Fót az utóbbi években botrányoktól hangos, az indulatok nem csillapodtak azóta sem, hogy az év elején a helyiek nagy többséggel választották meg polgármesternek. Sőt, a testület baloldali többsége a sajtó egy részének segítségével gyakorlatilag őrültnek állítja be önt. Kinek ment el az esze?
– Senkinek, egy nagyon is tudatos akció folyik ellenem. Ha meg akarjuk érteni a küzdelem lényegét, akkor a gyökerekhez kell visszamennünk. Minden akkor kezdődött, amikor Fekete Zoltán átvette a fóti MSZP vezetését. A vállalkozó rejtélyes körülmények között lett a helyi szocialisták elnöke. Belső háború indult, amit az emberek nem láthattak. A dolog odáig fajult, hogy Fekete háttérmunkájának köszönhetően nem Tóth Andrást korábbi szocialista nemzetbiztonsági államtitkárt indítják a Pest megyei hármas számú választókerület egyéni jelöltjeként. Tóth ki is lépett a pártból. Fekete Zoltán azonban nemcsak a helyi MSZP-t, hanem a testület többségét is a „kezében tartja”, de a polgármesteri széket nem tudták megszerezni. A szocialisták fóti elnöke nehezen emésztette meg, hogy nem Fábry Bélát, az MSZP jelöltjét, hanem nagy többséggel engem választottak meg januárban polgármesternek. Már a kampányban románozott a sajtó útján, és azt sugallta, hogy a Securitate tagja voltam. Rágalmazás miatt pert indítottam, csak azt nem értem, miért nem tűzték már ki az első tárgyalást. Telerajzolták a plakátjaimat Dávid-csillaggal és sarló-kalapáccsal is, pedig egyik társasághoz sem tartozom. A brutális lejárató hadjárat ellenére a választópolgároktól én kaptam bizalmat. Fekete Zoltán a megválasztásom után megígérte, hogy októberben új polgármester-választás lesz Fóton. Nem lett igaza.
– A fóti testületi ülésről készült felvételek alapján elmondható, kocsmai hangulat uralkodik. Hogy lehet így dolgozni?
– Megengedhetetlen, ami Fóton testületi ülések címén történik. Számtalanszor kihívtam a rendőrséget, már odáig jutottam, hogy saját pénzen biztonsági őröket fogadtam. Valakik korlátozottan cselekvőképes, bűnözői múlttal rendelkező embereket „vezényelnek” be a testületi ülésre. Nem lehetek biztos benne, hogy valamelyikük éppen nem szúr hátba, és akad, aki orvosi papírja miatt még csak nem is büntethető. A július 7-i botrányos testületi ülésen is kihívtam a rendőrséget, de már csak akkor jöttek ki, amikor mindennek vége volt. Ha viszont miattunk értesítik őket, például február 18-án, akkor időben cselekednek, és nagy erőkkel vonulnak ki.
– A felvételeken nyoma sincs annak, hogy az ordibáló emberek a baloldali képviselőket is zavarnák.
– Persze, hogy nem, hiszen az ő érdekükben csinálják a műsort. Egyezményes jelekre cselekszenek, és mindenképpen el akarják érni, hogy kijöjjünk a sodrunkból.
– Az egyik videofelvétel, amely bejárta a hazai sajtót, arról árulkodik, hogy sikerrel jártak. Láthatóan hozzávágta a mikrofont Fábry Béla szocialista alpolgármesterhez. Az MSZP-s politikus a közjáték után véres orral pózolt a kameráknak…
– Kizártnak tartom, hogy azt a sérülést én okoztam. A testületi ülés után több fiatal újra és újra eljátszotta a jelenetet, de nem tudtak egymásnak hasonló sérülést okozni. Ám ha valaki DNS-vizsgálattal, vagy bármi módon hitelt érdemlően bizonyítja, hogy az általam dobott mikrofon sebesítette véresre Fábry Béla orrát, akkor állom a bizonyítás költségeit, és még kártérítést is hajlandó vagyok fizetni a szocialista politikusnak.
– Nyilvánvaló, a polgármester és a körülötte csoportosuló hét képviselő és a testület többségét adó „tízek” küzdelme nem lehet véletlen. Mi áll a háborúskodás hátterében?
– Több milliárd forint az ádáz küzdelem tétje. A „tízek” az önkormányzat ingatlanvagyonát ki akarják árusítani, emellett a város által működtetett közszolgáltatások kiszervezésén fáradoznak. E „munkában” már értek el részsikereket, mindent nem tudtam megakadályozni, de a vagyon nagyobbik része még talán menthető. Azokat az ügyleteket, amelyeket nyélbe ütöttek, jogsértések kísérték, és anyagi értelemben szinte valamennyin vesztett a város.
– Alig fél éve, hogy átvette Fót vezetését. Ha vissza lehetne menni az időben, most is elvállalná a polgármester-jelöltséget?
– Nem vagyok megélhetési politikus. Ha csak a családom érdekeit nézném, akkor már holnap lemondanék. Elég csak azt említenem, hogy amikor felfüggesztettek, a gyermekeim éljenezve kiabáltak otthon. Nem vagyok hatalommániás, nem a pozíció megszerzése érdekelt, hanem az a munka, ami a polgármesterséggel együtt jár. Szolgálatnak tekintem Fót vezetését. Ám nem akarom megkerülni a kérdést. Ha most kérnének fel a polgármester-jelöltségre, akkor újra elvállalnám, de nem jó szívvel tenném. Anyagilag nyilvánvalóan nem kifizetődő, hiszen a minisztériumban sem kerestem sokkal kevesebbet, azt meg gondolom, nem kell külön ecsetelnem, hogy lelkileg milyen most Fóton polgármesternek lenni. Tízmillió ember előtt idiótának próbálnak beállítani, holott három felsőfokú végzettségem van. Kevés eredménye volt az elmúlt több mint fél évnek, de már az is siker, hogy részben meg tudtam akadályozni az MSZP-s tobzódását.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban