Megakadályozhatja a helyi civil összefogás, hogy Monyorókeréken (Eberau), a magyar– osztrák határ mellett megépüljön Ausztria harmadik befogadó-menekültállomása. A Vas Népe még karácsony előtt adta hírül, hogy az osztrák kormány háromszáz fős menekülttábort építene a Szentpéterfa szomszédságában fekvő településen. Az előkészítés titokban zajlott, a lakosság már csak a kész tényekkel szembesült. A botrány azok után robbant ki, hogy az ezerfős település önkormányzata bemutatta a terveket a környékbeli falvak lakóinak. A Kurier internetes oldalának beszámolója szerint a burgenlandi polgárok alaposan meghökkentek, mivel a háromszáz fős tábort túl nagynak ítélték, és nem igazán örültek annak sem, hogy különböző nemzetek polgárai kerülnének az állomásra addig, amíg a hatóságok döntenek további sorsukról.
Bár a helybeliek mit sem sejtettek a tervekről, az előkészületek már hónapok óta zajlottak. Az osztrák kormány döntése alapján júniusban hirdették meg a burgenlandi, stájer és karintiai települések számára a lehetőséget, és az osztrák belügyminisztérium végül tíz jelentkező közül választotta ki Eberaut. A belügyi tárca azért titkolózott, mert attól tartott, hogy idő előtt politikai kérdés lesz az ügyből, továbbá a helyiek ellenállása miatt meghiúsul az egész – ahogy erre máshol már volt példa Ausztriában.
Mint utóbb kiderült, az osztrák kormány okkal titkolózott, a helyiek többsége ugyanis a beruházás ellen foglalt állást. Purker Walter, a Vas megyei Pornóapáti polgármestere elmondta, hogy a lakossági felháborodás miatt Eberau képviselő-testülete 2009. december 30-án rendkívüli ülést tartott, ahol arról határoztak, hogy a lakosság véleményét tudomásul veszik, valamint mindent megtesznek a menekülttábor megépülése ellen.
Döntöttek arról is, hogy márciusban kétszintű népszavazást tartanak. – Az első fórumon a község lakói szavaznak a beruházásról, a másik referendumon járási szinten mondhatnak véleményt a menekülttáborról – jegyezte meg lapunknak Kohuth Miklós. A szintén Vas megyei Szentpéterfa polgármestere hozzátette: a népszavazás eredménye nem kötelező érvényű a kormányra, de Ausztriában sohasem fordult még elő, hogy lakossági akarat ellenében valósítottak volna meg egy beruházást.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő