Jóval kiszolgáltatottabb a globális átlagnál Magyarország a szélsőséges természeti jelenségeknek, amiket főként a klímaváltozás okoz. Ez az úgynevezett medence-hatás miatt van, vagyis amiatt, hogy hazánk a környező vízfolyamok gyűjtőmedencéje – közölte a napokban a Greenpeace a Magyarországot sújtó árvízi katasztrófa kapcsán. A szervezet emlékeztetett arra: a várható felmelegedés hazánkban a világátlagot jelentő kétfokos érték dupláját, vagyis négy-öt fokot is elérhet. A Greenpeace és más zöldszervezetek ezért régóta hangoztatják, hogy a klímaváltozás Magyarországon sem távoli és bizonytalan veszély, hanem a szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válásával mindannyiunk életét befolyásoló valóság – hangsúlyozta Stoll Barbara, a Greenpeace magyarországi klíma- és energiakampányának felelőse. Az egyes szélsőséges időjárási jelenségekről ugyanakkor természetesen lehetetlen teljes bizonyossággal megmondani, hogy az éghajlatváltozás áll-e mögöttük. A Greenpeace ennek ellenére hangoztatja: nem kérdés, hogy a tudósok túlnyomó többsége szerint az éghajlatváltozás az emberi tevékenység következménye, és azt is teljes bizonyossággal jelentik ki, hogy a globális felmelegedés elsősorban az extrém szélsőségek gyakoribbá válását eredményezi majd az egész világon.
A zöldek felhívják a figyelmet arra, hogy Magyarországon még nem hullott olyan rövid idő alatt akkora mennyiségű csapadék, mint az elmúlt hónapban, amióta csak léteznek meteorológiai mérések. Szerintük az utóbbi hetek tragikus eseményei is megmutatták, mennyire ki vagyunk szolgáltatva környezetünknek, és hogy menynyire sérülékeny a társadalmunk. A klímaváltozás ellen nem nagy szavakkal kell tenni, hanem gyors, konkrét és bátor lépésekkel – jelentette ki a Greenpeace. A szervezet állítja: a legfontosabb lépés a szén-dioxid-kibocsátásunk azonnali csökkentése. Stoll Barbara szerint nyilvánvalóvá vált, hogy felelős politikus nem gondolkodhat újabb szénerőművek megnyitásáról, nem tervezhet több fosszilisenergia-forrással, annál is inkább, mert ezek kifogyóban vannak a világban. A megújulók mindig rendelkezésre fognak állni, minden eszközzel el kell hárítani a terjedésük előtt álló akadályokat. A megújuló energiák használata mellett jelentősen javítanunk kell az uniós viszonylatban legroszszabbak közé tartozó energiahatékonysági mutatóinkon.
A következő lépésnek a Greenpeace meglátása szerint egy nemzeti cselekvési terv megalkotásának kell lennie a megújuló energiaforrásaink felhasználásáról, amelyet benyújthatunk az Európai Bizottságnak. Ennek viszont már túl kell mutatnia azon a vállalásunkon, hogy 2020-ig 13 százalékra növeljük a megújulók szerepét az energiatermelésben. A zöldszervezet jelenleg is aláírásokat gyűjt egy ennek megfelelő klímatörvény megalkotásáért, miközben aktivistái országszerte jelen vannak, és segítenek a gátakon – jelentette be Stoll Barbara.
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből