Balla Irma volt debreceni fideszes képviselőnőt 2007 húsvétján gyilkolták meg saját lakásán. A bűntett elkövetésével a gyilkosság után egy évvel fiát, Schönstein Sándort gyanúsították, majd vádolták meg, aki végig tagadta, hogy ő ölte volna meg édesanyját. A vádlott egy évet töltött előzetes letartóztatásban, tavaly április óta azonban szabadlábon védekezik.
A gyilkossági ügy tegnapi tárgyalási napján Nagy Antal bíró büntetőtanácsa meghallgatta azt a bűnügyi technikust, aki a képviselőnő agyonverése után a nyomokat rögzítette, majd később a luminalizálást (a vér kimutatatására szolgáló eljárás) elvégezte. Vallomása szerint a helyszínen értékelhető ujjnyomok nem voltak, és vért sem sikerült sehonnan kimutatniuk. Úgy nyilatkozott, az áldozat közelében talált laptop sarkából hiányzott egy darab – ezt az állítását azonban a fényképfelvételek nem igazolták –, arra pedig nem emlékezett, hogy szétnéztek-e a gyilkossági helyszín szomszédságában folyó építkezésen. Közölte, volt velük nyomozókutya, de azt nem vitték be a lakásba, mert az állatot megzavarhatta volna a vér szaga. Erről Magyar György védő úgy nyilatkozott, érthetetlen az a nagyvonalúság, ahogyan a rendőrség a nyomozati cselekményeket végezte.
A tárgyalásra megidézett két elmeorvos szakértő a vádlott elmeállapotáról elmondta, sem jelenleg, sem a terhére rótt cselekmény idején elmebetegségben, gyengeelméjűségben nem szenvedett, tette súlyát képes volt felmérni. A vádlott által szívesen játszott szerepjátékokról úgy nyilatkoztak, azok semmilyen módon nem zavarták a fiatalembert a hétköznapi cselekvésben, képes volt megkülönböztetni a valóságot a képzelet világától. Az ügyész kérdésére, hogy begyakorolhatta-e a vádlott a szerepjátékokkal azt, hogyan tüntethet el bizonyítékokat, a szakértők úgy nyilatkoztak, minden megtanult dolog felhasználható.
Papp László, a debreceni Fidesz-frakció vezetője azt vallotta, nagypénteken délután felhívta Balla Irmát, és egy választókörzetébe eső útszakasz aszfaltozásáról egyeztettek. Közölte, néhány hónappal a gyilkosság előtt megkeresték őt egy egyesület képviselői, és arra akarták rábírni, hogy vonják meg a képviselőnőtől a bizalmat. Elmondta azt is, hogy Balla Irma édesapjának egy barátnője is hasonló kéréssel állt elő. A tanú úgy nyilatkozott, nem tud arról, hogy lett volna haragosa a megölt képviselőnőnek.
A tárgyaláson meghallgattak egy fideszes aktivistát és egy Balla Irma körzetében lakó férfit is. Előbbi azt vallotta, hogy a Köz-Ért Egyesület vezetője és a képviselőnő között jelentős feszültség volt tapasztalható, utóbbi pedig azt, hogy Balla Irma nagypénteken felhívta őt telefonon, és arról tájékoztatta, hogy tűzkárosultként milyen segítségben részesülhet a következő hét keddjén.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése