Jordán tervez, Jordán igazgat

Amig Jordán Tamás vezeti a szombathelyi Weöres Sándor Színházat, testvérének vállalkozása közreműködhet az intézménynek ideiglenesen helyet adó ingatlan átépítési terveinek elkészítésében. Jordán László cége az Uni-Co Tervező és Tanácsadó Kft. alvállalkozójaként kaphat szerepet a munkában. Az MSZP-s vezetésű helyhatóság csak az Uni-Co Kft.-t hívta meg ajánlattételre.

2009. 07. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombathely közgyűlése 2007 szeptemberében alapította a Weöres Sándor Színházat, igazgatója Jordán Tamás, a Nemzeti Színház volt direktora lett. Az intézmény 2008. augusztusában foglalta el ideiglenesen helyét a volt Helyőrségi Művelődési Otthon (Hemo) épületében. Ahogy a város megalapította a teátrumot, azonnal felmerült az igény, hogy szükség lenne egy állandó kőszínházra. Ipkovich György, Szombathely szocialista polgármestere a kormányhoz fordult segítségért. Az MSZP-s településvezető kérése meghallgatásra talált, a Gyurcsány-kabinet mintegy hatmilliárd forintot ígért az állandó kőszínház megépítésére. Ebből a város 2008. januárban kapta meg az első egymilliárdot, amellyel kapcsolatban a polgármester leszögezte, hogy csak a beruházás előkészületeire használhatja fel az önkormányzat. A második, 850 milliós tételről tavaly decemberben hozott határozatot a kormány.
Tervbe vették, hogy amíg az új színház elkészül, a város ötszázmillió forintból felújítja a Hemót, ahová a társulat ideiglenesen költözött. Kiderült azonban, hogy a félmilliárd forint nem elegendő a munkálatokra, az összköltség ugyanis jócskán meghaladná az egymilliárd forintot.
Ekkor jelent meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) TIOP Agóra pályázata. Ezt megyei jogú városoknak írták ki, hogy azok 21. századi igényeknek megfelelő multifunkcionális központokat alakíthassanak ki. Szombathely is pályázott az NFÜ-höz. A város azt tervezte, hogy a pénzből a Hemót alakítja át multifunkcionális központtá, ahol ideiglenesen a színház is helyet kaphatna. A beruházás terveit az Uni-Co Kft. készítette el, mintegy negyvenmillió forintért. A kormánypárti vezetésű önkormányzat egyedül ezt a céget hívta meg ajánlattételre, és bízta meg a tervek elkészítésével. Információnk szerint a társaság egyedüli meghívásának oka az, hogy az önkormányzat egy korábbi, szintén a helyőrségi klub átalakítása céljából készült tanulmányterv elkészítése során szerződésben engedte át a cégnek az épület továbbtervezési jogát, és ezzel az Uni-Co Kft. kizárólagos szerzői jogánál fogva versenyen kívül pályázhatott. A vállalkozásról tudni kell, hogy annak ügyvezetője és egyben résztulajdonosa évtizedek óta együtt dolgozik Jordán Lászlóval, aki Jordán Tamás testvére. A direktor fivére ebben a szombathelyi munkában is közreműködött.
Később azonban kiderült, hogy a multifunkcionális központ és a teátrum nem fér meg együtt, ráadásul a gazdasági válság miatt az állami támogatásra alapozott külön színház építése is zátonyra futott. Az addigi 1,850 milliárd forinton túl a város ugyanis nem várhatott további támogatást a Gyurcsány-kabinettől. A szombathelyi önkormányzat ekkor azt kérvényezte a kormánynál, hogy a már megkapott állami támogatást ne csak új színház építésére használhassa fel. Az elképzelés zöld utat kapott, a csaknem kétmilliárd forintot így a jelenlegi ideiglenes játszóhely, a Helyőrségi Művelődési Otthon épületének átépítésére fordíthatja a város. Az önkormányzat a Hemo átépítésének megtervezésére ismét egyetlen céget, a már a multifunkcionális központnál is megbízást kapott Uni-Co Kft.-t hívta meg úgy, hogy a város közgyűlése erről nem határozott.
Ha a társaságot megbízzák a tervezéssel, akkor a munkálatokban ismét részt vesz majd Jordán László, Jordán Tamás testvére is. Filep Ákos, az Uni-Co Kft. ügyvezetője lapunknak elismerte, hogy Jordán László, akivel 1978 óta együtt dolgozik, saját cégével, a Jordán Kft.-vel venne részt a munkálatokban. A cégvezető azt azonban leszögezte, hogy Jordán Tamásnak semmi köze a terveztetéshez, mint mondta, egész más vonalakon megy a beruházás, és más az, hogy az épületben színház lesz.
Jordán Tamás szerencsétlen egybeesésnek tartja, hogy testvére részt vesz a Hemo épületének áttervezésében, de mint megjegyezte, bármennyire is nehéz elhinni, nem tudta, hogy az öccse szerepet vállal a munkában. – A pályázatnak azonban sem kiírója, sem az elbírálója nem vagyok, így jogilag nincs összeférhetetlenség – mutatott rá a színházigazgató, hozzátéve: a testvére mellett szól, hogy az egyik legjobb statikus az országban, szakmailag a legfelkészültebbek közé tartozik.
Lapunk telefonon megkereste a Jordán Kft.-t is. Jordán Lászlóné, aki a cég másik ügyvezetője és résztulajdonosa, úgy fogalmazott, férje több mint két évtizede dolgozik együtt Filep Ákossal, erre a munkára is az építész tervező kérte fel. Mint hangsúlyozta, ennek semmi köze ahhoz, hogy a szombathelyi színház igazgatóját Jordán Tamásnak hívták. – A tervek elkészítésében akkor is közreműködött volna a férjem, ha nem a bátyja az intézmény direktora – fűzte hozzá.
Ipkovich Györgyöt nem tudtuk elérni, a hivatalban azt mondták, a polgármester Brüsszelben van.
Marton Zsolt, a Fidesz helyi frakcióvezetője felháborítónak tartja, ami Szombathelyen színházépítés címén történik. Mint mondta, az önkormányzat már százmillió forint feletti kiadásnál tart, de még egyetlen követ sem mozgattak meg.
A történet közben újabb fordulatot vett, a városvezetés ugyanis fedezethiány ellenére sem tett le egy teljesen új színház megítéléséről. A szombathelyi önkormányzat a napokban meghívásos tervpályázatot írt ki a helyi Weöres Sándor Színház új épületének tervezésére, valamint a környezetének rendezési tervére; a pályaművek díjazására és megvételére bruttó 31 millió forint áll rendelkezésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.