Méltatlan körülmények a laktanyákban

Egyes esetekben méltatlanok a katonák elhelyezési és munkakörülményei a laktanyákban, ami veszélyezteti a honvédség alkalmazottainak egészséges élethez való jogát – állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa egy vizsgálatot követően. Az ombudsman a miniszterhez fordult, aki viszont azzal vádolta meg Szabó Mátét, hogy kampánycélokat szolgál a jelentése.

2010. 04. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Máté hangsúlyozza, hogy az elmaradt felújítások, fejlesztések miatt a Magyar Honvédség állományának elhelyezése, egészségügyi ellátása, munkakörülményei egyes esetekben méltatlanok, ami veszélyeztetheti a katonák egészséghez való jogát. Megoldásért az ombudsman a honvédelmi miniszterhez fordult. Szabó Máté kezdeményezte a kormánynál, hogy vizsgálja meg annak lehetőségét, miként csökkenthető a létszámhiányból adódó túlszolgálat, az állomány túlterheltsége. Az illetmény- és juttatási rendszer átfogó felülvizsgálatával vonzóbbá lehetne tenni a katonai életpályát, az úgynevezett laktanya-rekonstrukciós program folytatásával pedig korrigálhatók lennének az állomány tagjainak élet- és munkakörülményeiben tapasztalható jelentős eltérések – áll az ombudsmani jelentésben.
A dokumentum felhívja a figyelmet arra, hogy több mint tíz évvel az első hasonló átfogó vizsgálatot követően több helyszínen gyűjtöttek új tapasztalatokat a hivatásos és szerződéses állomány élet- és munkakörülményeiről, valamint a katonák alapjogainak érvényesüléséről. Az egy éven át tartó vizsgálat során a biztos munkatársai négy alakulatnál (Tata, Szolnok, Szentendre és Győr), valamint egy toborzó- és érdekvédelmi központban (Székesfehérvár) jártak. A személyesen látottakon és a parancsnoki tájékoztatókon túl a katonáktól név nélküli kérdőíveken is kértek információkat. Ezeket vetették össze a minisztériumtól kapott tájékoztatással, valamint a hatályos joganyaggal. Szabó Máté megjegyzi azt is: a vizsgálat megindítását követően több beadvány kifogásolta a szolgálati viszony méltatlanság címén történő megszüntetésének eljárását, valamint a szolgálati panasz kezelésének módját. A biztos ezekben az ügyekben is vizsgálatokat rendelt el.
A jelentés szerint a vizsgált alakulatok jelentős létszámhiánnyal küzdenek, ebből következően – különösen egyes szakterületeken – nagy problémát jelent a túlszolgálatok magas száma, valamint annak megfelelő ellentételezése a szabadidő biztosításával. A katonai életpályamodell kiszámíthatatlansága miatt ugyanakkor nagy a fluktuáció, ezért nehéz tervezni az állomány belső felépítését.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) pénteken kiadott közleményében azzal vádolta meg az ombudsmant, hogy kampánycélokat szolgál a jelentése. Érthetetlennek nevezték, hogy Szabó Máté miért éppen pénteken, az országgyűlési választásokat megelőző kampánycsend előtti utolsó órákban hozta nyilvánosságra az egy éven keresztül tartó vizsgálat eredményeit. Kijelentették, készen állnak arra, hogy a kifogások közül a jogosakat orvosolják. Az ajánlások tanulmányozását a minisztérium szakemberei megkezdték, hogy mielőbb intézkedési javaslatokat dolgozhassanak ki – fűzte hozzá a HM sajtóosztálya. A közlemény állítja, eddig is sok figyelmet fordítottak a legénységi épületek, a konyhák és az energetikai közműrendszerek, üzemviteli helyek felújítására, korszerűsítésére, illetve a hiányzó férőhely-kapacitások pótlására, és 2001 óta mintegy 37 milliárd forintot fordítottak infrastrukturális beruházásokra. Kifejezésre juttatták, hogy a katonák túlszolgálatának kompenzálásáról gondoskodnak, és törekednek a túlszolgálat mérséklésére. Az ombudsmant 2008-ban Szekeres Imre honvédelmi miniszter kérte fel a vizsgálatok elvégzésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.