Pad Zoltán szimpatikus nyitottsága minden bizonnyal nem véletlen, hiszen volt szerencséje egy évadot ösztöndíjasként a müncheni zeneakadémián tölteni abban az időszakban, amikor a Metropolitan karmestere, James Levine, valamint Zubin Mehta is a bajor fővárosban dolgozott, azt követően pedig a pekingi zeneakadémián tanított, ahol az énekoktatásban bevezették a Kodály-módszert. Előtte azonban saját alapítású kamarakórusa élén, illetve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanáraként is kipróbálhatta magát, s többször vezényelte a Magyar Rádió kórusát is.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy a Kodály kórus által közvetített zenei világgal ne csak Debrecenben lehessen találkozni, hiszen az együttes tehetsége, mondanivalója messze túlmutat egyetlen város határain. Egy-egy műsorban ugyanis rengeteg munka árán rengeteg érték lakozik, és úgy érzem, ezt kötelességünk a lehető legtöbb ember örömére megmutatni – vallja a fiatal karnagy, aki a kórus kiváló hangzását neves szólisták és karmesterek megnyerésével is erősíteni akarja.
El kell ismerni, a programok tematikája is izgalmas változatosságot mutat, s így a közönség számos rétegét képes megszólítani, ahogyan az bebizonyosodott a tavaly adott ötvenhat koncert során nemcsak Debrecenben, hanem Békéscsabán, Sárospatakon, Balatonfüreden és Budapesten is. Az év egyik impozáns vállalkozása volt az európai vokális körkép, ebben a magyar mellett egy-egy francia, német és osztrák, valamint orosz kórusműveket bemutató koncert is helyet kapott. Folytatódott a most nyugdíjba vonult Ella István által kezdett Kálvin-sorozat, a helyi református zenebarátok nagy örömére. Nem előzmények nélküli, ám hasonlóan ígéretes kezdeményezés a fiatal közönség kinevelést célzó ifjúsági sorozat, ami Pad Zoltán tervei szerint a jövő évadban sem marad el. Hasonlóképpen műsoron marad a kórust alapító Gulyás György nevét viselő sorozat, sőt oratóriumsorozattá bővül. Különleges élménynek ígérkezik a Liszt-sorozat, amely koncertjeinek programján a mester művei mellett szellemi tanítványai és mesterei is helyet kapnak.
A 2009/10-es évadból hátralévő bő két hónap koncertjei közül különösen kettő ígérkezik kiemelkedőnek. Május 11-én a Váci utcai Szent Mihály-templomban egyéb művek mellett két Bach- és két Sandström-motetta hangzik fel tolmácsolásukban. A koncert A barokk zene kortárs reneszánsza mottót viseli, ahol a régi mester eredeti művei és a kortárs svéd komponista Bach-feldolgozásai egyaránt felhangzanak.
A Zeneakadémián június 4-én lesznek hallhatók. Monteverdi Vespro című darabjával tisztelegnek a zeneszerző előtt a mű komponálásának négyszázadik évfordulójára emlékezve.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése