
origo.hu
Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével
Kiszolgáltatottság. Az éghajlat és a terület földrajza alapvetően határozta meg Közép-Ázsia történelmét. A szárazság megnehezíti a mezőgazdasági termelést, a tengertől való távolsága pedig elvágta a fő kereskedelmi útvonalaktól. A víz tehát stratégiai kérdés a régióban, s nemegyszer vezet összezörrenéshez a térség országai között. Bonyolítja a helyzetet az Aral kiszáradása és az a tény, hogy a vízhozamot adó két legnagyobb folyó, az Amu-darja és a Szir-darja az összes államon átfolyik, így ezek az országok egymásra utaltak. Folyamatos vita van a folyók felső folyásán lévő Kirgizisztán és Tádzsikisztán, valamint az alsó folyás mentén elterülő Üzbegisztán és Kazahsztán között. De még ez utóbbiak is össze-összevesznek. Kazahsztán például nem is olyan régen azzal vádolta Üzbegisztánt, hogy visszatartja a Kirgizisztánból érkező vizet. Nagyobb gond, hogy a szerencsésebb helyzetben lévő kirgizek és tádzsikok súlyos energiaproblémákkal küszködnek, napi öt-hat órára kikapcsolják az áramot. Ez már politikai kérdés, így Kirgizisztán a szárazság és az áramtermelés folyamatos növekedése miatt az utóbbi időben soha nem tudja feltölteni a Toktoguli tározót, így ínséges időkben az alsó folyáson érezhetően csökken a vízszint. Biskek és Asgabat most új vízerőművek létesítésétől remél megoldást. (S. G.)
A vízellátási nehézségek két alapvető oka a Föld túlnépesedése és a pazarló vízfogyasztás. Az elmúlt ötven évben megháromszorozódott a világ lakossága, míg a gazdasági termelés a hatszorosára nőtt. Baillie szerint ha a világ nem hoz gyorsan megfelelő döntéseket, 2050-re hárommilliárddal több ember él majd a Földön, és soha nem tapasztalt nyomást gyakorolnak a vízben gazdag területekre is. A természet világfórumának élő bolygó jelentésében szerepel a tény: a nyolcvanas évek vége óta annyira megnőtt az édesvíz felhasználásának üteme, hogy a természetes regenerálódás ezt már nem tudja követni. Folyamatosan nő a mezőgazdasághoz felhasznált terület is, és ez a tény is hozzájárul az ökoszisztémák állapotának romlásához vagy végleges elvesztéséhez.
A bolíviai Santa Cruz tartomány esete pontosan bizonyítja ezt a folyamatot. Az 1975-ös műholdfelvételeken jól látni, hogy összefüggő, sűrű erdők borították a mezőgazdaságra kiválóan alkalmas alföldi területeket. Az 1986-as felvételek tanúsága szerint már országutakat építettek, amelyek összekötötték ezeket a területeket a sűrűn lakott településekkel, és nagyon sok ember helyváltoztatását tette lehetővé. A helyi mezőgazdasági fejlesztés érdekében kidolgozott Alföld terv során itt hatalmas erdőségeket irtottak ki, hogy szántóföldekhez és legelőkhöz jussanak. Ezért aztán 2003-ban már arról árulkodtak a műholdfelvételek, hogy csaknem az egész térséget ültetvények és legelők borították. A latin-amerikai folyóiratnak ehhez az íráshoz mellékelt statisztikai adata alapján egy kiló marhahúshoz átlagosan 15 köbméter vizet használnak föl, és ez sem segíti takarékos vízfelhasználást. De nemcsak a síkságok, a tengerparti területek is veszélybe kerültek a víztározók, a halastavak, a fakitermelés és a pangó vizek miatt. Egyértelműen bebizonyítható a régi felvételek segítségével, hogy a nyolcvanas évek óta eltűnt az élőhelyek mintegy 35 százaléka. A partvidéki területek ökoszisztémái is megsínylették, hogy eltereltek folyókat, hiszen kevesebb a folyami üledék, viszont nagyon sok nitrogén halmozódik föl, és elszaporodnak a nemkívánatos fajok is.
Egyre nyilvánvalóbb az ellentmondás az emberiség fennmaradásához szükséges mezőgazdaság és a vízgazdálkodás, illetve a természet fennmaradása között, amelynek veszélyeit fentebb Baillie már ecsetelte. Tarthatatlan a 2001-ben elfogadott nyolc millenniumi cél, mert az emberiség ilyen körülmények között feléli víztartalékait. Már most kritikus a helyzet Észak-Afrikában és a Közép-Keleten, de a felemelkedő országok újonnan alakult laza, ám befolyásos szervezetét alkotó BRIC-csoport tagállamai sem menekülhetnek, ha minden így megy tovább. A már említett kritikus 2030-as esztendőre a brazil, az orosz, az indiai és a kínai népesség nyolcvan százaléka is megismerkedhet a vízhiány nyomasztó következményeivel.
Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével
Hatalmas, meglepő titok derült ki Orbán egyik véresszájú ellenfeléről
„Kár érte, fantasztikus játékos” – eldőlt Kerkez Milos sorsa
Napi aktuális - Dunda György - Folyamatosak a sorozások Ukrajnában + videó
Összeállnak a bolygóháromszögek: egy csillagjegy nagy nyertese az égiek játékának
Botrány Hadházyék tüntetésén: telibe köpte egy demonstráló a HírTV kameráját + videó
Lendvai Ildikó mindent bevallott, ebbe még Magyar Péter is belepirult
Kecskemét: „Egyértelműen a visszajutás a cél” – a keret adva van
Maga Zelenszkij volt az, aki elárulta Magyar Péter titkát
Előkerült Gyurcsány Ferenc eltitkolt gyermeke + videó
Zarándok Péter története
Egy nagyváradi magyar üzenete a gazembernek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.