Juhászat: csökken a támogatás

Hiába vannak meg a piacai, rövid idő alatt tönkremehet a magyar juhászat, mert a bárányok értékesítéséből származó sovány jövedelmet szinte teljes egészében elviszi a januártól kötelező elektronikus jelölés bevezetésének költsége, az anyajuh-támogatás folyamatos csökkenése miatt pedig veszteségbe fordulhat az ágazat – tudtuk meg Rádli Józseftől, a Juh Terméktanács ügyvezető igazgatójától.

2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárányonként 900-1100 forint többletkiadást jelent a juhtartó gazdáknak az a rendelkezés, amely szerint a 2009. december 31. után születő bárányokat elektronikus jelöléssel kell ellátni – közölte Rádli József. Az érdek-képviseleti vezető szerint a rendelkezés különösen a kelet-közép-európai birkatartóknak okoz komoly gondot, mert ezekben az országokban – szemben a régi EU-tagokkal – a támogatások igen alacsonyak, ráadásul folyamatosan csökkennek. Hazánkban közel egymillió anyajuhot tartanak számon, ezek után tavaly darabonként mintegy 1600 forint támogatás járt, ám a napokban jelentették be, hogy a korábbi, negyvenmillió forintos elvonás után, most újabb ötvenmillióval csökkentik az állattenyésztési alapot. Az állattartók támogatását az SPS rendszer bevezetésével kívánta megoldani a kormányzat, azonban mivel erre januártól nem került sor, a gazdálkodás veszteségbe fordulhat.
A terméktanács rendelkezésére álló adatok szerint egy kisebb juhászat tavaly anyajuhonként maximum négyezer, a nagyobb gazdaságok pedig háromezer forint támogatást kaphattak. A tenyésztési támogatáshoz a gyenge adottságú helyeken adható összeg 1000-–1200 forintot tett ki, amit a váratlan veszteségek kompenzálásra szolgáló de minimis-támogatás egészíthetett ki. Ilyen kondíciók között tudott az ágazat 8-10 százalékos jövedelmet előállítani, ami most semmivé olvadhat az elektronikus jelölés bevezetésével. Rádli József ennek kapcsán úgy fogalmazott, csak abban bízhatnak, hogy a következő kormány talál megoldást arra, hogy nemzeti támogatásból segítsen az ágazat gondjain. Az érdek-képviseleti vezető úgy véli, a birkatartás támogatását környezetvédelmi szempontból is fontolóra kellene venni, ugyanis a nyájak a parlagfüvet is kiirtják a legelőkről.
A nyírmadai gazdaságában hatszáz anyajuhot tartó Varga Sándor nem tudja, miként gazdálkodható ki a többletköltség, és azt sem érti, miért kell az új jelölést bevezetni. A juhok ugyanis eddig is jelölve voltak, egyik fülükbe számmal, a másikba pedig vonalkóddal ellátott krotáliát kellett tenni, amelynek berakása, adminisztrációja, a fülszámok rendszeres ellenőrzése, a kötelező adminisztráció eddig is mintegy hatszáz forintjába került juhonként a gazdáknak, és már ez a költség is csak akkor nem vitte el a nyereséget, ha jó ára volt a báránynak.
Turgyán József kelet-magyarországi felvásárló is úgy véli, nehezen birkóznak meg a juhászok a többletteherrel, a néhány tucat birkát tartó juhászok pedig valószínűleg nem is tudják majd kigazdálkodni a többletköltségeket. Egy háromszáz anyajuhot tartó gazdaság ugyanis jó, ha évi hárommillió forint bevételre számíthat. Ebből egyetlen hivatalosan alkalmazott juhász bére is több mint másfél millió forintot visz el, s akkor még csak őrizték a birkát, de nem etették. A legeltetés ugyanis kevés: egy anyajuh minimálisan kétszáz kiló szénát és egy mázsa abrakot eszik meg évente. A közeljövő piaci kilátásairól szólva Turgyán úgy fogalmazott, jelenleg több bárány van a piacon, mint amennyire kereslet van, ezért esnek az árak. Míg karácsony előtt 3 euró felett volt az élő bárány kilónkénti ára, addig most 2,6 eurón áll, s csak a nagyobb, 25 kilós állatokat keresik a vevők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.