„Nem lehet túlélni az évet”

Miközben a 2009-es év sorscsapásait nyögik az önkormányzatok, a kormány 2010-re további megszorításokat irányzott elő a helyhatóságok számára. Többen abban bíznak, hogy a tavaszi kormányváltás után új alapokra lehet helyezni az állam és az önkormányzatok kapcsolatát.

2010. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem alakult jól a 2009-es esztendő az önkormányzatok számára, a devizahitel-válság sem a településeket, sem a megyéket nem kímélte. A helyhatóságok azért szenvedtek el komoly csapást, mivel sokan euró- és svájcifrank-alapú hitelt vettek fel, vagy kötvényt bocsátottak ki. Az utóbbi pénzügyi mentőövhöz főként a nagyvárosok és a megyék folyamodtak, a falvak fölött pedig a devizaalapú hitelre vásárolt eszközök – többek között falubuszok – miatt gyülekeztek a viharfelhők.
A forint a március eleji negatív csúcsot követően magához tért, és visszaerősödött a 2008. őszi szintre, így az önkormányzatok némi levegőhöz jutottak. Bajnai Gordon kormányfő színre lépése azonban újabb megpróbáltatást jelentett a helyhatóságoknak. Az Országgyűlés május 11-i döntése nyomán az áfakulcs 25 százalékra nőtt. A változás több településen az éves költségvetést veszélyeztette. A legnagyobb bajban azok az önkormányzatok voltak, amelyek elnyert európai uniós pályázatokkal vagy futó programokkal rendelkeztek, mert azokat meghatározott áfatartalommal és költséggel állították be. Több helyhatóságnál emiatt évközben a költségvetés korrekciójára volt szükség. Az év második felére már nemcsak a kiadások növekedése, hanem a bevételek csökkenése is éreztette hatását. Szinte minden településen csökkent a vállalkozások által befizetett adó összege, emiatt több helyi önkormányzatnál „csak” a beruházásokat kell elhalasztani, máshol már a működés is veszélybe került.
A 2010-es költségvetés ismeretében azonban az önkormányzati vezetők állítják, hogy a gondjaik idén tovább sokasodnak. – Ha valaki azt mondja, hogy 2009 az önkormányzatok éve volt, az álomvilágban él, vagy tudatosan ferdít. Tragikus esztendőt hagytunk magunk mögött, folytatódott az a negatív tendencia, amelyet a 2003-as költségvetéstől tapasztalunk. Minden újabb év rosszabb az előzőnél, de jobb a következőnél. Ez főként annak tükrében nevetséges, amivel 2002-ben az MSZP kampányolt, hogy „több pénzt az önkormányzatoknak” – mutatott rá Ódor Ferenc, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.
– Annyiban volt az önkormányzatok éve 2009, hogy kevés kivételtől eltekintve sikerült túlélnünk – fogalmazott ironikusan Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke, hozzátéve, vannak ugyan sikeres települések, de összességében nyögték mindazokat a megpróbáltatásokat, amelyek Magyarországot érték. – Egy kijózanodás részesei vagyunk. Amiről azt hittük, hogy a biztonságot nyújtja, kiderült, hogy ingatag. Ezzel együtt bárcsak az ország lenne olyan állapotban, mint az önkormányzatok – fűzte hozzá.
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége főtitkára is úgy látja, hogy 2009 nem sok jót hozott az önkormányzatoknak. Azt azonban hozzátette, hogy a mai magyar társadalomban egyetlen csoport sem mondhatja el magáról, hogy tavaly jól járt. – A 2009-es esztendő a túlélésről szólt. A működési zavarok sokasága jellemezte az évet, a belső tartalékok pedig kimerülőben vannak. Az önkormányzati rendszer átalakításának elmaradása, illetve a gazdasági válság következtében még élesebbé vált az ellentmondás, ami a rendszert jellemzi. Tovább növekedett az önkormányzatok közti különbség, ami a közszolgáltatások minőségét illeti – közölte Zongor Gábor. A Megyei Jogú Városok Szövetsége szerint katasztrofális volt a 2009-es év, amelyet az tett még tragikusabbá, hogy egymást követő két esztendőben vontak el csaknem 200 milliárd forintot az önkormányzatoktól. – Ez elsősorban iskolákat, óvodákat, szociális és egészségügyi intézményeket érintett – jegyezte meg Szita Károly, a szervezet ügyvezető alelnöke, hozzátéve, hogy a tavaszi választások után pozitív fordulatra számítanak. Mint kifejtette, több településvezető azon gondolkodik, hogy csak négy hónapra készítse el a költségvetést, mert a jelenlegi feltételekkel nem lehet túlélni az évet.
– Nem tudnám megmondani, hogy mikor volt utoljára az önkormányzatok éve, de az biztos, hogy nem 2009-ben – szögezte le Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, aki szerint folytatódott a kivéreztetési folyamat, és növekedtek a szociális feszültségek. Említést tett arról, hogy az uniós pályázatok beindulásával került pénz a rendszerbe, de azokat a forrásokat csak fejlesztésre lehet fordítani. – A 2010-es költségvetés megrendítő erejű ütést jelent az önkormányzatoknak, becsléseink szerint idén mintegy 250 milliárd forint veszteség éri a településeket. Ez azért is megdöbbentő, mert 2009-re is azt mondtuk, hogy ahhoz hasonló az elmúlt húsz évben nem volt – fakadt ki Gémesi György.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.