Egy birodalom látványos bukása

Bérbe adó kht.-ja megszüntetésére hivatkozva kapun kívül tette az Advertum Kft.-t a Nyíregyházi Főiskola (NYF). Az 5,2 milliárd forintos állami garanciavállalás kapcsán elhíresült cég előbb jelképes áron, később évi húszmillióért bérelte a méregdrága PPP-konstrukcióban építtetett stúdiókat. A bérbeadással megbízott Hallgatói Centrum Kht. (HC) volt vezetője ellen különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával rendőrségi eljárás folyik.

2009. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmaradt futballbiznisz. Az Advertum Kft. tavaly ősszel kötött szerződést a Magyar Hivatásos Labdarúgóligával (MHLL), eszerint a cég tizenöt évre megszerezte az első osztályú csapatok pályáin a kamerával szemközti öt reklámtábla értékesítési jogát, valamint az első és második vonal rádiós közvetítési jogának értékesítési lehetőségét. Cserébe a nyíregyházi vállalkozás – a tervek szerint kormánygaranciával megtámogatott 5,2 milliárd forintos kölcsönből – átvállalta a liga 3,1 milliárd forintos APEH-tartozását. Az Advertum időközben állítólag több vállalattal is reklámszerződést kötött (konkrétumokat nem közöltek az illetékesek), illetve elkezdte a rádiós jogosultságok felvásárlását, ám a gazdasági világválságra hivatkozva a kormány végül mégsem vállalt garanciát, s idén májusban kihátrált a ránézésre eleve kétes szerkezetű ügylet mögül. Az Advertum ekkor perrel fenyegette meg a magyar államot. (D. Zs.)


A bérleti szerződés megszűnéséről szóló döntést Klausmann Viktor szóvivő tájékoztatása szerint az Advertum tudomásul vette, partnerével elszámolt, és szeptember 30-ával minden további követelés nélkül elhagyta az ingatlant. Hegedűs László, az NYF gazdasági igazgatója megerősítette a zökkenőmentes búcsú tényét, és úgy tájékoztatott, egy hónapon belül szeretnének új hasznosítót találni a stúdiókra. Ez nemcsak pénzügyi okokból fontos, de azért is, mert a stúdióközpontot eredetileg azért hozták létre, hogy ott gyakorolhassanak a média szakos hallgatók. (Kósa Árpád, a hallgatók gyakorlati képzésével jelenleg megbízott Kölcsey TV ügyvezetője kérdésünkre nem cáfolta, hogy a főiskola megkereste őket az Advertum távozásával megürült ingatlanok hasznosítása kapcsán. Közölte, várhatóan jövő héten tárgyalnak az intézménnyel, ám ennek részleteiről nem kívánt nyilatkozni.)
A főiskola és az Advertum békés válása a cég pár éves történetét ismerve joggal nevezhető kissé meglepőnek. A társaság ugyanis tavasszal, amikor a kormány viszszavonta a Profi Liga APEH-tartozása, illetve egy országos médiabirodalom kiépítésének fedezetéül megígért 5,2 milliárd forintos garanciát, bejelentette, bepereli az államot a kabinet jogellenes lépése miatt. Tavaly pedig, amikor az NYF először akarta megszüntetni az Advertumhoz fűződő üzleti kapcsolatokat, és a – lapunk által is többször szóvá tett – botrányosan alacsony bérleti díj miatt a HC ügyvezetésével megbízott Vad Sándor ellen különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett, országos sajtókampánnyal reagáltak az érdeksérelemre. (Az Advertum a bérleti szerződések korrekt voltát bizonygató kampánya ellenére a rendőrség indokoltnak találta a nyomozás megindítását Vad Sándor ellen. Fedor Rita Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rendőrségi sajtószóvivő tájékoztatása szerint az eljárás jelenleg is folyik a nyíregyházi rendőrkapitányságon. A rendőrségi szak befejezése ez év végére várható.)
Az Advertum és a főiskola százszázalékos tulajdonában lévő HC több mint két éve állt bérleti jogviszonyban egymással. A hasznosításra kiadott stúdiókat, három épületet érintő fejlesztése keretében egy Strabag vezette konzorcium építette az NYF-nek. Az impozáns beruházásnak azonban volt némi szépséghibája. A főiskola vezetése ugyanis, belekóstolva a Magyar Bálint által erősen támogatott PPP-konstrukció – vagyis a vállalkozó kockázatára megvalósuló állami fejlesztés – előnyeibe, az eredetileg tervezettnél több szárny felújításáról, illetve felépítéséről állapodott meg a beruházóval. Így a fejlesztések az eredeti elképzelésekhez képest közel dupla akkora összeget emésztettek fel, amelynek eredményeként még 19 évig nem az eredetileg tervezett közel háromszázmillió forintot kell éves szinten törleszteni a beruházó Strabagnak, hanem megközelítőleg kétszer ennyit, vagyis 591 milliót. Ám hogy kinek mennyit kell ebből vállalnia, az ma is vita tárgya. Az oktatási minisztérium felemás hozzáállására jellemző, hogy a beruházással kapcsolatos szerződéseket és a főiskola gazdálkodását felülvizsgálta, és megállapította, hogy a Strabag saját kockázatára felépített főiskolai létesítmények kvázi lízingkonstrukciója számvitelileg nehezen kezelhető helyzetet eredményezett, és felvetődött a főiskola korábbi, illetve jelenlegi rektorának, Balogh Árpádnak és Jánosi Zoltánnak a felelőssége is. A vizsgálatot követően azonban sem személyi felelősségvonásra, sem a PPP-konstrukció kibővítéséről szóló intézményi döntés elismerésére nem került sor. Ez utóbbi a gyakorlatban azt jelenti, hogy évi 591 millió forintos törlesztésből mindössze száznegyvenmilliót vállal az állam, a többit a főiskolának kell kigazdálkodnia.
Az viszont már valószínűleg a beruházás kibővítéséről hozott, majd fél évtizeddel ezelőtti döntéskor nyilvánvalóan lehetett, hogy minden fillér bevételre szüksége lesz a főiskolának ahhoz, hogy a PPP- konstrukció rá eső terheit kigazdálkodja, így az épülethasznosítás terve – vagyis a stúdiók bérbeadása az Advertumnak – jó ötletnek tűnhetett. Ám a megvalósítás nem volt éppen példaértékű: alig lett pénz, mert a szerződést tető alá hozó Vad Sándor, a HC akkori ügyvezetője közfelháborodást keltően alacsony áron állapodott meg céggel. (A helyi és az országos sajtó százforintos négyzetméterárról tudott, ám az Advertum ezt cáfolta.) A főiskola már 2007 júliusában felmondta a botrányosan alacsony összegű szerződést, és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett a HC vezetője ellen. 2008 tavaszán azonban – az Advertum országos sajtókampányát követően – újra bérbe adták a stúdiókat a társaságnak. A céget ekkor Sziky Gyula, a nyíregyházi futballklub tulajdonosa jegyezte, politikai hátterét pedig Veres János akkori pénzügyminisztert és Kapolyi László szocialista milliárdos jelentette.
Az Advertum ezzel a háttérrel nagy fába vágta fejszéjét: vállalta a labdarúgóliga 3,1 milliárdos tartozásának kiegyenlítését, illetve egy országos médiabirodalom kiépítését. Az ehhez szükséges hitelek felvételéhez 5,2 milliárd forintos állami garanciát ígért a cégnek médiabirodalomban fantáziát látó szocialista kormányzat, ám ígéretét nem teljesítette. Veres János még regnáló pénzügyminiszterként kihátrált az ügyből, az általa aláírt dokumentumokban formai hibákat fedezett fel a finanszírozó bank, majd tavasszal nyíltan is elfordult a kabinet az Advertumtól, és elállt a garanciavállalástól. Pénz híján a cég nemhogy a nagyszabású tervek megvalósításához, de még a három városban sugárzó Gold Fm rádiók ORTT felé fennálló kötelezettségeinek teljesítéséhez sem rendelkezett elég anyagi erővel, így ezek sugárzási jogát az ORTT megvonta. Most pedig az Advertum két, eddig a Nyíregyházi Főiskolán működő televíziója is fedél nélkül maradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.