Sikeresek az új debreceni terápiák

2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai szinten is újszerű kezelésekkel gyógyítják az autoimmun betegségeket Debrecenben. Magyarországon először ott alkalmaztak sikerrel őssejtterápiát a súlyos idegrendszeri, tüdő- és bőrgondokkal járó betegségcsoport kezelésére, fél éve pedig bevezették a fotoferezis terápiát, amelynek segítségével a szervezet ki tudja iktatni a hibás immunreakciókat – közölte Zeher Margit professzor a tegnapi debreceni konferencián.
A rendezvény házigazdája a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának Autoimmun Központja, amely nemzetközileg is elismert alapkutatási és klinikai eredményeket ért el a betegségcsoport gyógyításában. A központot vezető Zeher Margit professzor elmondta, a fotoferezis, illetve a biológiai terápiák alkalmasak arra, hogy a betegek túlélési kilátásait jelentősen javítsák, illetve életminőségük közelíthessen az egészséges emberekéhez.
Az mindenesetre már tudható, hogy a betegség – ami a népesség egy százalékát sújtja – jelentősen köthető környezeti tényezőkhöz, illetve bizonyos gyógyszereknek is szerepük lehet kialakulásában. A biológiai terápiák lényege, hogy a szervezetben normális esetben egyébként jelen lévő anyagokat juttatnak az emberi testbe, és ezek „megtanítják” a szervezetet arra, hogy ne forduljon maga ellen. Az immunrendszer nagyon finoman hangolt struktúra, aminek egyensúlya könnyen felborulhat. Alulműködése immunhiányos betegségekhez, túlműködése allergiához, zavara pedig autoimmun rendellenességekhez vezet. Ez utóbbi esetben az történik, hogy a szervezet valamely antigénjét az immunrendszer ellenséges anyagként értékeli, és hadba indítja ellene a támadósejteket. A kezelésekkel jelenleg azt lehet elérni, hogy az antigénekhez ne kötődjenek antitestek, vagyis leálljanak a súlyos bőr-, ízületi, vese- és tüdőpanaszokat előidéző reakciók. A fotoferezis egy egyszerű vérvétellel, majd a vér UV-fénnyel való kezelése utáni visszajuttatásával operál. A terápia elpusztítja a feladatukat „félreértelmező” sejteket, majd „megtanítja” a szervezetet e súlyos hiba mellőzésére. Ám az eredmény csak időleges, így azt újra meg újra meg kell ismételni. További gond, hogy a betegek harminc százaléka semmilyen ismert kezelésre nem reagál, de e csoport kezeléséhez is közelebb vihetnek a most – többek között Debrecenben is – folyó kutatások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.