Grätzelé a technológiai nagydíj

A harmadik generációs színérzékeny napelemek kifejlesztéséért a svájci Michael Grätzel nyerte a Finn Technológiai Akadémia idei nagydíját, a nyolcszázezer euróval járó Millennium Prize-t.   A finn állam és a finn nagyvállalatok által támogatott díjért – amit bevallottan technológiai Nobel-díjként szeretnének elfogadtatni a világgal – hárman voltak versenyben a tegnapi döntésig.

2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A díjat – amelyet a globális gondok megoldásában eredményes innovációért kétévente ítélnek oda a világ csaknem minden országából kandidáló tudósok egyikének – negyedszer adta át a finn köztársasági elnök, Tarja Hanonen a helsinki operaházban tegnap délután. Több száz tudós pályázott a rangos elismerésre szerte a világból, közülük végül hármat – Richard Friendet, Steven Furbelt és Michael Grätzelt – jelölt az 1,1 millió euró (több mint 300 millió forint) összdíjazású rangos elismerésre a 24 tagú nemzetközi döntőbizottság.
A brit Friend professzor organikus LED-ekkel – informatikában, szórakoztatóelektronikában, mobiltelefonokban egyaránt alkalmazható félvezetőkké alakított polimerekkel – pályázott, az ugyancsak brit Furbel professzor pedig az ugyanezen területen alkalmazott szilikonalapú, ARM 32 bites RISC mikroprocesszorokkal kandidált. Míg az előbbi professzor az organikus LED-ekkel új utakat nyitott, addig utóbbi olyan megoldással jelentkezett, amelynek prototípusát 1985-ben fejlesztette ki, s amelynek alapján már húszmilliárd csipet gyártottak szerte a világon. A két professzor munkásságát 150-150 ezer euróval díjazta a nemzetközi bizottság javaslata alapján a Finn Technológiai Akadémia, a 800 ezer euróval járó fődíjat Michael Grätzelnek, a harmadik generációs színérzékeny napelem kifejlesztőjének ítélték oda.
A díjkiosztó ünnepségen Ainomia Haarla, a Finn Technológiai Akadémia elnöke a döntést indokolva elmondta, a világ egyik legnagyobb problémája a környezetszennyező és fogyóban lévő fosszilis energiahordozók kiváltása egyszerűen hozzáférhető olcsó és környezetbarát energiaforrásokkal, amelyek közül Grätzel módszere ígérkezik a legjobb választásnak. A napfény ugyanis korlátlan mennyiségben rendelkezésre áll, a tudósok feladata pedig az, hogy megtalálják hasznosításának legolcsóbb és legjobb hatásfokú technológiai megoldásait.
A Michael Grätzel által kifejlesztett harmadik generációs színérzékeny napelemek a növények levelében zajló fotoszintézishez hasonlóan működnek, de e folyamat idején nem oxigén vagy szén-dioxid, hanem hidrogén szabadul fel, és mód van az energia kémiai módszerekkel való raktározására is. A színérzékeny rendszer flexibilis anyagból készül, ami akár a házak ablaküvegén, akár egy válltáska külső részén elhelyezve képes energiát termelni. Michael Grätzel a róla elnevezett napelemek – Grätzel-cellák – alkalmazási lehetőségeiről nyilatkozva elmondta, segítségükkel olcsóbb víztisztító technológiák fejleszthetők ki, felhasználhatók a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban állandó hőmérséklet tartására, és persze világításra, háztartási eszközök működtetésére lakáson belül és kívül. Úgy fogalmazott, a napenergia tömeges hasznosítása nem a távoli jövő, hanem a jelen, ami régóta kopogtat az ajtónkon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.