Új helyre telepíthetik a földikutyákat

A veszélyeztetett fajként számon tartott földikutya kromoszómáinak vizsgálata érdekes információkkal szolgálhat a tudomány számára. E küllemre nem túl mutatós emlős ugyanis az aktív fajfejlődés szakaszában van, így kihalása a filogenezissel foglalkozó kutatások szempontjából is nagy veszteség lenne. Magyarországi állományuk védelmére nemrégiben országos intézkedési terv készült.

2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hajdan egész Magyarországon megtalálható, ma viszont csak szórványokban előforduló, föld alatti járatokban élő, kistestű földikutya időről időre az érdeklődés központjába kerül. Egyrészt azért, mert a mélyszántásos földművelés elterjedésével élőhelyei szinte elfogytak, s ezért a kipusztulás szélére jutott, másrészt pedig azért, mert a genetikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a földikutyák az aktív fajfejlődés szakaszában vannak. Mivel törzsfejlődésük nem zárult le, mondhatni, a szemünk előtt zajlik, genomjuk elemzése érdekes adalékokkal szolgálhat a fajok kialakulásának, differenciálódásának vagy egységesülésének menetéről. Ilyen vizsgálatok ma már viszonylag olcsón elvégezhetők, ám kérdés, hozzájut-e a tudomány a kutatásokhoz megfelelő számú példányhoz. Becslések szerint ugyanis a hazánkban élő egyedek összlétszáma alig haladja meg az ezret, s mivel védettek, eszmei értékük ötszázezer forint.
A tudomány számára érdekes információkkal szolgáló csoport újabb fajainak azonosítását elsősorban a Törökországban és a Távol-Keleten élő populációk vizsgálatától várják, ám nem kizárt, hogy Magyarországon is sikerül eddig ismeretlen földikutyatípust leírni. Eddig két formát azonosítottak a Kárpát-medencében előforduló variációk közül. Az erdélyi földikutya jelenlétéről régen tudunk, a délvidéki változatot viszont csak 2008-van fedezték fel Kelebia környékén. A genetikai vizsgálatok fényében azonban valószínűsíthető egy harmadik típus, a „magyar földikutya” is, ám erre még nem sikerült tudományosan elfogadható bizonyítékot találni.
A nemzetközi szakirodalom három kistestű földikutya-szuperfajt különít el. Ezek örökítőrendszerei oly mértékben térnek el, hogy egyedeik nem képesek szaporodni egymással. A genetikai különbözőség kialakulása összefüggésben lehet az állatok rejtőzködő életmódjával, ami az egyes populációkat teljesen elszigeteli egymástól.
A természetvédelmi tárca nemrégiben közzétett intézkedési terve szerint a földikutya-közösségek és potenciális élőhelyeinek védelme egyaránt sürgető feladat, amit az is jelez, hogy a 2005-ben megindult intenzív kutatásokat követően 2009-ben Földikutya-védelmi Tanács alakult. Elsősorban a Hajdúhadház, Hajdúbagos, Debrecen, illetve Mezőtúr, Battonya és Kelebia környéki ismert élőhelyek védelme a fontos. Elképzelhető, hogy egyes veszélyeztetett populációkat olyan helyekre telepítenek át, ahonnan már régen kipusztultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.