A napokban komoly sikert könyvelhetett el a soproni önkormányzat: a Legfelsőbb Bíróság (LB) döntése értelmében a város visszakapta a korábban óvodaként működő István bíró utcai ingatlant. Miként vesztette el?
– Walter Dezső MSZP-s polgármester nem sokkal a 2006-os választások előtt bérbe adta az ingatlant egy vállalkozásnak. Az ügyletet a társaság kezdeményezte. Két héttel a bérbevétel után a cég vételi szándékot jelentett be az ingatlanra, majd közvetlenül a választások előtt az épület tényleges értékének körülbelül a feléért nyélbe is ütötték az üzletet. A társaság azzal a szándékkal vásárolta meg az épületet, hogy ott majd egészségcentrumot alakít ki. Nem sokkal később a polgári oldal megnyerte az önkormányzati választást, és átvettük a város irányítását. Áttekintettük a település korábbi működését, megvizsgáltuk az öszszes zavaros ügyet, amelyről már korábban is hallani lehetett. Ennek eredményeként több ügyben – köztük az István bíró utcai ingatlannal kapcsolatban is – felmerült a törvénysértés gyanúja. Ezek az adásvételi szerződések vérlázító módon kétféle elvet követtek. Ha az önkormányzat eladott egy ingatlant, akkor a valós értékénél lényegesen olcsóbban tette, ha pedig vásárolt, akkor sokkal több pénzt adott az épületért, mint amennyit az valójában ért. A vizsgálatokat követően a jogászok tanácsára jogi útra tereltük az ügyeket. Az István bíró utcai ingatlan ügyében most ért véget az eljárás, a LB kimondta, hogy a több mint három éve megkötött üzlet semmis, mert Walter Dezső törvénysértő módon írta alá az adásvételi szerződést. A város így visszakapta az épületet.
– Nem ez volt a korábbi városvezetés egyetlen törvénysértő ingatlanmutyija. A Pozsonyi úti, több mint egyhektáros belterületi telket is peres úton szerezte vissza a város…
– Az előző ciklusban az önkormányzat tulajdonát képező Pozsonyi úti terület rekultivációra várt. Ezt az ingatlant vette bérbe a Walter Dezsőnek és gyerekeinek tulajdonában álló, a család nevét viselő Walter Kft. A cég és az önkormányzat olyan szerződést kötött, hogy a rekultiváció fejében a társaság elővásárlási jogot szerzett az ingatlanra. Ez alapján a város, természetesen áron alul, eladta a területet a Walter Kft.-nek. A dolog érdekessége azonban az volt, hogy a szerződést a társaság részéről a polgármester fia, míg az önkormányzattól Walter Dezső nevében Kalmár István alpolgármester írta alá. A bíróság a Pozsonyi úti ingatlan esetében azt állapította meg, hogy az önkormányzat annak idején jogellenesen, jó erkölcsbe ütköző módon értékesítette a területet.
– Az elmúlt években a legnagyobb port a mélygarázs-beruházás kavarta, amelyről a Walter Dezső vezette önkormányzat korábban a soproniak számára előnytelen, káros és törvénysértő szerződést kötött. Hogy áll most a mélygarázs ügye?
– Az önkormányzat hosszas jogi eljárások után az idén vehette birtokba a mélygarázst. A hiányos, rossz minőségű kivitelezés miatt jelentős összeget, körülbelül 120 millió forintot költöttünk a beruházás hibáinak kijavítására. Tűz- és életvédelmi szempontból ugyanis teljesen szabályellenes megoldásokat alkalmaztak az építkezés során. A beruházás befejezése és a hibák kiküszöbölése után a hatóságok kiadták az engedélyeket, amelyek az üzembe helyezéshez elengedhetetlenül szükségesek voltak. A soproniak szeptember óta használhatják a mélygarázst, egyelőre ingyen, még mindig próbaüzem szerint. Vannak ugyanis olyan berendezések, amelyek nem működnek megfelelően. Ha fizetőssé akarjuk tenni, akkor ezeket a problémákat ki kell küszöbölnünk. Terveink szerint január elején véget érhet a próbaüzem, és akkortól tesszük fizetőssé a mélygarázst. A perek ugyan lezárultak, de az még vita tárgya, hogy milyen mértékben gazdagodott az önkormányzat a mélygarázs birtokbavételével, és mekkora összeg illeti meg a beruházót. Erről még folynak a tárgyalások. Abban biztosak lehetnek a soproniak, hogy a szocialisták által vállalt négymilliárdos fizetési kötelezettségnél lényegesen kevesebbet kell majd fizetnie a városnak a garázs megépítéséért. Ezt támasztja alá az általunk készíttetett szakvélemény is, amely a garázs értékét több milliárddal kisebb összegben állapította meg. Meg kell említeni azt is, hogy a kivitelező az építkezés során becsapta az alvállalkozókat, akiknek hatalmas összegekkel tartozik. Az ügyben az alvállalkozó feljelentése alapján csalás bűntette miatt jelenleg is nyomozás folyik. Erőnkhöz és lehetőségeinkhez képest ugyanakkor mi mindent megteszünk, hogy a vállalkozók minél kisebb veszteséget szenvedjenek.
– A három lezárt ügyön kívül másik három esetben még folynak az eljárások. Mit vár a perektől?
– Ezekben az ügyekben nem született még jogerős ítélet. A Rét utcai ingatlan, a tűzoltólaktanya és a Fészek apartmanház ügyében még tart az eljárás. Meg vagyunk győződve az igazunkról, az eddigi jogerős bírósági döntések minket igazoltak. Ezekben az esetekben is igaz, hogy ha a város eladott egy ingatlant, akkor áron alul tette, ha pedig vásárolt, akkor a valós értékénél többet adott az épületért. Ezek ellen is fel kellett lépnünk.
– Úgy tűnik, Sopron előző, MSZP-s vezetése nem válogatott az eszközökben, ha valamilyen célt el akart érni. Hogyan működhetett a szocialisták logikája?
– A baloldal az egész országot így működteti. Nekünk az volt az előnyünk, hogy mi már három éve el tudtuk végezni azokat a vizsgálatokat, amelyeket országosan csak tavasztól lehet megkezdeni. Az önkormányzat működésének áttekintése után megtettük a szükséges jogi lépéseket, és lassan az ügyek végére érünk. Az ország helyzete egyébként olyan, mint Soproné volt kicsiben: mindenfelé a korrupció jeleit tapasztalni, a szocialisták ügyeitől bűzlik minden. Megfertőzték a közéletet, emiatt a választópolgárok nagy része elfordult a politikától. Mindenki látja, hogy mennyi igazságtalanság, jogtalanság és pazarlás folyik, és egyértelművé vált: a szocialisták nem a közösség érdekeit, hanem a saját boldogulásokat tartották szem előtt. A baloldalnak semmi sem drága, úgy adják-veszik az ingatlanokat, hogy nincsenek tekintettel a közvagyonra. Sopronban rendet tettünk, a mi példánk alapján országosan is hozzá lehet majd látni a korrupciógyanús ügyek kivizsgálásához és a törvényes keretek között történő elszámoltatáshoz.
– Sopron fideszes vezetése tehát eredményesen harcol a város javainak visszaszerzéséért. A megszorítások közepette jut energia és van forrás a fejlesztésekre is?
– A központi megszorítás miatt jövőre Sopronban 460 millió forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhatunk, mint az idén. További csapást jelent, hogy az állami támogatású pályázatok jövőre elmaradnak, ezeket egész egyszerűen kihagyták a költségvetésből. Az uniós pályázatok pedig, bár kínálnak bizonyos lehetőségeket az önkormányzatoknak, mindenre nem jelentenek megoldást. Ebben a helyzetben a pénzelvonás nagy részét kénytelenek vagyunk áthárítani az intézményekre. Nem tudunk több pénzt adni, az intézményeinknek kell megspórolniuk ezt a hatalmas összeget. Még akkor is ezt kell tennünk, ha tisztában vagyunk azzal, hogy bizonyos helyeken mindez a minőség rovására megy majd.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban