Betegellátás határok nélkül

Medipod néven több mint fél tucat kórház részvételével határon átnyúló egészségügyi társulást hoztak létre a hét végén Zilahon. A hajdú-bihari, szabolcsi, szatmári és szilágysági intézmények összefogása Közép-Európa első ilyen kezdeményezése, segítségével rövidesen megnyíló és csak interregionális együttműködések számára elérhető közösségi források is hozzáférhetővé válnak – tájékoztatott Takács László, az együttműködés szervezője.

2010. 07. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maga az élet kényszeríti ki az egymás közelségében lévő kórházak együttműködését, hiszen a társadalom öregszik, a térségünk lakóinak egészségi mutatói hátulról vezetik az európai statisztikát, az orvosi szakmák erőteljesen specializálódtak, a gyógyításban használatos műszerpark pedig nagyon gyorsan elavul. Minden intézmény azonosan magas színvonalra fejlesztésének azonban anyagi korlátai vannak, helyette egyszerűbb, ha a beteget utaztatják abba a legközelebb eső kórházba, amelyik az ő betegsége kezelésére a legjobban felkészült – vélik az integráció hívei. E kihívásokra lehet válasz a Medipod megalakítása, ami a Zilahon található Szilágy megyei sürgősségi, a debreceni Kenézy, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórházként működő Jósa András, valamint a nagykállói, fehérgyarmati, mátészalkai és nagykárolyi kórházakat fogja össze. Az alakulatot a jelenlegi résztvevők nem tekintik zártnak, minden érdeklődő intézményt szívesen fogadnak. Annál is inkább, mert a rövidesen megnyíló európai források egy jó része csak a Medipodhoz hasonló interregionális együttműködések szereplői számára lesznek elérhetők. A magyar és román intézmények alkotta társulás Kelet-Közép-Európában az első ilyen kezdeményezés, megalakítása összhangban van az EU egészségügyi fejlesztési irányelveivel. A két ország egészségügyi intézményei között ma is intenzív a szakmai kapcsolat, de július elsejétől további közeledésre nyílik esély, mert a rendszerek működési elvei közelednek. A fekvőbeteg-ellátás, akárcsak Magyarországon, Romániában is az önkormányzatok feladata lesz – derült ki a Medipodot létrehozó kórházak zilahi konferenciáján.
Bár a határon átnyúló egészségügyi rendszer kiépítése sok kérdést felvet, azt nehéz vitatni, hogy valóban közelebb viheti az emberekhez a magas szintű ellátást. Egy nagykárolyi beteg esetében például ez azt jelenti, ha a városi kórház nem elég felkészült a gyógyítására, közelsége miatt ésszerűbb lesz neki a debreceni klinikákat választani, nem a román oldalon lévő Kolozsvár hasonlóan magas színvonalú kórházát – mutatott rá Takács László. A kórházak közötti munkaerő-kölcsönzés, a közösen szervezett magasabb szintű továbbképzések az összefogás további, kihasználandó előnyeiként jelentkeznek, mert csökkenthetik az orvosok elvándorlását. Nagy lehetőség rejlik az egymás közötti informatikai rendszerek kiépítésében is, mert ez nemcsak a beteg teljes kórelőzményének mozgatását teszi lehetővé az intézmények között, de megteremti a telemedicina – a távgyógyítás – feltételeit is. Mindehhez arra is szükség lesz, hogy országaink összehangolják a finanszírozást. Jelenleg ugyanis nem kompatibilisek egymással a társadalombiztosítási rendszerek, a másik országban igénybe vett egészségügyi szolgáltatást a saját ország tb-je nem fizeti. A Medipod szeretné felhívni a kormányok figyelmét erre a gondra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.