Agyműtét felnyitás nélkül

Egy minden eddiginél kisebb kamera segítségével végeztek el agyműtétet tegnap a Debreceni Egyetem klinikáján. A minimális sérüléssel járó kulcslyuksebészet ötlete százéves, de e területen csak mostanában kezdik alkalmazni.

2010. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminc külföldi szakember és a sajtó képviselői előtt mutatta be tegnap a debreceni klinikán a Svájcban élő magyar származású Robert Reisch, miként lehet a kulcslyuksebészet módszerével eltávolítani egy agydaganatot. A kulcslyuksebészet – vagyis a nagy vérző sebet ejtő beavatkozást elkerülő, a test belsejében végezhető műtét – ötlete százéves, ám csak a legutóbbi időkben nyílott mód arra, hogy az agydaganatok eltávolításakor alkalmazzák. A mindössze 36 éves idegsebész professzor jelentősen tovább finomította a neuroendoszkópiás (a koponya felnyitása nélkül végzett) műtéti eljárást. Sikerült kifejlesztenie egy mindössze négymilliméteres kamerát, amely minimális roncsolással az agyba juttatható, s vele együtt az operálni kívánt agyterületre vezethetők a mikron nagyságú ollók vagy szikék. Az endoszkópos műtétek nagy előnye, hogy elvégzésükhöz mindössze néhány centiméteres sebet kell ejteni a beteg koponyáján – például a szemöldök fölött – és van olyan műtét is, ami orron át elvégezhető. A módszer valamivel drágább, mint a koponya felnyitásával végzett műtétek, ám a beteg két hét helyett már öt nap után hazamehet, mert jóval kisebb területen roncsolódnak a szövetei, és így kisebb a szövődmények kockázata is – világított rá Reisch professzor.
Magyarország minden idegsebészeti centrumában rendelkezésre állnak az endoszkópos eljárások, ám a műszerek legújabb és legkisebb sebet ejtő generációjáról Magyarországon a Debreceni Egyetem rendezett oktatókurzust. Robert Reisch és Bognár László, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Idegsebészeti Klinikájának igazgatója tegnap hat műtéten mutatta be az eljárás előnyeit. Elsőként Reisch professzor operált egy hetvenéves, cukorbetegségben és magas vérnyomásban szenvedő nőbeteget, akinek agyából egy jóindulatú daganatot távolítottak el az orrán keresztül.
Bognár professzor az operációkat követően elmondta, hogy nem minden betegnél alkalmazható a neuroendoszkópia, attól függ, hol helyezkedik el a daganat. Ha ugyanis a koponya közelében van, vagy arra tapad, csak a nyitott műtét jöhet szóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.