Hamisító bűnbandát számoltak fel

2010. 05. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan járhattak pórul a zálogházak vásárlói közül egy nemrégiben Püspökladányban felszámolt ékszerhamisító banda csalássorozata miatt. A zálogházak becsüsei ugyanis sok helyen nem ismerik fel az orvosi fémből készült, de fehéraranyként beadott tárgyakról, hogy hamisítványok, ezért valódi ékszerként értékesítik őket. Nagy mennyiségben először 2006-ban foglaltak le ilyen hamis ékszereket, és meglehet, hogy Hajdú-Biharban most azt a bűnbandát sikerült lefülelni, amelynek tagjai már négy éve is gyártották és terítették a zálogházakban a hamisítványokat.
Hajdú-Bihar megyében a kabai takarékszövetkezet bejelentésére indult nyomozás eredményeként egy háromtagú banda bukott le, a házkutatáskor a hamisításhoz használatos profi berendezéseket is megtalálták az ékszereket gyártó K. Róbert édesanyjának budapesti lakásán – tudtuk meg Juhász Imre gazdaságvédelmi osztályvezetőtől. A hamisítók úgy tették pénzzé az orvosi fémből készült, de fehéraranyként feltüntetett tárgyakat, hogy zálogházba adták és ott hagyták őket. A bevételen – ami a törtarany felvásárlási árát jelentő, grammonkénti 2500-3000 forintból keletkezett – az ötvös, két terítő és egy-egy olyan segítő osztozott, aki a kiszemelt településen lakott. Utóbbiak a zsákmányból 10-20 százalékkal részesedtek.
A hamisítványok szakértők szerint azért téveszthetik meg a zálogházakat, mert profi technológiával készülnek, a beléjük ütött fémjel hamis volta pedig csak százszoros nagyításban állapítható meg teljes biztonsággal. Erre azonban a legtöbb zálogház nincs felkészülve, és az is előfordul, hogy a becsüs nem elég képzett – mutatott rá az alezredes. Így történhetett Kabán is, ahol a beadott tárgyakat nem váltotta ki senki, ezért a határidő lejárta után a zálogház nemesfém ékszerként értékesítette azokat. Gyaníthatóan jóval nagyobb mennyiségű hamis ékszert adtak el, mint amennyiről jelenleg tudomása van a rendőrségnek. A vevők közül ugyanis nem mindenki gondol arra, hogy a jó áron vásárolt tárgyat ékszerésszel is megnézesse. (Az arany ékszer grammonkénti ára hétezer forint körül mozog, zálogházban viszont már 4500-ért is lehet mutatós, valódi arany ékszert vásárolni.) Azonban a kabai zálogház néhány vevője megvizsgáltatta a tárgyakat olyan becsüssel, aki százszoros nagyítással kiderítette, hogy a beléjük ütött fémjel nem aranyjel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.