Kedvelt bűnözői célpont a világháló

Egyre kifinomultabb eszközökkel szedik rá áldozataikat az internetes csalók. Nem árt odafigyelni, hogy milyen elektronikus levélre válaszolunk, és milyen programokat engedünk a gépünkre, mert a figyelmetlenségünk pillanatok alatt a bankszámlánk megcsapolásához vezethet.

2009. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az internet megjelenése és széles körű elterjedése új lehetőséget nyitott a bűnelkövetésben érdekelt személyeknek. Ezeket a modern bűncselekményeket több csoportba lehet besorolni aszerint, hogy milyen módon követik el őket. Az első csoportba azok az internetes bűncselekmények tartoznak, amelyeknél kicsalnak bizonyos információkat a sértettől, és ezeket később jogtalanul használják fel pénzügyi tranzakciókhoz. A bűnözők elsősorban különböző banki belépéshez szükséges jelszavakat és bankkártyaadatokat szereznek meg, és azokból anyagi előnyöket kovácsolnak.
A szükséges információk megszerzése történhet a sértett aktív és passzív közreműködésével. Az előbbire jó példa az adathalászat.
– Ekkor a bűnözők trükkel ráveszik a sértettet arra, hogy adatait szolgáltassa ki. Küldenek a célszemélynek egy reklámlevelet, és abban azt a látszatot keltik, hogy a bank a honlapján kéri a sértett jelszavát és a felhasználói nevét. A levélben szereplő link megtévesztésig hasonlít a bank igazi honlapjához, de nem az. Ha az illető beírja oda az adatokat, és nincs más védelmi mechanizmus a banki rendszerbe történő belépésnél, akkor a bűnelkövetők hozzá tudnak férni a sértett bankszámlájához, vagy a bankkártyáját fel tudják használni internetes fizetéshez – árulta el Szabó Henrik rendőr őrnagy, az ORFK bűnmegelőzési és áldozatvédelmi osztálya munkatársa. Hozzátette: az ilyen levelekre egész egyszerűen nem kell reagálni, hiszen a bankok elektronikus levélben sohasem kérnek felhasználói nevet és jelszót. – Éppen ezért sohasem ilyen leveleken keresztül keressük meg a bankot, hanem csakis a pénzintézet honlapját használjuk – tette hozzá.
A másik csoportba tartoznak azok a bűncselekmények, amikor valamilyen, a sértett gépére küldött programmal rögzítik a leütött billentyűket, és azokat visszafejtve tudják meg a belépési adatokat.
– Ezeket a szoftvereket tűzfallal és vírusvédelemmel lehet távol tartani a gépünktől – hangsúlyozta Szabó Henrik.
Előfordul az is, hogy az internetet egyszerű csalásokhoz használják fel. A világháló segítségével próbálnak meg termékeket eladni. – Ilyenkor a vevő és az eladó nincs jelen egy helyen, nem lehet a termék minőségét és mennyiségét ellenőrizni. Természetesen nem arról van szó, hogy az interneten nem lehet vásárolni, csak fontos, hogy körültekintően járjunk el – tanácsolta a rendőr őrnagy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.