Kihalhatnak a tengeri tehenek

Úgy tűnik, hogy a második legnagyobb olyan természeti katasztrófa előtt állunk, amely olajszennyezés miatt alakul ki a világban – tudtuk meg Török Júlia protozoológustól. Az ELTE tanára szerint az öbölháború alatt elégett és az óceánba került kőolaj még mindig vezeti a sort, de a jelenlegi szennyezés számos veszélyeztetett fajra végzetes lehet.

2010. 06. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen következményei lehetnek az olajszennyezésnek a természetre, a tengeri és part menti élőlényekre?
– A Mexikói-öbölben vannak olyan emblematikus állatfajok és olyan növények, amelyekre a közvélemény is jobban figyel. Ilyenek például a tengeri tehenek közé tartozó manátik, amelyek a térség legveszélyeztetettebb élőlényei közé sorolhatók. A turisztikai látványosságok közé tartoznak és az emberek figyelmének a középpontjában állnak a tengeri tehenek mellett a fattyúteknősök is, amelyek fészkelő-, szaporodóhelye éppen a louisianai partok közelében található. Itt a Mississippi folyó torkolata miatt hatalmas wetlandek, élőhelyek alakultak ki. A szennyezés tehát amellett, hogy a sokak által ismert emlősöket, hüllőket és halakat érinti, a parti wetlandekre is átterjed, így a madárvilágban, illetve más élőlényekben is hatalmas kárt tehet.
– A tengeri teknősöket nyilván sokan ismerik, de mit kell tudni a tengeri tehenekről?
– Hatalmas méretű élőlényekről van szó, amelyek az emlősök egy külön rendjét képezik. Eleve az ember miatt halt ki a legnagyobb termetű mai képviselőjük, amelyet a XVIII. század végén felfedezők sikeresen tüntettek el Alaszka déli vizeiből. Ma már csak négy másik faj maradt meg a tengeri tehenek közül. A Mexikói-öböl az úgynevezett manátinak az élőhelye, egy délkelet-ázsiai faj, a dugong pedig a Vörös-tengertől kezdve Ausztrália és Új-Guinea trópusi vizeiben él.
– A többi élőlényt nem érinti olyan súlyosan az olajszennyezés, mint a manátikat?
– A tengeri tehenek sajnos csak a jéghegy csúcsát jelentik a pusztulásban. A manáti kihalását azért okozhatja ez a katasztrófa, mert az állat a sekély tengeri aljazaton növő tengerifűben táplálkozik. A tengerifű pedig az élőhely egész arculatát meghatározó, nagyon fontos állományalkotó növény. Ennek elszennyeződése nemcsak a hatalmas emlősök kipusztulását eredményezheti, hanem olyan óriási biodiverzitás- csökkenést is, amelybe belegondolni is szörnyű. Számos hal ivadékai élnek például ezen a helyen, de itt találnak menedéket a tengerbe visszatérő fiatal teknősök is, és rengeteg nem gerinces állat.
– Milyen kárt okozhat a tengeri növényekben a tragikus baleset?
– A most elszennyezett vízben élnek lebegő algák és makroalgák is. Az utóbbiak közé tartozik például a szargasszummoszat, amely hatalmas „úszó felhőket” alkot a tenger vizében, és szintén számtalan élőlénynek ad menedéket a mikroszkopikus méretű fajoktól kezdve az egészen nagy méretű halakig. Ezeket a növényeket szintén kihalással veszélyezteti az olaj kiömlése.
– Regenerálódhat egyáltalán a természet egy ilyen esemény után?
– Erre becsülettel csak annyit mondhatok: nem tudom. Az biztos, hogy van pár olyan állatfaj, amelyet igen kritikusan érinthet a szennyezés. A természetben sok tartalék rejtőzik, amely a legtöbb élőlény számára lehetővé teszi a túlélést. Az más kérdés, hogy a katasztrófa a táplálékhálózat egészét hosszú távon érinti. A planktonikus algákból és a planktonikus kisrákokból például bekerülhetnek a nagyobb állatok, például a tonhalak szervezetébe is a toxikus anyagok, ami végzetes lehet.
Az olajszennyezésről
továbbiak a 16. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.