Debrecenben folytatja munkáját a hiperaktív, Csipkerózsika néven ismert ugráló gént létrehozó team két tagja, Izsvák Zsuzsanna és Ivics Zoltán. A berlini egyetemen dolgozó tudós házaspár által alkotott gén nyerte el idén a Science folyóirat által alapított Év molekulája díjat. A tudósokat a kutatóegyetemi program részeként hívta haza a Debreceni Egyetem (DE).
Öt, nemzetközi szinten is érdeklődésre számot tartó területen kíván eredményeket produkálni e cím birtokosaként az intézmény. A gyógyszerkutatást, anyagtudományt, molekuláris medicinát, egészség- és környezettudományt, nyelvtechnológiát és bioetikát felölelő területekre két év alatt hárommilliárd forintot költhet el az egyetem – közölte Fésüs László rektor. A DE a 2007 és 2013 közötti időszakban több mint harmincmilliárd forintnyi pályázati forrást nyert, ami óriási lendületet adott a természettudományos kutatásoknak.
Gergely Pál professzor elmondta: a most előtérbe állított öt terület fő szervezőereje az élettudomány és a gyógyszerkutatás. Nagy az érdeklődés a genetika iránt is. Izsvák Zsuzsannát és Ivics Zoltán forradalmi génsebészeti eljárást dolgozott ki – erősítette meg Nagy László professzor. Kutatásaikat Berlinben végezték a negyvenes években felfedezett transzpozonokkal, vagyis ugráló génekkel. Ezek a DNS-darabok képesek megváltoztatni helyüket. A magyar házaspár egy húszmillió éve „alvó” transzpozont aktivált, és segítségével géneket ültetett be gerincesekbe.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése