A testületen belül egyedül maradtam azzal a véleményemmel, hogy nem szabad megvásárolni a Három cserje Kft.-t, mert vele együtt olyan adósságokat és kötelezettségeket veszünk a nyakunkba, amik kigazdálkodására esélyünk sincs – mondja Kulja András fideszes önkormányzati képviselő. Állítja, azzal, hogy az önkormányzat január 14-én megszavazta, hogy 12 millió forintért megveszik a mintegy négyszázmilliós tartozással terhelt céget – amiből 140-150 millió forintot tesz ki a társaság tulajdonosai által folyósított tagi kölcsön –, csak a bajt zúdítják a nyakukba. A Három cserje által menedzselt projekt megvalósításához ugyanis – ami vonzó, hiszen az ipari park közművesítésével 26 vállalkozás betelepítésére teremtene lehetőséget, s új munkahelyekkel, iparűzési adójukkal szolgálnák a nehéz helyzetű szabolcsi város felemelkedését – egymilliárd forint fejlesztési pénzre van szükség. Ebből az önkormányzat egy fillérrel sem rendelkezik.
A finanszírozás megoldására persze vannak tervek. Az ipari parki infrastruktúra kiépítésének fedezetét részben az a 450 millió forintos uniós pályázat képezné, amit még a Három cserje nyert el a Gazda László elnökölte Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Fejlesztési Tanácstól. Részben pedig egy félmilliárdos banki hitel, amit az önkormányzat venne fel, vagy az ő készfizető kezessége mellett egy ma még ismeretlen projektcég. Kulja András szerint mindkettővel gond van. A 450 milliós uniós pénz ugyanis szinte nem létezik, hiszen a Három cserjét a mintegy négyszázmilliós adósságával együtt venné meg az önkormányzat. Másrészt, ha az önkormányzat belevág a parkfejlesztésbe, az arra szánt, minimálisan felveendő félmilliárd forint banki hitel mellett ott van még az ugyancsak egymilliárd forintos beruházási költséggel épülő kistérségi központ és mélygarázs hitelterhe, amihez 150 millió forint támogatást nyertek, s aminek megvalósításához hozzá is kezdtek.
A képviselő furcsállja, hogy azt a földterületet, amin az ipari parkot megálmodták, néhány éve Juhász Zoltán jelenlegi polgármester sógora, az ugyancsak önkormányzati képviselőként tevékenykedő Balogh Imre szerezte meg másokkal közösen, majd vitte be az ipari park létesítésére alapított és egy lichtensteini tulajdonostárssal bíró kft.-be. E földterületet most 110 millió forinton tartja nyilván könyveiben a Három cserje, ami csaknem négymillió forintos, meglehetősen eltúlzott hektáronkénti árat jelent. A földárak ugyanis ma Magyarországon kétszázezer és egymillió forint között mozognak hektáronként. A családi szálak és a föld valószínűsíthető felülértékeltsége érdekes gondolattársításokra adhat alapot, s ha visszaéléseket nem is takar feltétlenül, erkölcsileg aggályosnak mondható.
Juhász Zoltán másként látja az ipari park fejlesztésére alakult Három cserje Kft. megvásárlásának ügyét. Amint levelében írja, 2005-ös megválasztása óta az addig vegetáló Nagykálló felvirágoztatására törekszik, s ezt szolgálja az ipari park projektje is. A Három cserje ügyvezető igazgatójának, Herceghalmi Jánosnak az engedélyével közli: az önkormányzat által megvásárolni kívánt cégnek 2009. december 31-i fordulónappal 85 millió forint hitele, mintegy 134 millió tagi kölcsöne, valamint 176 milliós egyéb kötelezettsége van. Ám ezzel szemben mintegy 353 millió forint tárgyi értékkel és mintegy 31 millió forint követeléssel is rendelkezik. Ideszámítandó a vállalkozás 12 milliós jegyzett tőkéje is. A cég legfontosabb értéke – miszerint rendelkezik kidolgozott projektjavaslattal, a megvalósításhoz szükséges engedélyekkel az összközművekkel ellátott ipari park megvalósításához, ami félmilliárd forintos uniós támogatással is bír – nem olvasható ki a mérlegadatokból, ám attól még nagy súllyal esik a latba – közli a polgármester.
Az ipari park mellett érvelve Nagykálló foglalkoztatási helyzetéről írja: a közelmúltban a kormányzat rossz gazdaságpolitikája következtében drasztikusan romlott, a kis cégek vegetálnak, a háromszáz embert foglalkoztató multinacionális vállalat pedig kivonult a térségből. Az autópálya közelsége miatt a polgármester abban bízik, hogy rövidesen 5–15 cég települhet be az ipari parkba, és ötszáz ember juthat munkához.
Kérdés, sikerül-e olyan konstrukciókkal félmilliárdos banki hitelt kapnia az önkormányzatnak, amiből a projekt megvalósítható, ugyanakkor nem fenyeget azzal, hogy csődbe viszi a helyhatóságot. Ezt információink szerint a Három cserjének – amelynek német befektetője ötvenmillió forinttal finanszírozta a nagykállói projekt előkészítését – nem sikerült megvalósítania.
Megfosztották mandátumától Fekete-Győr Andrást