A HM lemondott a Tubesről és a Zengőről

A Honvédelmi Minisztérium megszüntette a Tubesre tervezett radarállomás építésügyi hatósági eljárását – közölte a pécsi önkormányzat. Hende Csaba honvédelmi miniszter bejelentette, a Zengőre sem terveznek ilyen objektumot.

2010. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a Tubesen, sem a Zengőn nem épül katonai radar; a NATO-kötelezettségben vállalt radarállomást azonban felállítják, de egyelőre nem tudni hol – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter tegnap. A radarállomás felállítása elengedhetetlenül fontos az ország biztonsága és szuverenitása szempontjából. „Látnunk kell, hogy mi történik a légterünkben” – mondta. Mint megemlítette, a lehetséges helyszínek mérlegelése, kiválasztása jelenleg még folyamatban van.
Pécs vezetése eközben közleményében köszönetét fejezte ki azon civil szervezeteknek és pécsi polgároknak, akik az elmúlt években időt, energiát nem kímélve dolgoztak azon, hogy megakadályozzák a katonai radar építését a Tubesen. „Örülünk annak, hogy az új kormány nyíltan támogatja Pécset és a pécsieket, és meghallgatja a pécsiek szavát” – fogalmaz a kommüniké.
A NATO 2006 májusában katonai-szakmai szempontból fogadta el a háromdimenziós lokátor tubesi helyszínét. A Honvédelmi Minisztérium (HM) által kiadott építési engedélyt Pécs városa megfellebbezte. Tiltó módosító rendeleteket hoztak az építkezés megakadályozására, amelyeket az Alkotmánybíróság utólag alkotmányellenesnek ítélt. A szaktárca egyébként egy katonai létesítményekre vonatkozó jogszabály szerint, mint építési hatóság saját maga számára adhatott engedélyt a beruházásra.
A múlt év végén a pécsi önkormányzat lezáratta a Tubesre vezető utat, Páva Zsolt polgármester pedig bejelentette: megakadályozzák a hegyre tervezett katonai radarállomás építését. A Legfelsőbb Bíróság március 17-én új eljárásra kötelezte a Tubesre tervezett NATO-radar ügyében a HM építési hatósági osztályát. A HM azonban ezt nem kívánja lefolytatni. Információink szerint ez elsősorban a lakossági tiltakozásnak köszönhető, de a döntésben közrejátszik az is, hogy a szaktárca szakértői ma már a Hármashegyet javasolják lehetséges építési helyszínként. Ez a terület az eredetileg a lokátor telepítésére kinézett Zengő szomszédságában helyezkedik el.
Ismeretes, a NATO-radarokból álló légvédelmi rendszert eredetileg három létesítmény együttműködésével képzelték el, egy békéscsabai, egy bánkúti és egy mecseki lokátor telepítésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.