origo.hu
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban
Kiszolgáltatottság. Az éghajlat és a terület földrajza alapvetően határozta meg Közép-Ázsia történelmét. A szárazság megnehezíti a mezőgazdasági termelést, a tengertől való távolsága pedig elvágta a fő kereskedelmi útvonalaktól. A víz tehát stratégiai kérdés a régióban, s nemegyszer vezet összezörrenéshez a térség országai között. Bonyolítja a helyzetet az Aral kiszáradása és az a tény, hogy a vízhozamot adó két legnagyobb folyó, az Amu-darja és a Szir-darja az összes államon átfolyik, így ezek az országok egymásra utaltak. Folyamatos vita van a folyók felső folyásán lévő Kirgizisztán és Tádzsikisztán, valamint az alsó folyás mentén elterülő Üzbegisztán és Kazahsztán között. De még ez utóbbiak is össze-összevesznek. Kazahsztán például nem is olyan régen azzal vádolta Üzbegisztánt, hogy visszatartja a Kirgizisztánból érkező vizet. Nagyobb gond, hogy a szerencsésebb helyzetben lévő kirgizek és tádzsikok súlyos energiaproblémákkal küszködnek, napi öt-hat órára kikapcsolják az áramot. Ez már politikai kérdés, így Kirgizisztán a szárazság és az áramtermelés folyamatos növekedése miatt az utóbbi időben soha nem tudja feltölteni a Toktoguli tározót, így ínséges időkben az alsó folyáson érezhetően csökken a vízszint. Biskek és Asgabat most új vízerőművek létesítésétől remél megoldást. (S. G.)
A vízellátási nehézségek két alapvető oka a Föld túlnépesedése és a pazarló vízfogyasztás. Az elmúlt ötven évben megháromszorozódott a világ lakossága, míg a gazdasági termelés a hatszorosára nőtt. Baillie szerint ha a világ nem hoz gyorsan megfelelő döntéseket, 2050-re hárommilliárddal több ember él majd a Földön, és soha nem tapasztalt nyomást gyakorolnak a vízben gazdag területekre is. A természet világfórumának élő bolygó jelentésében szerepel a tény: a nyolcvanas évek vége óta annyira megnőtt az édesvíz felhasználásának üteme, hogy a természetes regenerálódás ezt már nem tudja követni. Folyamatosan nő a mezőgazdasághoz felhasznált terület is, és ez a tény is hozzájárul az ökoszisztémák állapotának romlásához vagy végleges elvesztéséhez.
A bolíviai Santa Cruz tartomány esete pontosan bizonyítja ezt a folyamatot. Az 1975-ös műholdfelvételeken jól látni, hogy összefüggő, sűrű erdők borították a mezőgazdaságra kiválóan alkalmas alföldi területeket. Az 1986-as felvételek tanúsága szerint már országutakat építettek, amelyek összekötötték ezeket a területeket a sűrűn lakott településekkel, és nagyon sok ember helyváltoztatását tette lehetővé. A helyi mezőgazdasági fejlesztés érdekében kidolgozott Alföld terv során itt hatalmas erdőségeket irtottak ki, hogy szántóföldekhez és legelőkhöz jussanak. Ezért aztán 2003-ban már arról árulkodtak a műholdfelvételek, hogy csaknem az egész térséget ültetvények és legelők borították. A latin-amerikai folyóiratnak ehhez az íráshoz mellékelt statisztikai adata alapján egy kiló marhahúshoz átlagosan 15 köbméter vizet használnak föl, és ez sem segíti takarékos vízfelhasználást. De nemcsak a síkságok, a tengerparti területek is veszélybe kerültek a víztározók, a halastavak, a fakitermelés és a pangó vizek miatt. Egyértelműen bebizonyítható a régi felvételek segítségével, hogy a nyolcvanas évek óta eltűnt az élőhelyek mintegy 35 százaléka. A partvidéki területek ökoszisztémái is megsínylették, hogy eltereltek folyókat, hiszen kevesebb a folyami üledék, viszont nagyon sok nitrogén halmozódik föl, és elszaporodnak a nemkívánatos fajok is.
Egyre nyilvánvalóbb az ellentmondás az emberiség fennmaradásához szükséges mezőgazdaság és a vízgazdálkodás, illetve a természet fennmaradása között, amelynek veszélyeit fentebb Baillie már ecsetelte. Tarthatatlan a 2001-ben elfogadott nyolc millenniumi cél, mert az emberiség ilyen körülmények között feléli víztartalékait. Már most kritikus a helyzet Észak-Afrikában és a Közép-Keleten, de a felemelkedő országok újonnan alakult laza, ám befolyásos szervezetét alkotó BRIC-csoport tagállamai sem menekülhetnek, ha minden így megy tovább. A már említett kritikus 2030-as esztendőre a brazil, az orosz, az indiai és a kínai népesség nyolcvan százaléka is megismerkedhet a vízhiány nyomasztó következményeivel.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban
Olyan tél jön, amit talán soha nem felejtünk
Charles Dickens szépunokája, Catherine: egy aprócska magyar faluban találta meg a boldogságot
Döntés Strasbourgban az uniós biztosok testületéről, de Manfred Weber most sem bírta ki, hogy ne Orbán Viktorral foglalkozzon + videó
Somogyi Dia gyógyíthatatlan beteg
A sajátjaikat lövik: az ukránok aknavetőkkel próbálták megölni az orosz fogságba esett brit zsoldost
Magyar Péter idegen katonai egyenruhában virít, a honvédelmi miniszter nem tűrhette ezt szó nélkül
Fernando Alonso csapattársa lehet a legendás Ferrari-pilóta
Kovács István megint bűnbak lett, világbajnokot állított ki + videó
Megsemmisítő komment tette nevetségessé Pressman újabb, magyarokat kioktató megnyilvánulását
Kisállatversenyek taktikáját alkalmazták a Magyar Péterről szóló szavazás manipulálásakor
Fontos bejelentést tett a Liverpool edzője a Real Madrid elleni meccsre
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.