Hugo Chávez venezuelai elnök visszarendelte országa nagykövetét a kolumbiai fővárosból. Ez a lépése azért történt, mert a kolumbiai kormány megvádolta Venezuelát, hogy a kolumbiai radikális marxista gerilla szervezet, a FARC venezuelai segítséggel jutott svéd rakétavetőkhöz. A két ország rossz viszonyát ismerők egy része és a nemzetközi sajtó is attól tart, hogy Venezuela és Kolumbia között súlyosabb konfliktus készülődik, mint tavaly. Akkor csak a dél-amerikai országok közös és gyors fellépése akadályozta meg, hogy igazi háború törjön ki a két ország között, amiért Kolumbia 2008. március elsején a földön és a levegőben is támadást intézett a FARC ecuadori tábora ellen.
A jelenlegi súlyos nézeteltérések másik oka, hogy Kolumbia javában tárgyal az Egyesült Államokkal, hány támaszpontját adja bérbe neki: az Egyesült Államok egyetlen csendes-óceáni légi támaszpontjának ugyanis nemrég távoznia kellett Mantából, mert a dél-amerikai ország új alkotmánya már tiltja a külföldi katonák jelenlétét területén.
Chávez villámgyorsan válaszolt: orosz tankokat vásárolt arra hivatkozva, hogy nincsenek támadó szándékai, csak védekezni akar egy esetleges amerikai támadás ellen. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy éppen Kolumbiában tartózkodik Izrael szélsőjobboldali külügyminisztere, Avigdor Liberman is, aki együttműködést ajánlott Kolumbiának a terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem ellen, mert szerinte a két tevékenység szorosan összefonódik.
Libermant emellett főleg az iráni térnyerés aggasztja a térségben, különösen Venezuelában, mire Chávez nagyon indulatosan közölte, hogy az Egyesült Államok „Latin-Amerika Izraeljévé” akarja változtatni Kolumbiát. Ám a gazdasági szakértők legtöbbje nem hisz abban, hogy a hangos kardcsörtetésnek háború lesz a vége. Szerintük hiába Kolumbia és Venezuela konfliktusokkal terhelt szomszédsága, annyira függ egymástól a két ország gazdasága, hogy gyakorlatilag kizárható a fegyveres konfliktus közöttük. Venezuela importtermékeinek harmadát Kolumbiából szerzi be, Chávez utasítására ez most szünetel, a hiányzó termékeket pedig főként Ecuadorból és Brazíliából vásárolják.
Szentkirályi Alexandra: A városházi szappanopera újabb felvonásához érkezett