Több ezer házat tépázott meg a vihar

Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Beregben több mint hatezer lakóházat, kétszáz önkormányzati ingatlant – iskolákat, szociális otthonokat, lakóépületeket – és több mint harminc templomot rongált meg a tegnapelőtti vihar. Hajdúhadház és Újfehértó között délután leállt a vasúti közlekedés, villamosvezeték-szakadás miatt több tucat településen részlegesen megszűnt az áramszolgáltatás, ami az ivóvízellátásra, szennyvízkezelésre is hatással volt.

2010. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrepedt a töltés. Hosszanti irányban megrepedt a Tisza gátjain a töltés Tiszasüly térségében a sajfoki szivattyútelep közelében, ezért a gátkorona vízoldali szélébe 60 centiméterenként szondákat vernek le, amelyeken keresztül cementet juttatnak be, így zárva el a víz útját a mentett oldal felé. Az árvíz miatt rendkívüli készültség van érvényben 382 kilométer hosszú védvonalon, a belvízzel elöntött területek nagysága fokozatosan csökken – közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatósághoz tartozó Országos Műszaki Irányító Törzs tegnap az MTI-vel. Magyarország folyóinak fővédvonalain 796 kilométeren harmadfokú, 410 kilométeren másodfokú, 476 kilométeren pedig első fokú védelmi készültség van érvényben. Tegnap 3800 vízügyes dolgozott a gátakon, a borsodi védekezés közben a „csúcslétszám” csaknem húszezer ember volt. A gátak megerősítéséhez több mint nyolcmillió homokzsákot használtak fel. A becslések szerint sok milliárd forintos kárt szenvedett Felsőzsolca, a város ingatlanjainak négyötöde sérült meg a múlt heti árvízben. Edelényben még nem végeztek a kárfelméréssel, ott több száz ház károsodott. A településen eddig 16 ház dőlt össze, de további ingatlanok juthatnak erre a sorsra, ugyanis a régi építésű vályogépületek állapota a száradáskor tovább romlik.


Hajdú-Biharban a megye északi részén, Hortobágyon, Hajdúböszörményben, Hajdúhadházon és Tégláson pusztított a legnagyobb vihar. Utóbbi két településen megrongálódott a templom teteje is. Mindenütt jelentős áramkimaradások voltak, a kisfogyasztók visszakapcsolása csak ma délelőttre várható. Rácz Róbert, a védelmi bizottság elnöke közölte, közel 1600 lakóház és 106 önkormányzati ingatlan sérült meg a négy településen, villamos vezetékek szakadtak le, fák dőltek ki. Az önkormányzatok, a katasztrófavédelem és az E.ON összefogásának köszönhetően a közvetlen veszélyt sikerült elhárítani, a kárfelmérés azonban még éppen csak elkezdődött. Hajdúböszörményben Kiss Attila polgármester tájékoztatása szerint délután fél négy körül több mint 100 kilométeres széllökéseket mértek. Megsérült a város polgármesteri hivatalának tetőszerkezete, a két évszázados fákból álló fasor platánjait pedig tucatjával csavarta ki tövestől a vihar. Összetört 11 autó, megsérült a sportcsarnok teteje is, az önkormányzati épületekben mintegy húszmilliós kár keletkezett. A villamos vezetékek leszakadtak, így a város több pontján megszűnt az áramszolgáltatás, és tegnap délutánig nem is sikerült helyreállítani. A helyszínre érkezett Halász János államtitkár, s a polgármester úgy becsülte, összességben mintegy százmillió forintos kár esett a városban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 59 településen söpört végig a vihar. Különösen nagy kárt szenvedett el Szakoly, Piricse, Geszteréd, Mátészalka, Hajdúhadház és Újfehértó között pedig néhány óráig szünetelt a vasúti közlekedés, autóbuszokkal szállították az utasokat. Pernyák Sándor megyei katasztrófavédelmi igazgató kiemelte, különösen a lemez- és hullámpala borítású épületek teteje sérült, utóbbiakból száz embert – elsősorban roma családokat – kellett rokonokhoz kiköltöztetni. Seszták Oszkár, a védelmi bizottság elnöke lapunknak úgy nyilatkozott, a megyében közel 3500 lakóépület és száz önkormányzati épület rongálódott meg, a villamos vezetékek leszakadása és a berendezések sérülése miatt pedig tucatnyi településen csak részleges az elektromos szolgáltatás. Emiatt akadozik a kommunikáció, az ivóvízellátás és a szennyvízkezelés. Seszták Oszkár közölte, az elektromos hálózatban esett károk elhárítása nehézkesen halad, ami szerinte azzal indokolható, hogy a szolgáltatást végző E.ON profitmaximalizálásra törekszik, és csökkentette a károk elhárítására alkalmas szerelőbrigádok létszámát. Egyházas Nikolett, a cég szóvivője ennek kapcsán elmondta, kétszáz szerelő dolgozik a területen, ám a 340 kilométeres középfeszültségű hálózat bejárása még így is időbe kerül. – A vihar olyan vis maior, amire előre nem lehet felkészülni – tette hozzá.
Kiss Zoltán, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatója szerint elsősorban az erdőkben esett kár, de jelentős terméskieséssel kell számolni a kukorica- és napraforgó földeken és a gabonatáblákban is. Különösen Hajdúvid térségében végzett nagy pusztítást a vihar. A szabolcsi viharkárokról Magyar Miklós földművelésügyi igazgató tegnap még nem tudott pontos adatokat, de jelentősnek minősítette azokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.