Adóbevétel-csökkenés az önkormányzatoknál

Szinte minden magyar településen csökken 2009-ben a vállalkozások által befizetett adó öszszege. Akad olyan helyi önkormányzat, ahol „csak” a beruházásokat kell elhalasztani, máshol már a működés is veszélybe kerülhet a bevételcsökkenés miatt. Többen pedig már a 2010-es esztendőtől rettegnek, a kormány ugyanis 120 milliárd forintot akar spórolni az önkormányzatokon. Az érintettek szerint azonban már nincs mit elvonni.

2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 40 millió forintot adtunk vissza a vállalkozóknak a májusi adóbevalláskor, ennyivel esett vissza a bevételük ahhoz képest, amennyi előleget korábban befizettek – mutatott rá Császár László (Fidesz), Tapolca polgármestere, aki hozzátette: várható, hogy a helyzet tovább romlik, hiszen az önkormányzat a cégek bevételcsökkenése miatt kevesebb adót vet majd ki. Tapolcán összességében úgy számolnak, hogy 2009-ben 50-60 millió forinttal kevesebb adó folyik be a vállalkozásoktól, mint korábban. Arra a kérdésre, hogy ez milyen hatással lesz az önkormányzat költségvetésére, a polgármester azt válaszolta, hogy működési gondjaik várhatóan nem lesznek, mert még vannak tartalékaik, de a beruházások egy részét valószínűleg el fogják halasztani.
Nincs jobb helyzetben Sátoraljaújhely önkormányzata sem. – Pontos számításaink nincsenek, de biztos, hogy valamelyest csökkenni fognak az adóbevételeink. Nálunk iparűzési és január elsejétől építményadó van. Utóbbi új bevételeket jelent a település számára, de az iparűzési adó komolyabb visszaesésével számolunk – jegyezte meg Dankó Dénes (Fidesz–KDNP) alpolgármester. A településen működő nagyvállalatok főként autóipari beszállítók, akiket kifejezetten érzékenyen érint a válság. Az alpolgármester információi szerint ezek a cégek az előző évi forgalmuk 60-70 százalékát bonyolítják le. Dankó Dénes ugyanakkor pozitívumként említette meg, hogy bár a városban működő cégek küzdenek a válság hatásaival, mégis igyekeznek a lehető legkevesebb dolgozót elbocsátani, hogy az emberek egzisztenciája megmaradjon. A településvezető hangsúlyozta, hogy az adóbevétel-kiesés komoly gondokat okoz az önkormányzatnak, hiszen Sátoraljaújhely forráshiányos település, csaknem 600 milliós hiány betervezése mellett indították az évet. – Nagyon hiányzik minden egyes forint elmaradó bevétel. Jövőre 120 milliárd forintot akarnak spórolni az önkormányzatokon, el sem tudom képzelni, hogyan maradunk majd talpon – tette hozzá Dankó Dénes.
A Pest megyei Pilisvörösvár első embere azt mondta lapunknak, hogy a néhány hét múlva esedékes féléves zárás után tud konkrétumokkal szolgálni, addig feltételezni tudják, hogy mit jelent a válság az önkormányzat számára. Gromon István (Fidesz– KDNP) ezzel kapcsolatban kifejtette, tavaly év végén azt látták, hogy az iparűzési adóbevételeik érzékelhetően csökkennek majd.
Egerben már eleve úgy tervezték a költségvetést, hogy a tavalyi tényszámhoz képest 18-20 százalékkal kisebb iparűzésiadó-bevételt kalkuláltak. Ez a város esetében több mint 700 millió forint bevételkiesést jelent. – A fő probléma az, hogy az iparűzési adó működési bevétel, így főként működési kiadást finanszírozunk belőle, szerencsés esetben eddig még fejlesztésre is maradt belőle – fogalmazott Habis László (Egri Lokálpatrióta Egylet) polgármester. Rámutatott arra, hogy a hevesi megyeszékhelyen komoly oktatási intézményhálózat működik, a fél megye Egerbe jár tanulni. Hozzátette: egy iskola viszont nem úgy működik, mint egy gyár, hogy ha veszteséges, akkor dolgozókat bocsát el. Ennek ellenére a működési kiadásokon igyekeztek faragni Egerben, bizonyos feladatokat pedig elhagytak. A válság abból a szempontból is sújtja a várost, hogy bár csak feleakkora vagyoni típusú bevételt terveztek, mint tavaly, egyelőre nem tudnak értékesíteni sem telket, sem épületet, mivel a piac beállt. Egerben nagy gondot okoz a turizmus visszaesése is. Habis László, sátoraljaújhelyi kollégájához hasonlóan, borúsan látja a 2010-es esztendőt. – Ha a kormány jövőre még 8-10 százalékot elvon tőlünk, akkor az önkormányzatok nagy többsége ellehetetlenül – mondta.
Dorogon egyelőre nem érzékelik a vállalkozások gondjait. – Eddig még senki nem informált arról, hogy a városban működő cégek bármelyike megszűnne vagy leépítést hajtana végre. Ha kapunk ilyen tájékoztatást, akkor majd ki tudjuk számítani, hogy jelent-e ez kiesést az adóbevételeinknél – szögezte le Tittmann János (MSZP) polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.