Ásatások Hosszúpályiban

Vaskori és késő középkori település maradványaira bukkantak a napokban a Déri Múzeum régészei Hosszúpályi központjában. A Hajdú-Bihar déli részén lévő faluban folyó ásatáson eddig két ház alapját tárták fel, találtak egy teljesen épen maradt kutat, illetve egy kard markolata, rézpénz, kerámiából készült tárgyak, háziállatok csontjai is előkerültek.

2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értékes leletekre bukkantak a debreceni Déri Múzeum régészei egy Hosszúpályi főterén tervezett építkezés miatt feltárt területen. Az nem volt meglepő, hogy rátaláltak a mai centrummal szinte teljesen egybeeső késő középkori faluközpontra, a szkíta és kelta népek együttélését bizonyító vaskori maradványokra azonban nem számítottak – tudtuk meg Dani János régésztől, aki Nagy Emese Gyöngyvérrel közösen irányítja az ásatást. A középkori rész legteljesebb épségben fennmaradt lelete egy téglából épített, kör alapú kút, egy másik víznyerőnek pedig egy keresztgerenda-darabja került elő viszonylag jó állapotban. Találtak egy agyaggödröt is, benne kerámiatöredékekkel és szarvasmarha- és sertés-csontmaradványokkal. A régész elmondta: a feltárt terület a XV–XVI. században valószínűleg piactér lehetett, illetve különféle műhelyek állhattak ott. Erre utalhat, hogy egy vasból készült kardmarkolatra is leltek itt a szakemberek.
A kelták jelenlétére utaló vaskori település maradványa azért izgalmas, mert a Kárpát-medence volt a népcsoport terjeszkedésének keleti határa. Bár a történelmi Magyarország egész területén találkozhatunk nyomaikkal, mégis inkább a Dunántúlon kerültek elő leleteik. Ha a nyugati keltákként emlegetett, a sokak által a portugálok őseinek tartott luzitánok nem is jutottak el a Kárpát-medencéig, három másik kelta népcsoport jelenléte az időszámításunk előtti IV. századtól bizonyítható. Különösen Augustus korától, amikor Pannóniát meghódították a rómaiak. Pozsony és Győr környékén boiusok, Pécs közelében a scoridiscusok, a Gorsium, a Gellért-hegy, a Citadella körül pedig az eraviscusok éltek. Ezekről római források, sírfeliratok tanúskodnak. Találtak kelta településmaradványokat Ungvár környékén, sőt Erdélyben is, pedig keleti területeken viszonylag ritkábban fordulnak elő, s feljegyzés kevés van róluk. Dáciát ugyanis csak az időszámításunk szerinti második században uralkodó Trajanus idején hódították meg a rómaiak, s az ott megtelepedett kelták addigra már összekeveredtek más népcsoportokkal, például a szarmatákkal vagy a dákokkal – tudtuk meg Hajdú Zsigmondtól, a Déri Múzeum régészeti igazgatóhelyettesétől.
A Hosszúpályiban most folyó feltárás a Kárpát-medencébe korábban érkezett iráni szkíták és a kelták békés együttéléséről tanúskodik. A eddig feltárt két-két ház alapja szkíta és kelta vonásokat is mutat, a használati tárgyak viszont egyértelműen kelta eredetűek. Az épületek – Dani János tájékoztatása szerint – két cölöpre támaszkodtak, félig földbe ásták őket. A házalapokról fényképfelvételek készülnek, ezt követően betemetik őket. A kerámiaedény-maradványok egy része bemutatható lesz, néhány tárgyat restaurálni tudnak. A körülöttük talált földet átmossák, így előkerülhetnek gabonaszemek, amikből következtetni lehet arra, mivel táplálkozhattak az időszámításunk előtti IV. században ott élő – régészeti besorolás szerint La Tine „C” kultúrához tartozó – emberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.