Vesetranszplantáció élő donorral

2010. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egész országban mindössze néhány tucat élődonoros vesetranszplantációt végeznek évente, mert e bonyolult beavatkozásokhoz kevés a megfelelő kórházi háttér. Ezen segít a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) új klinikája – jelentette be Fésüs László, az egyetem rektora.
A 8,5 milliárdos, EU-támogatással megvalósuló transzplantációs műtőket a szívsebészeti klinika mellett építik ki. Mivel az új létesítményben közel egy időben tudják majd végrehajtani a szervkivételt és a vesebeültetést, jelentősen nő a betegek gyógyulásának esélye – emelte ki a rektor.
A vesetranszplantációs centrum mellett a fejlesztés megvalósítását végző debreceni székhelyű Hunép Rt. még hét fontos beruházást kezd el a klinikák területén. A jövő év végéig átadandó épületekben helyet kap egy olyan diagnosztikai tömb, amiben egy helyen végzik az in vitro vizsgálatokat, a hematológiai, immunológiai, mikrobiológiai, klinikai kémiai laborminták elemzéseit. A centralizálás eredményeként hatékonyabbá válik a kutatás-fejlesztés is, a különféle módszerekkel kapott eredményeket folyamatosan összevetik az egyes betegek bajairól pontosabb képet adó eljárások gyorsabb kidolgozása érdekében. Ez az jelenti, hogy Debrecenben gyakorlatban tudják alkalmazni a jelenleg legkorszerűbbnek tekintett személyre szabott orvoslást. Vagyis, a jövőben minden beteg olyan kezelést kaphat, amit egyedi szükségleteinek megfelelően kifejezetten neki állítanak össze a szakorvosok – hangsúlyozta Paragh György, az orvoscentrum elnöke.
A nagyszabású beruházás eredményeként egy épületbe kerül a fogyatékos gyermekek fogászata, európai színvonalú körülmények között fogadhatják a fej- és nyaksebészetre érkező pácienseket, s új épületbe költözik a gyermek-intenzívrészleg. Utóbbinak köszönhetően jelentősen javulnak az újszülött-intenzívellátás feltételei. A kicsiket Hajdú-Bihar mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyéből is fogadják.
A fejlesztés keretében több mint 400 millió forintos beruházásban intenzív osztály létesül a súlyos égési sérültek gyógyítására. Egy épületbe telepítik továbbá a patológiai és az igazságügyi orvostani intézetet, tömbösítik a belgyógyászati ellátást és új onkohematológiai központot alakítanak ki – tette hozzá Paragh György.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.