A lopási tudományok doktorai

A közbeszerzési kultúra továbbfejlesztésének irányairól írt dolgozatával szerzett PhD tudományos fokozatot L. Szilárd ezredes, a Honvédelmi Minisztériumban (HM) leleplezett maffiajellegű korrupciós bűncselekmények egyik főszereplője a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen (ZMNE) – tudta meg lapunk.

2010. 05. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég éppen a közbeszerzések kapcsán elkövetett súlyos bűncselekmények gyanújával tartóztatták le L. Szilárdot és az őt tudományos elismerésben részesítő ZMNE rektorát, Szabó János nyugállományú dandártábornokot is. Az ezredes a honvédelmi tárca tulajdonában lévő HM Térképészeti Kht.-nál bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, a rektor pedig befolyással üzérkedés miatt került rács mögé.
L. Szilárd mérnök ezredes akkor kapta meg a PhD-fokozatot a közbeszerzésekről írott disszertációjára, amikor még a HM Térképészeti Kht. gazdasági igazgatójaként dolgozott, és a gyanú szerint ebben a minőségében fogadott el kenőpénzeket egyes vállalkozóktól, akik meg akarták szerezni a HM cégein keresztül elnyerhető állami megbízásokat.
*
Miközben tehát a volt gazdasági igazgató egy korrupciós hálózat kulcsfigurájaként vett részt az állami közbeszerzésekhez köthető vesztegetésben, arról írt értekezést, hogy mi a helye a közbeszerzéseknek az Európai Unió tagállamaiban, és ezeknek milyen hatása lehet a Magyar Köztársaságra, különös tekintettel a védelemgazdaság helyzetére.
Az utóbbi témakör tudományos felkarolása a volt HM-vezető részéről azért is figyelemre méltó, mert a katonai ügyészség gyanúja szerint L. Szilárd olyan bűnszövetségben követte el a számára felrótt bűncselekményeket, amelynek csúcsán a HM két védelemgazdasági főosztályvezetője állhatott, akiket szintén előzetes letartóztatásba helyeztek. A mérnök ezredes abban az időben, amikor disszertációban értékelte a közbeszerzés európai és hazai eredményeit, és meghatározta a magyar közbeszerzési kultúra lehetséges és szükséges továbbfejlesztésének irányát, a lapunk birtokába került beismerő vallomási jegyzőkönyvek tanúsága szerint általában öt-tíz százaléknyi visszaosztott pénzt közvetített a főnökeinek cserébe az általa gazdaságilag irányított állami cég megbízásaiért.
A milliós összegeket egy alkalmazottja közvetítette számára, aki éttermekben, illetve benzinkutak parkolójában vette át a kenőpénzekkel megtömött borítékokat. Az üzletből minden láncszem részesült, a hatóságok szerint legkevesebb hét HM-alkalmazott fölözte le a vesztegetési összegeket. Azt nem tudni, hogy L. Szilárd erre a gyakorlatra is gondolt-e, amikor a PhD-dolgozatában rendszerbe foglalta az állam katonai célú beszerzéseinek sajátosságait, de az biztos, hogy az értekezésében javaslatokat tett arra, miként kell hozzáigazítani a védelmi célú közbeszerzések jogi szabályozását az európai uniós gyakorlathoz, illetve a honvédelmi piacok sajátosságaihoz.
Ezekről a sajátosságokról nyilván sokat megtudhatott a letartóztatott mérnök ezredes tudományos munkájából a dolgozatot értékelő Zrínyi egyetem rektora is. Az intézményvezetőt ugyanis azért verték bilincsbe a saját irodájában a kommandósok, mert a gyanú szerint arra próbált rávenni egy nemzetközi szállítmányozási céget, hogy egy általa preferált biztonsági céget bízzon meg őrző-védő feladatokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.