányzatokra nem elsősorban finanszírozóként számítanának, inkább segíthetnének a települési őrség munkatársainak kiválasztásában.
Kérdés, a településvezetők körében milyen fogadtatásra talál a kezdeményezés. Várpalota polgármesterének mindenesetre a munkásőrség jutott eszébe az MSZP-s terv hallatán. Németh Árpád attól tart, hogy a szocialisták saját kádereikkel töltenék fel a települési őrségeket, amelyekkel politikai ellenfeleiket figyelnék meg. Szerinte inkább a ma is működő közterület-felügyeleteknek kellene többletjogokat adni, és azok megfelelően elláthatnák a feladatokat.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége nem kívánt reagálni az ügyre. – Mi jogszabálytervezetekről tudunk véleményt nyilvánítani, pártszervezetekről nem – jelentette ki Zongor Gábor főtitkár.
Kíváncsiak lettünk volna az igazságügyi tárca álláspontjára is, de többszöri próbálkozásunk ellenére sem értük el tegnap a minisztérium szóvivőjét, Horváczy Emesét.
Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról
Szoboszlai és Luis Díaz között mi volt ez a jelenet? A kamerák rögzítették + videó
Szexi pillanatok A Nagy Duettben: kiderült, mit szólnak ehhez Hegyes Berci és Mihályfi Luca szülei
Ezt a kínai autót veszi a legtöbb német: meglepő, de nem a BYD az
„Nem ugyanazt a meccset néztük” - a Nemzet Sportolója szólt be a Fradi edzőjének
XIV. Leó: kiderült, így győzte le Erdő Pétert Prevost bíboros – ezen múlt, hogy nem magyar az új pápa
Pottyondy Edina Gyurcsány lelépése miatt kifecsegte Magyar Péter titkát
A világhírű pankrátor meghalt a brutális meccse után – videó
Eldőlt: szerződést hosszabbít vezetőedzőjével a spanyol gigász
Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?
A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen
Magyar Péter arcátlanul szembeköpte a magyarokat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.