Összeférhetetlen a köztisztviselői jogállással, hogy Holp János nyíregyházi vezető tanácsos nemcsak tulajdonos, de vezető tisztviselő is a Central Credit pénzügyi tanácsadó részvénytársaságban. Holp 2008-ban úgy nyilatkozott, felelőssége tudatában kijelenti: a köztisztviselők jogállásáról szóló törvénnyel összeférhetetlen tevékenységet nem folytat. A cégiratok szerint azonban a Central Credit Rt.-ben igazgatósági tagként vezető tisztségviselő és cégaláírási joggal is rendelkezik. Az összeférhetetlenségről megkérdeztük Szemán Sándort, Nyíregyháza jegyzőjét, aki lapunkat úgy tájékoztatta: Holp János vagyonnyilatkozata alapján tudott arról, hogy a vezető tanácsos tulajdonos a Central Creditben, ám arról nem volt információja, hogy vezető tisztségviselő lenne. Ha ez valóban így van, akkor az összeférhetetlenség megszüntetéséről munkáltatóként hivatalból azonnal köteles intézkedni, amit haladéktalanul meg is fog tenni – mondta a jegyző.
Holp János esetleges jogellenes magatartása azért válthat ki megkülönböztetett érdeklődést, mert feladata valamennyi nyíregyházi önkormányzati tulajdonú cég gazdasági ügyeinek koordinálása, így a Sóstó Zrt. gazdasági ügyeiben is rendszeresen köteles volt tanácsokat adni a tulajdonos nevében. Az ő bábáskodása mellett bocsátott ki 1,4 milliárd forint értékben kötvényeket az élményfürdő felépítésére az önkormányzati részvénytársaság. A kötvénykibocsátás az azóta bt.-ből kft.-vé alakult, majd jelenleg felszámolás alatt lévő Eastern-Gate nevű társaságon keresztül történt, a fideszes önkormányzati képviselők tájékoztatása szerint. A társaságnak a kötvénykibocsátás menedzselése mellett feladata volt, hogy rendszeresen jelentést készítsen a kötvényértékesítés alakulásáról. Egy ilyen jelentésről készült számla szerint 2006 áprilisában már kft. formájában működött a társaság, miközben a cégkivonat tanúsága szerint csak 2006 szeptemberében történt meg az átalakulás. A jelenleg felszámolás alatt lévő társaság tulajdonosa az a Maxim Ferenc, aki a Holp János érdekeltségi körébe tartozó Central Rt. vezérigazgatói tisztségét is betöltötte 2008-ban.
A Sóstó Zrt. működése körül hónapok óta több kérdőjel is felmerült. Vinnai Győző, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője nyár közepén tett feljelentést ismeretlen tettes ellen azért, mert 52 millió forintos szerződést kötöttek a Nyíregyházi Informatikai Kft.-vel vállalatirányítási szoftver fejlesztésére. Az önkormányzati tulajdonban lévő társaság aztán három cégtől rendelte meg a szoftver elkészítését. Bodnár János ügyvezető igazgató szerint az ügyleten hatmillió forintot nyertek, ami azért különösen érdekes, mert az ügyvezető prémiuma ebben az időben közel ennyi, 5,6 millió forint volt a Palicz György birtokában lévő adatok szerint. A szoftvervásárlással nemcsak az volt a gond, hogy a később bekért árajánlatok szerint ötször drágábban rendelték meg, mint amennyiért a piacon beszerezhető lett volna, de azóta sem állították semmilyen módon rendszerbe a Sóstó Zrt.-nél. Bellus Tamás, a zrt. vezérigazgatója, illetve Bodnár József ezzel kapcsolatosan nemrégiben azt állították, hogy azért nem tudták rendszerbe állítani a szoftvert, mert nem állt rendelkezésre megfelelő hardver. Ezzel szemben Fesztóry Sándor tegnap a sajtónak bemutatta az önkormányzat vizsgálóbizottsága által elkészíttetett jelentés azon részét, amely bizonyítja, hogy 1,8 millió forintért egy hónappal a szoftver elkészülte után már megvásárolta a cég a szükséges számítógépeket.
Az önkormányzati képviselők tegnapi tájékoztatójukon kifogásolták azt is, hogy a felszámolás alatt lévő Eastern-Gate – amely a soha rendszerbe nem állított szoftver használatára hivatott munkaerő képzésére megbízást kapott – hogyan teljesítheti ezt a feladatát akkor, amikor felszámolás alatt van. Palicz György úgy tájékoztatott, hogy felkeresték a felszámolót, aki azt mondta, mint a cég tulajdonosi jogainak gyakorlója, semmilyen felkérést nem kapott semmiféle oktatás elvégzésére. Továbbá utalt arra, hogy az Eastern-Gate-nek sem tulajdonosa, sem alkalmazottja nincs, van viszont hárommillió forintnyi tartozása, amely miatt az APEH felszámolást indított ellene.
A tavalyi felszámolás megindulása előtt a céget Maxim Ferenc egy ukrán tulajdonosnak adta el. Az új tulajdonos magyarországi kézbesítési megbízottja (vagyis kvázi ügyvezetője) Holp János nyíregyházi vezető tanácsos volt. A Holp János és a Maxim Ferenc által közösen jegyzett Central Credit a nyíregyházi önkormányzat ajánlására több városban, így például Miskolcon és Nyírbátorban is végzett kötvénykibocsátást az önkormányzat megbízásából – tájékoztatta lapunkat Palicz György.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!