Láncfűrészek és más famegmunkáló gépek zajától hangos mostanság az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület. A főépület előtti parkolóban hatalmas gerendák állnak halmokban, jól megtermett munkások egyenként hordják innen a faanyagot az építkezés helyszínére. A Ipolytarnóci Ősvilági Pompeji turisztikai célú fejlesztésének második üteme 2008. december elsején indult, és idén nyáron fejeződik be.
A beruházás egyes elemei – így az étterem és a fedett pihenőtér – már elkészültek, a szakemberek jelenleg a lombsétány elkészítésén dolgoznak. Az étterem mögötti erdőben nyolc-tíz méter magasan épül a fák lombjai között vezető függőhídszerű sétány, amelynek két végén egy-egy tizenöt méter magas torony áll majd. Ezek később kilátóként is szolgálnak. A gyermekek számára kis függőhidat, drótkötélpályát építenek, és a környék jellemző kisállatainak lakhely-imitációit is kialakítják a fák között. A kicsik szórakoztatásáról más fejlesztésekkel is gondoskodnak, például egy ötven gyermek befogadására alkalmas játszóteret építenek, amelyet uniós előírásoknak megfelelő fajátékokkal szerelnek fel. A terület nyugati végén a három évnél fiatalabbak, középen az óvodások, a játszótér keleti harmadában pedig a kisiskolások találnak majd a koruknak megfelelő játékokat.
A második ütem talán legizgalmasabb fejlesztése a miocén erdő, amely majd a kőzetparki tanösvény mellett található vizes élőhelyeket öleli körbe. A tavacskák mentén mintegy húsz-harminc millió évvel ezelőtti flórát idéző növényeket telepítenek, így elevenítve fel a korabeli tájképet. Az arborétumban gyaloghidakkal tűzdelt, akadálymentesített, padokkal szegélyezett kerti ösvények vezetik majd a látogatókat a központi melegház felé, amely az itteni éghajlatot nem tűrő növényeknek ad otthont. Az ösvények mentén korabeli ősállatok élethű szobrain keresztül is megismerhetővé válik az akkori kor állatvilága.
A csaknem hatszázmillió forintos beruházás során fejlesztik a közműveket is. A terület villamosenergia-ellátását jelenleg biztosító, tájképet romboló légkábelt a miocén erdő területének előkészítéseként földkábel váltja fel. A megnövekedő forgalom továbbá indokolttá tette a természetvédelmi terület létesítményeinek rácsatlakoztatását Ipolytarnóc szennyvízhálózatára.
Az első ütemben felépült fogadóépület tereit is hasznosítják. Az elképzelések szerint a kiállítás bemutatná a Kárpát-medence születését, a bükkábrányi mocsárciprusok kialakulását és megmentését, illetve ott helyeznék el a közel húszmillió évvel ezelőtt élt állatvilág arányosan kicsinyített művészi szoborrekonstrukcióit.
A több ütemben zajló munka távlati célja az, hogy a térségi turisztikai fejlesztés révén, a szlovákiai partnerekkel együttműködve a nemzeti határokon átnyúló interregionális természetvédelmi és turisztikai terület, a Novohrad-Nógrád Geopark is működőképessé váljon. További információk az ipolytarnoc.kvvm.hu internetes oldalon találhatók.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál