origo.hu
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta
Újraszervezés. „A diktatúrából hozott uralkodó, hatalmat gyakorló rendőrség nem változott át közbiztonságot szolgáltató, demokratikus rendőrséggé. Újra kell szervezni a rendőrséget” – fogalmazott a Népszabadságnak adott interjújában Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke. Az ellenzéki politikus azt mondta: a rendőrség beteg, a kezdő rendőri fizetés 80 ezer forint, a rendészeti szakiskolákban 2,3 a tanulmányi átlag, az elmúlt három évben tízezer rendőr hagyta el a pályát. Hozzátette: egy 15-20 évet leszolgált körzeti megbízott 140 ezer forintot keres, ha dolgozik, és 180 ezret kap, ha nyugdíjba megy. Arra a kérdésre, hogy a hírek szerint egy Fidesz-kormányban ő lehetne a belügy- vagy rendészeti miniszter, és hogy készül-e erre, azt válaszolta, hogy gondolkodik a kérdésen, bár nagyon sok munkája van Hódmezővásárhelyen is.
A szocialisták közpénzből települési őrségek megszervezését javasolják – adta hírül tegnap a Népszabadság. A lap úgy tudja, hogy az EP-választás eredményének értékelése után az MSZP arra a következtetésre jutott, hogy a Jobbik vidéki előretörése elsősorban a közbiztonság hiányára adott – szerintük hibás – válaszokkal magyarázható. A MSZP-sek szerint pártjuk nem hallotta meg a vidékiek problémáját. A szocialisták azzal érvelnek, hogy vidéken minimalizálni kell a bűnözést, illetve felgyorsítani a „reparáló” igazságszolgáltatási folyamatokat. Ehhez jogi és szakmai hátteret is biztosítanának: el akarják érni, hogy a helyi közösségek, önkormányzatok aktív szerepet vállaljanak a rend biztosításában, s ösztönöznék a civil részvételt. A települési őrség nevű szervezet egyfelől hatósági feladatokat (közterület-fenntartást) látna el, és megkapnák a jelenleg a jegyzőhöz rendelt eljárási jogkörök egy részét.
A jelenlegi jogszabályok értelmében ugyanis húszezer forintos értékhatár alatti cselekmények csak szabálysértésnek minősülnek, amelyben a rendőrség helyett a jegyző jár el. Ezekben az ügyekben a terv szerint a települési őrség akár nyomozati jogkörrel is rendelkezhetne. A szocialisták elképzelése az, hogy az ellenőrzés továbbra is a jegyző jogköre lenne, a végrehajtást azonban az új szervezet végezné. A lap kitért arra is, hogy ma az önkormányzatok öszszesen körülbelül 5-7 milliárd forintot költenek a helyi rendőrség támogatására, az MSZP elképzelései szerint ezeket a forrásokat a jövőben nem a rendőrség, hanem a települési őrség működtetésére fordítanák. Az elképzelést várhatóan a hét végi kongresszus elé viszik a párt vezetői.
A Fidesz elutasítja, hogy az erős állam, az erős rendőrség helyett önkéntes alapon különféle egyesületek vagy cégek tetszelegjenek rendvédelmi szerepben. Az ellenzéki párt helyettes szóvivője, Cser-Palkovics András szerint a Fidesz a törvényesség, a rend pártja, és következetesen elutasítja az alkotmányos rend, valamint „a közbiztonság védelmének privatizálását”. Úgy fogalmazott: a Magyar Gárda után itt a Vörös Gárda. – Ha a Fidesz kormányra kerül, haladéktalanul több ezer fővel megemeli a rendőrség létszámát, minden településen biztosítja a hatékony rendőri jelenlétet, az erőszakos, visszaeső bűnözőkkel szemben pedig a jog teljes szigorával fog fellépni a „három csapás” törvény alapján – írta a helyettes szóvivő.
Megkerestük az ügyben Gál Zoltánt, akit a szervezet finanszírozásáról kérdeztünk. Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának MSZP-s alelnöke azt mondta, az ő felfogása szerint a települési őrség megszervezéséhez és működtetéséhez központi forrásokat kell biztosítani. Az új szervezetet csak azon a több mint 250 településen állítanák fel, ahol a bűnügyi kockázat nagyon magas. Hozzátette: az elmúlt hónapokban elemezték a településeket ebből a szempontból. Kitért arra is, hogy az önkormányzatokra nem elsősorban finanszírozóként számítanának, inkább segíthetnének a települési őrség munkatársainak kiválasztásában.
Kérdés, a településvezetők körében milyen fogadtatásra talál a kezdeményezés. Várpalota polgármesterének mindenesetre a munkásőrség jutott eszébe az MSZP-s terv hallatán. Németh Árpád attól tart, hogy a szocialisták saját kádereikkel töltenék fel a települési őrségeket, amelyekkel politikai ellenfeleiket figyelnék meg. Szerinte inkább a ma is működő közterület-felügyeleteknek kellene többletjogokat adni, és azok megfelelően elláthatnák a feladatokat.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége nem kívánt reagálni az ügyre. – Mi jogszabálytervezetekről tudunk véleményt nyilvánítani, pártszervezetekről nem – jelentette ki Zongor Gábor főtitkár.
Kíváncsiak lettünk volna az igazságügyi tárca álláspontjára is, de többszöri próbálkozásunk ellenére sem értük el tegnap a minisztérium szóvivőjét, Horváczy Emesét.
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta
Kihallgattak egy fontos tanút, brutális részletek derültek ki a Lakatos Márk-ügyről!
Elég csak megmikrózni a virslit, vagy rendesen meg kell főzni? Most kiderül!
Magyar Péter keveset mondott, ez lett a veszte
Napi horoszkóp 2024. november 28.: az Oroszlán kiiktatja a zavaró körülményeket, a Mérleg egyszerre két helyen is lenne
Megtörtént: lecserélte Nike-t Ronaldo és Portugália – ez az új mez helyett
Videón az orosz légierő sokkoló pusztítása, a feladat teljesítve
Schumacher megható üzenetet küldött rajongóinak
Hatalmas titok derült ki, Gyurcsány embere borította a bilit
Járműhiba: pótlóbusz jár a kettes metró vonalán
Soha többé nem indulhat az elnökválasztáson Kamala Harris?
Bellingham a Liverpool öltözője előtt rostokolt a Real Madrid veresége után
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.