Évek óta jelezték a problémákat

A helyi választási irodáktól már évekkel ezelőtt érkezett jelzés arról, hogy problémát okoz az átigazolással szavazók voksolásának lebonyolítása. Az Országos Választási Irodától viszont azt a választ kapták, hogy a változtatások törvénymódosítást igényelnének, amelyhez viszont nincs meg az egyezség a parlamenti pártok között.

2010. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mosakodás. Nem az Országos Választási Bizottság (OVB) felelős a vasárnapi szavazáson történt, a sorban állással összefüggő botrányért – hangzott el a testület tegnapi ülésén. Szigeti Péter, az OVB elnöke közölte, a jogalkotó az igazolással szavazásnál „bizonyos feltételek bekövetkezte esetén végrehajthatatlan szabályozást alkotott”. Szerinte a 19 óra előtt nem sokkal hozott döntésükkor „téves információs helyzetben” voltak, úgy tudták, a probléma csak néhány szavazókört érint, és ott is egy-másfél órán belül befejeződik a szavazás. Szigeti jelezte, nem mond le posztjáról. Jackli Tamás, az Országos Választási Iroda (OVI) munkatársa szerint az OVB-nek hivatalos tudomása volt a helyzetről. Bordás Vilmos OVB-tag szerint a választási bizottság nem is adott ki állásfoglalást a kampánycsend meghosszabbításáról, a döntés csak arról szólt, hogy az OVB javasolja, az előzetes eredményeket ne kezdjék el közölni, és hogy a kampánycsendet is „jó lenne fenntartani”. (MN)


Debrecenben a jogszabály végrehajthatatlanságából adódó nehézségek ellenére viszonylag hamar, vasárnap este nyolc után néhány perccel befejeződött a voksolás abban a körzetben is, ahol igazolással lehetett szavazni. A gyors lebonyolítás kapcsán Szekeres Antal, a város jegyzője lapunknak elmondta, három segítőt küldtek a helyi választási irodáról a 22-es szavazókörbe.
Ők nem lettek tagjai a szavazatszámláló bizottságnak, pusztán az adminisztrációban segítettek, például kikeresték a névjegyzékből a szavazásra jogosultak nevét, megszervezték, hogy a helyben lakóknak ne kellejen kivárni a sort.
Már a 2007-es népszavazást követően jelezte a debreceni választási iroda vezetője, hogy nehézkes az igazolással szavazók voksolásának lebonyolítása. Szekeres Antal debreceni jegyző és a megyei főjegyző három alternatívát javasolt a problémák orvoslására. Ezek egyike az volt, hogy a nagyvárosokban minden országgyűlési egyéni választókerületben legyen egy szavazókör, ahol igazolással szavazhatnak a választópolgárok. Alternatívaként felvetették, tegyék lehetővé az igazolásra jogosultaknak, hogy településenként egy teljesen külön szavazókörben voksolhassanak, illetve kérték, növeljék meg a szavazatszámláló bizottság létszámát hétről kilenc főre, és egy helyett két jegyzőkönyvvezető lehessen. Mivel a javaslatok megvalósításhoz módosítani kellett volna a választási törvényt, az OVI egyeztette azokat a pártokkal. Az egyeztetést követően jelezték a javaslattevőknek, hogy nincs hárompárti egyetértés, így a törvénymódosításra nincs mód.
A II. kerület helyi választási irodája már két éve figyelmeztetett arra, hogy gondok lehetnek az igazolással szavazásnál – közölte az iroda vezetője. Szalai Tibor tájékoztatása szerint a szociális népszavazást követően a választási tapasztalatokról adott beszámolóban a kerület választási irodája jelezte a kijelölt szavazókör működésének zavarait, tehát a hosszú várakozási időt, a manuális munka megnövekedését, illetve a mozgóurnával való szavaztatás nehézségeit a Fővárosi Választási Iroda vezetőjének. Jelzésükre azonban semmilyen választ nem kaptak – mondta Szalai Tibor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.