Továbbra is mulasztásos alkotmányellenesség áll fenn a közigazgatási hivatalok ügyének rendezetlensége miatt, az önkormányzatok több mint fél éve törvényességi felügyelet nélkül működnek. Ismert, január elseje óta a közigazgatási hivatalok államigazgatási hivatalokként működnek tovább, de a jogutód szervezetek nem lettek a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrei. Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium államtitkára a döntést követően hangsúlyozta, a feladatot ellátó szerv jogállását az Országgyűlésnek kétharmados törvénnyel kell szabályoznia. Ez azóta sem történt meg.
Emlékezetes, az Alkotmánybíróság múlt év november elején semmisítette meg a közigazgatási hivatalokról szóló kormányrendeletet. Az indoklás szerint egy kétharmados parlamenti többséget igénylő törvényt nem lehet kormányrendelettel pótolni, így a kormány nem vonhatja el az Országgyűlés hatáskörét. Az ügy előzményéhez tartozik, hogy az Alkotmánybíróság korábban már alkotmányellenesnek találta és 2008. június 30-i hatállyal megsemmisítette azt a „feles” törvényt is, amely a közigazgatási hivatalokat ugyancsak regionális szintűvé alakította.
Mint mindig, most is az állampolgárok az ügy szenvedő alanyai, hiszen az önkormányzattal összefüggő sérelmeikkel nem fordulhatnak a közigazgatási hivatalokhoz. – Egyes önkormányzatokkal kapcsolatos ügyekben az állampolgárok nem tudnak fellépni a helyhatóságokkal szemben. Kivették ezt az eszközt az emberek kezéből azzal, hogy a közigazgatás gyakorlatilag törvényességei felügyelet nélkül működik – jegyezte meg Cservák Csaba alkotmányjogász. Más módon is sérülnek az emberek jogai. Korábban, amíg működtek a közigazgatási hivatalok, addig határozataikat bírósági úton lehetett jogorvoslati kérelemmel megtámadni. – A helyzet azonban kaotikus, hiszen több perben, ahol a hivatal számára kedvező, úgy foglal állást, hogy megszűnt a jogalanyisága, és nem vehet részt azokon. Más esetekben, ahol pedig érdeke azt kívánja, részt vesznek az eljárásokban. Nincs egységes jogalkalmazás, és az emberek szempontjából ez óriási probléma – fogalmazott Cservák Csaba.
A helyzet pedig egyhamar nem juthat nyugvópontra. A kormány ugyan állítja, hogy mielőbb meg kívánja szüntetni az alkotmánysértő mulasztást, legfrissebb javaslatában azonban továbbra sem a korábbi gyakorlat szerint működtetnék a közigazgatási hivatalokat. A napokban újabb tervezetet terjesztettek a parlament elé, amely szerint a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését a kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervének megyei, fővárosi illetékességgel rendelkező szervezeti egységeként működő közigazgatási hivatal látná el. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója kérdésünkre megerősítette: az ellenzék álláspontja változatlan, és kizárólag az önkormányzati törvény 2006-ban alkotmányellenesen elfogadott módosítása előtti helyzet visszaállítása lehet a tárgyalási alap. – Semmi újdonság nincs a kormány legfrissebb javaslatában, mert a regionális államigazgatási hivatalokat változatlanul meg akarják tartani, és azt szeretnék, ha ezt mi be is iktatnánk a kétharmados önkormányzati törvénybe. Szerintük az a kompromisszum, hogy a regionális hivatalok osztályaként működtetnék a megyei közigazgatási hivatalokat. Ez egy újabb blöff – hangsúlyozta Répássy Róbert, hozzátéve, hogy ezt a javaslatot nem is egyeztették a legnagyobb ellenzéki párttal. A helyzetet pedig szerinte mindenképpen rendezni kell, a kormány egyelőre alkotmányellenesen nem gyakorolja a hatáskörét. Az alkotmány ugyanis előírja, hogy a kabinet köteles a közigazgatási hivatalok útján az önkormányzatok törvényességi ellenőrzését biztosítani. – A kormány alkotmányos mulasztása miatt az állampolgárok nem tudnak hová fordulni a törvénysértő testületi határozatok miatt – állapította meg a Fidesz frakcióigazgatója.
Nemcsak az állampolgároknak, de egy adott képviselő-testület ellenzékének is gondot okoz, hogy hiányzik az önkormányzatok törvényességi felügyelete. Szabó Zsolt, a hatvani Fidesz-frakció vezetője lapunknak elmondta, hogy mivel helyben Érsek Zsolt szocialista polgármesternek a testületben többsége van, minden javaslatot keresztül tud vinni. A határozatok ellen pedig nem tudnak a közigazgatási hivatalhoz fordulni. – Erre pedig nagy szükség lenne. Elég csak arra gondolni, hogy amikor a város közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül adta át a helyi kórház működtetését az azóta megbukott HospInvestnek, az ügyben a közigazgatási hivatal járt el. Végül 28 millió forintra büntették meg az önkormányzatot – mutatott rá Szabó Zsolt.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten