Telemedicina-híd Haitiig

A földrengés sújtotta Haitin lévő debreceni mentőcsoportnak (Dekom) éjjel-nappal rendelkezésére áll az egyetem szakmai háttere, a klinikák műholdas telefon segítségével bármikor elérhetők, szükség esetén műtétek végrehajtását is tudják segíteni.

2010. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb túlélőre bukkantak. Csodával határos módon túlélőt találtak a francia mentőalakulatok Haitin, 15 nappal az országot sújtó földrengés után. A 16 éves lány – akit helyi idő szerint szerdán emeltek ki egy ház romjai alól a fővárosban, Port-au-Prince-ben – nagyon kiszáradt, és eltört az egyik lába. Szakértők szerint már csak pár órája volt hátra, amikor a helybéliek meghallották a összedőlt épület alól kiszűrődő hangját. Carlene Etienne-t előbb egy francia tábori kórházba, majd egy kórházhajóra szállították. A január 12-i földrengés halálos áldozatainak száma meghaladhatja a 200 ezret, eddig 170 ezer holttestet gyűjtöttek össze – jelentette a BBC. René Préval haiti elnök elmondta, 225 ezer lakóépület pusztult el vagy károsodott, s több mint egymillió ember került az utcára. Újabb hattagú csapatot indott el tegnap hajnalban a Magyar Református Szeretetszolgálat a természeti katasztrófa sújtotta térségbe. Az első, amely múlt szombaton érkezett haza, főleg a földrengés sérültjeinek sürgős ellátásában segített. A mostaninak a földrengés óta ellátatlanul maradt betegek kezelése, valamint a csecsemők, gyerekek ellátása lesz a feladata. Fodor Gusztáv, a szeretetszolgálat főkoordinátora lapunkkal közölte, a gyógyszerhiány enyhítése érdekében nagy mennyiségű fájdalomcsillapítót és vitamint vittek magukkal.


Csaknem két éve kezdte kiépíteni a telemedicina rendszert a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) – tájékoztatta lapunkat Berta András, a központ elnökhelyettese. Elmondta, ennek révén a szakklinikák segíteni tudják a több száz vagy akár több ezer kilométerre dolgozó orvosok munkáját. Az internetes rendszeren át a Debrecenben lévő szakorvos úgy tud bekapcsolódni a diagnózis felállításába és a kezelés meghatározásába, mintha a tőle távol lévő beteg ágya mellett állna, ugyanis a képalkotó berendezések segítségével nemcsak annak leleteit látja, hanem kommunikálni is tud vele. Ezzel a módszerrel olyan helyeken is meg lehet oldani a súlyos betegek legmagasabb szintű ellátását, ahol nincs megfelelően felkészült szakorvos elérhető közelségben. A rendszert a kisvárdai és a mátészalkai kórházakkal kötötték öszsze eddig a legteljesebben, segítségével sokat javultak az ottani stroke-betegek túlélési és gyógyulási kilátásai – folytatta Berta András.
A Haitin dolgozó mentőcsoportnak ilyen teljes körű segítséget egyelőre nem tudnak adni, de a klinikák szakorvosai műholdas kapcsolat segítségével bármilyen konzultációs kérdésben állnak a katasztrófa sújtotta országban dolgozó Dekom-csoport rendelkezésére a nap 24 órájában. Bizonyos esetekben a műtét előtti diagnosztikát, a szükséges beavatkozás kiválasztását is segíteni tudják, ennek a megoldásnak azonban egyelőre korlátai vannak.
– Általános sebészeti gyakorlattal rendelkező orvosnak mellkas- és szívsebészeti beavatkozásban távvezérléssel nem tudunk segíteni, az ilyen jellegű operációk robotsebészet segítségével lennének megvalósíthatók. A DEOEC tervezi, hogy beszerez egy ilyen nagy értékű berendezést, de ennek fedezete egyelőre nem áll rendelkezésre – közölte Berta András.
– A Haitin dolgozó csoport öt orvosa számol azzal a lehetőséggel, amit a debreceni klinikai háttér jelent, de eddig még minden szakmai kérdést sikerült önállóan megoldanunk, baleseti és gyermeksebészeti ellátásban, gyermekgyógyászatban pedig mi rendelkezünk olyan tapasztalatokkal, amelyekkel a spanyol kollégák munkáját segíteni tudjuk – válaszolta kérdésünkre Késmárky András, a Dekom vezetője. – Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyik pillanatról a másikra ne lehetne szükségünk a segítségükre, amit műholdas kapcsolaton keresztül akadálytalanul igénybe is tudunk venni. A Dekom vezetője elmondta, Haitin továbbra is káosz uralkodik, sem a betegellátást, sem a segélyosztást nem szervezték meg kellőképpen a helyi hatóságok, a gyermekmentésben viszont sikerült előrelépni. Gondot jelent, hogy nem tudtak elegendő gyógyszert magukkal vinni, és nagyon hiányzik nekik egy mobil röntgen is – fűzte hozzá Késmárky András.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.