Orbán: Rossz hírek a Kárpát-medencéből

Határon túli magyar szervezetek vezetőivel tanácskozott és ebédelt együtt tegnap Tusnádfürdőn Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki előző nap érkezett a diáktáborba. Az egyeztetés ma tágabb körben folytatódik, a székelyföldi településen ülésezik a Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács. Tegnap napközben több érdekes előadás hangzott el az Európai Unió jövőjéről és az autonómiák szükségességéről.

2009. 07. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Tusnádfürdő)

A határon túli magyar szervezetek képviselőivel tanácskozott és ebédelt együtt tegnap Tusnádfürdőn Orbán Viktor és több fideszes politikus. A Fidesz elnöke a megbeszélés után aggodalmának adott hangot a Kárpát-medence magyarlakta területeiről érkező rossz hírek miatt.
– A magyarok helyzetének áttekintése a Kárpát-medence államaiban egy panasz- és fájdalomlistának, optimistán gondolkodva pedig feladatregiszternek tűnik a következő kormányzat számára – vélte a Fidesz elnöke. A legsúlyosabbnak a helyzetet ebben a pillanatban Kárpátalján látja, ahol a magyar oktatási intézmények súlyos veszélybe kerültek. Orbán úgy vélte, az ukrán–magyar kapcsolatrendszer eddig kiegyensúlyozott volt, de Ukrajna mai politikája ezt veszélybe sodorja. Komoly tárgyalásokra lesz szükségünk, hogy megfelelő alapokat találjunk a jövőben az ukrán–magyar együttműködésnek – fogalmazott a Fidesz elnöke, hozzátéve, hogy a magyar sérelmek rendkívül súlyosak. A településen eközben a kontinens és az Európai Unió jelenéről és jövőjéről beszélgettek anyaországi és határon túli magyar, román és brit politikusok, közéleti szereplők. Gál Kinga (Fidesz) EP-képviselő úgy fogalmazott: mentalitás-, majd értékváltásra van szükség ahhoz, hogy olyan új Európai Unió jöjjön létre, amilyenre mindannyiunk szerint szükség van. A fideszes politikus hangsúlyozta, hogy az új Európának a keresztény alapokra kell épülnie, amely egybeesett David Campanale, a BBC újságírójának véleményével. Martonyi János, az Orbán-kormány külügyminisztere kifejtette, a válságra időnként ugyanúgy szükség van, mint a viharokra, amelyek bár kárt is okoznak, de megváltozik utánuk a világ. Kérdés csak az, hogy erősebben jövünk-e ki a változásból. Az extárcavezető rámutatott: az állam és a nemzet fogalma nálunk nem esik egybe, mert a magyarság legalább hét állam területén él. – Ezért nekünk a nemzet mindig fontosabb lesz az államnál – szögezte le.
Smaranda Enache, Románia volt finnországi nagykövete is keserűen beszélt Európa állapotáról. A gyógyulás érdekében – mondta – olyan értékeket, mint bátorság, őszinteség, nemesség, jóindulat kell ismét alapul venni, amelyek korábban is formálták a lelkeket. Tóth Zsolt, a Forsense igazgatója arról beszélt, hogy a magyarok nyolcvan százaléka nem bízik az emberekben, és az elmúlt húsz évben romló tendenciákat lehet tapasztalni e tekintetben. A magyarok néhány intézménybe vetett bizalma is egyre csökken. Főleg olyan intézményekről van szó, amelyek döntéshozással, politikával foglalkoznak: így a parlament, a kormányzat és a hozzájuk tartozó intézmények. Érdekesnek tartja viszont, hogy méréseik szerint az unióval kapcsolatos bizalom meglehetősen magas.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.