Sokan járhattak pórul a zálogházak vásárlói közül egy nemrégiben Püspökladányban felszámolt ékszerhamisító banda csalássorozata miatt. A zálogházak becsüsei ugyanis sok helyen nem ismerik fel az orvosi fémből készült, de fehéraranyként beadott tárgyakról, hogy hamisítványok, ezért valódi ékszerként értékesítik őket. Nagy mennyiségben először 2006-ban foglaltak le ilyen hamis ékszereket, és meglehet, hogy Hajdú-Biharban most azt a bűnbandát sikerült lefülelni, amelynek tagjai már négy éve is gyártották és terítették a zálogházakban a hamisítványokat.
Hajdú-Bihar megyében a kabai takarékszövetkezet bejelentésére indult nyomozás eredményeként egy háromtagú banda bukott le, a házkutatáskor a hamisításhoz használatos profi berendezéseket is megtalálták az ékszereket gyártó K. Róbert édesanyjának budapesti lakásán – tudtuk meg Juhász Imre gazdaságvédelmi osztályvezetőtől. A hamisítók úgy tették pénzzé az orvosi fémből készült, de fehéraranyként feltüntetett tárgyakat, hogy zálogházba adták és ott hagyták őket. A bevételen – ami a törtarany felvásárlási árát jelentő, grammonkénti 2500-3000 forintból keletkezett – az ötvös, két terítő és egy-egy olyan segítő osztozott, aki a kiszemelt településen lakott. Utóbbiak a zsákmányból 10-20 százalékkal részesedtek.
A hamisítványok szakértők szerint azért téveszthetik meg a zálogházakat, mert profi technológiával készülnek, a beléjük ütött fémjel hamis volta pedig csak százszoros nagyításban állapítható meg teljes biztonsággal. Erre azonban a legtöbb zálogház nincs felkészülve, és az is előfordul, hogy a becsüs nem elég képzett – mutatott rá az alezredes. Így történhetett Kabán is, ahol a beadott tárgyakat nem váltotta ki senki, ezért a határidő lejárta után a zálogház nemesfém ékszerként értékesítette azokat. Gyaníthatóan jóval nagyobb mennyiségű hamis ékszert adtak el, mint amennyiről jelenleg tudomása van a rendőrségnek. A vevők közül ugyanis nem mindenki gondol arra, hogy a jó áron vásárolt tárgyat ékszerésszel is megnézesse. (Az arany ékszer grammonkénti ára hétezer forint körül mozog, zálogházban viszont már 4500-ért is lehet mutatós, valódi arany ékszert vásárolni.) Azonban a kabai zálogház néhány vevője megvizsgáltatta a tárgyakat olyan becsüssel, aki százszoros nagyítással kiderítette, hogy a beléjük ütött fémjel nem aranyjel.
Északkeleten -10 fok is lehet